Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Eylül '10

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
2471
 

Hayatı okumak

Geçen gün bir arkadaşımla kitaplar üzerine sohbet ediyordum. Konuşmanın bir yerinde "kitap okuma hayatı oku" gibi bir cümle sarfettim. Ağzımdan çıkan cümleyi duyar duymaz, bu cümleyi aslında kendime söylediğimi farkeettim. Zira şu aralar başımı kitaplardan kaldırmadığım ve hiç durmadan okuduğum bir dönemi yaşıyordum. Başkalarının yazmış olduğu kitaplara o kadar kaptırmışım ki, kendi hayat kitabımın sayfalarını okumadan geçiyordum.

Hayatın bize anlatma dili kitaplardakinden biraz daha farklıdır. Onu okumak için her an tetikte, hazır ve uyanık olmamız gerekir. Bazen yıllardır görmediğin bir arkadaşın, bazen hiç tanımdığın iki insanın konuşması, bazen bir çocuğun gülüşü bazen de aç bir kedi aracılığı ile sana ulaşmaya çalışır.

Geçen yıl annem ameliyat olurken dışarıda bekliyordum. Ağır bir ameliyattı ve biz de korku ile bekliyorduk. Birden kadının birisi tam önümde bayıldı. Yanında kimse yoktu sanırım tansiiyonu düşmüştü. Hemen kantinden ayran, kraker vs alıp kadına verdim, kendine geldi ve kalkıp gitti. O an annemin ameliyatının iyi geçeceğini ve iyileşeceğini anlamıştım. Çok şükür de öyle oldu.

Geçengün bir arkadaş geldi ve hiç konusu açılmamışken bize kıskançlık ve fesatlık ile ilgili bir sürü şey anlatıp gitti. Fesatlık yaptığım bir konu mu var acaba diye düşünmeden edemedim. Öyle ya durup dururken neden gelip bana anlatsındı yoksa bu konuyu.

Bir de heryerde karşıma çıkan, biri sarı diğeri siyah iki köpek. Nereye gidersem gideyim karşıma bu iki köpek çıkıyor. Sürekli birbirlerini kovalayıp oynaşıyorlar. Bunun şifresini henüz çözemediğim bir mesaj olduğunu düşünüyorum.

Hayat bizimle her an kendi dili ile konuşuyor. Bize özel yazılmış ve sadece bizim anlayabileceğimiz özel bir dili var.

Hayatımız, okumamız için bize yazılan ve sadece bizim okuyabileceğimiz bir kitaptır. Cümleleri zamanında ve doğru olarak okuyabilirsek bir sonraki cümleyi değiştirebiliriz. Eğer okuyamazsak, sabırlı bir öğretmen gibi o cümleyi okuyup anlayana kadar farklı yollarla bize anlatmaya devam edecektir.

Hayatınızın, okuduğunuz en güzel aşk kitabı olmasını dilerim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nazmiye Hanım, hayatı okuyabilmek için biraz da hayatı yaşamak gerekiyor... Hayatı yaşamanın da, ne olduğunu, ancak yaşayanlar biliyor... Acı çeken, umutları bitirilen, ama aclarıyla çevresine yeniden umut eken... Hayatı okumak, bu gibilerin gözlerine bakmayı gerektirir, çoğu zaman... O gözler paylarış, hayat okumalarını... O gözler paylaşır acılarını... O gözler sarar, ancak yaralarımızı... Hayatı yaşamamış ve de okumamışlar değil!.. Ramazan Bayramınız kutlu olsun... Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar...

Rıza Üsküdar 
 07.09.2010 17:56
Cevap :
Yorum ve katkınız için teşekkür ederim. bayramınızı kutlar esenlikler dilerim. Selam ve saygılar..  08.09.2010 18:56
 

İyi bayramlar.

srhnsrt 
 07.09.2010 13:12
Cevap :
Teşekkür ederim size de iyi bayramlar..  08.09.2010 18:56
 

Yazınız ilginç ama beni en çok son cümleniz etkiledi.Hayatınızın okuduğunuz engüzel aşk kitabı olmasını dilerim.Bu sıradışı cümleniz için kutluyorum sizi..Bu final cümleniz hakkında övgü dolu Çok şeyler yazmak isterdim..Neyse zate cümle her şeye yetiyor..İyiki buradasınız..iyiki varsınız..Teşekkurler..toprak

Aydın ADAM 
 06.09.2010 13:27
Cevap :
Teşekkür ederim. Ramazn bayramınız kutlu olsun. Selamlar..  08.09.2010 18:57
 

en iyisi galiba. hem hayatı hem de kitapları. Selamlar ve daimi esenlik dileklerimle...

Ersin Kabaoglu 
 05.09.2010 2:18
Cevap :
Biri diğerine engel olmayacak şekilde ikisini de aynı anda yürütebilmek an güzeli..Denge...Teşekkürler, selamlar..  05.09.2010 10:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 2379
Kayıt tarihi
: 07.02.09
 
 

1970 Tokat doğumluyum. İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar bölümü mez..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster