Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
424
 

Hayatın en güzel paylaşımı

Hayatın en güzel paylaşımı
 

İnsanların yoğun hayat stresi içinde ihtiyaç duyduğu en doğal davranış şekli bence.

Dertleşmek…

Üzüntülerini, kederlerini, korkularını, hatta sırlarını hiç tereddüt etmeden bir solukta anlatabilmek.

Sevgisini, gözlerindeki ışıltıyı, kalbinin hassaslığını, yüzündeki tebessümü hissettirebilmek.

Güven duymak.

Varlığına, yanında, yakınında, kalbinde olduğuna her defasında teşekkür etmek.

Sırf bu yüzden çok şanslı olduğunu hissetmek.

Hatta giderek artan sevgisinin nazarlara geleceğinden korkmak.

Peki ama kiminle ya da kimlerle?

İşte buna hiç tereddüt etmeden kolayca cevap verebiliyorsanız ve o anda yüzünüze tatlı bir tebessüm eşlik ediyorsa ne mutlu sizlere!

‘’Dertleşmek; birine derdini anlatmak değil, iki kişinin karşılıklı olarak birbirlerine dertlerini anlatıp bu yolla dertlerini hafifletmeye, ruhlarını sağaltmaya çalışmaları demek değil midir?’’ diye özetliyor Feyza Hepçilingirler ‘’Yıldızların Suya Döküldüğü’’ isimli Türkçe günlükleri kitabında.

Yıldız Moran’ın ‘’Eşanlamlı Sözcükler ve Karşı Anlamları’’ sözlüğünde ise şöyle bir tarif var: Dertleşmek; akıl danışmak, çene çalmak, görüşmek, halleşmek, hasbihal etmek, hoşbeş etmek, laflamak, muhabbet etmek, sohbet etmek, söyleşmek.

Hayatın bu özel ve keyifli paylaşımını çok iyi anlaştığımız, sevdiğimiz dostlarımızla, arkadaşlarımızla, hayatımızdaki o özel insanlarla yaptığımızda; tüm yüklerimizden, tüm sıkıntılarımızdan arınıyor, etrafımızda olup bitene daha bir duyarlı yaklaşıyor, güzelliklerin daha bir farkına varıyor, kısacası hayatı daha çok seviyoruz. Öyle değil mi?

Hemcinslerimiz ya da karşı cinslerimiz olsun hiç fark etmez. Yeter ki karşımızda bizi biz olduğumuz için seven, değişmemizi beklemeyen ve aradaki mesafeler ne kadar uzak olursa olsun kalbindeki sıcaklığı, sevgisinin tınılarını hissettiren arkadaşlarımız olsun. Sayılarının çok olması da gerekmez. Eini elinizden, yüreğini yüreğinizden eksik etmeyen bir iki tane sıcacık kalp bulunsun yanınızda yörenizde, sırtınız kolay kolay yere gelmez. Bilirsiniz ki en zor anlarınızda onlar hep yanı başınızda olacaklar. En mutlu zamanlarınızda sizinle birlikte sevinip, mutluluğunuzu kat be kat artıracaklar. Kederli anlarınızı ve gözyaşlarınızı ise bir sünger misali içlerine çekerek sizi hafifletecekler.

Gerçek dostlar yalnızlığınıza merhem gibi gelir, yürek sızılarınızı alır, gönüllerinizde rengarenk çiçekler açtırır. İçinizin pozitif enerji ile dolmasını sağlar, sadece varlıkları bile içinizi çoşturmaya, gününüzün güzel geçmesine sebeptir.

İşte bu yüzden bir dostla paylaşılan birkaç saatin tadı, lezzeti tüm gününüze yansır. İçtiğiniz çayın ya da kahvenin tadı damağınızda, yaptığınız sohbetlerin tınıları kulaklarınızdayken; yüzünüze gelip yerleşen çocuksu tebessümle kendinizi bir terapi seansından çıkmış kadar dingin ve huzurlu hissedersiniz.

Aranızda bir kıskançlık, bir çekememezlik, bir haset olmadığı için her şeyinizi paylaşırsınız cesurca. Paylaştıkça çoşar, çağlarsınız karşılıklı. O birliktelik saatleri hiç bitmesin istersiniz. Ayrılık saati yaklaşırken siz bir sonraki sohbeti özlemeye başlarsınız.

Dostluk Emre Kongar’ın ‘’Kızlarıma Mektuplar’’ isimli romanında belirttiği gibi aslında ‘’yaşam boyu en zor yakalanan ilişkidir. Başkalarıyla, onların size hissettikleri dostluk duygusuna aynı biçimde karşılık verildiğinde geliştirilen bir ilişkidir. Karşılıklı sevgiye, saygıya ve güvene dayalı dostluk ilişkisi yılların geçmesi ile insanların birbirlerini tanıması ve tartmasıyla oluşan güven duygusu etrafında meydana gelir.’’ Ne kadar doğru.

Belki de bu yüzden kalıcı dostluklar kolay bulunmuyor ve etrafımızdaki arkadaşlarımızın sayısı çok olsa da gerçek dostum diyebileceklerimizin sayısı bir elin parmaklarına dahi yetişemiyor. Çünkü dostluk emek istiyor, geniş bir kalp ve sonsuz bir sevgi ile anlayış bekliyor.

Pozitif psikolojinin süper starları olarak anılan Ed Diener ile Martin Seligman’ın yaptığı çalışmalar ‘’ yaşam tatmini en iyi öngörenlerin, kişiler arasında yaşananlar ‘’ olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yine aynı anlamda Epikuros şöyle der; ‘’Bilgeliğin kişiye tüm yaşamını mutluluk içinde sürdürmesi için sağladığı şeylerin arasında en büyüğü şüphesiz ki dostluğa sahip olmaktır.’’

İnsanların samimi ve uzun vadeli ilişkilere ihtiyacı vardır; başkalarına içinizi dökebilmeniz, bir şeylere, bir yerlere ait olmanız gerekir.

Araştırmalar önemli bir konu üzerinde konuşabileceğiniz beş ya da daha fazla arkadaşınız varsa, kendiniz ‘’çok mutlu’’ olarak tanımlama olasılığınızın yükseldiğini gösterir.

Dostlarla güzel ilişkiler insanların moralini yükseltir.

Sosyal bir ağ inşa etmekte olduğunuzu hissetmek size enerji ve rahatlık verir.

Son sözü Emre Kalcı’ nın ‘’ Her Mektubu Görülmüştür ‘’ isimli romanından birkaç satırla yapalım mı? ‘’Yeryüzünde bir kalbe yaklaşmanın, gökyüzünde bir yıldıza ulaşmaktan daha sahici olduğunu düşündüm hep, elimdekine hep bu yüzden sıkı sıkı tutundum...’’

Size de sıkı sıkı tutunacağınız ve ömür boyu kaybetmeyeceğiniz dostluklar ve onlarla keyifli sohbetler diliyorum. Bu keyifli paylaşımlarda yüzünüzdeki tebessüm hiç eksik olmasın.

Sevgiyle kalın.

Belgin ERYAVUZ

01.05.2010 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili BELGİN ERYAVUZ;Bir kahve ikramı gibi geldi bu yazı...Ama gerçek hayatın çok uzağında artık.Yaşanmak istenen,ama yaşanamayan bir gerçeklik,güzel düşünceler ve duygular bütünü ya, hayatlar artık kozalarında ve kapılar da kilitli.Diller buz,gözler kapalı,eller hayal kırgınlığı sertliğinde;yumuşak değil,kalpler de ezgin,duygular ise depremlerden yeni binalar yapamaz halde.Çok karamsar oldu değil mi?!..Şu"karamsar"sözcüğü de her niyete kullanılmıyor mu,bu da üzüyor beni!..Oysa gerçekçi olmak lazım.Hangi komşu hangi komşuyu tam bir kalp ile seviyor,akrabalar,aile fertleri...Dertleşmek...Halk diliyle söylenen bu söz insani güzellikleri ne güzel ifade eder.Hep bir yangından mal kaçırma telaşı var bu zamanda,fertlerden topluluklara kadar.Yakınımdaki bir hiparmarkette"Gönül Kahvesi"adıyla kafe-kahve karışımı,eskiyi andıran bir kahve-çayevi açılıyor.Adı güzel.Hadi kahve bahane olsun kimi bulup dertleşebilir ki insanlar?!..Dertleşmek insani bir söz,güzel bir bağ,masum bir arzu.Sevgilerimle

Cemal Hüseyin Çağlar 
 11.09.2011 17:13
Cevap :
Sevgili öğretmenim, Yorumlarınızı özlemişim))) teşekkürler. Evet karamsarlık içeriyor satırlarınız ama gerçeklik payı da var. Hepsinin farkındayız hepimiz. Ama gerçek dostlarda var bu dünyada. Ve siz onların yanındayken huzurla doluyorsunuz. Sayıları belki çok az ama olsun yeter ki size gerçek dost olsun. öyle değil mi?Hepimize gerçek dostlarla örülü sıcak muhabbetler dileyelim mi o zaman, ne dersiniz)))  12.09.2011 16:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 437
Toplam yorum
: 256
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 549
Kayıt tarihi
: 09.04.11
 
 

Makine mühendisiyim, bir kız annesiyim. Okumayı, yazı yazmayı, yazarak paylaşımlarda bulunmayı, insa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster