Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mayıs '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
3034
 

Hayrına gül fidanı, dilek dilenir

Hayrına gül fidanı, dilek dilenir
 

Çocukluğumdan beri Hıdırellez ve onun verdği yaşama sevincini hep sevdim.
Mevsimlerin bayramıdır hıdırellez.
Kışın isli puslu karanlığından sonra toprak yeniden yeşerir herşey tazelenir, umutlarımızda yerinde duracak değil ya onlarda kimi zaman bir gül fidanının dibinde kimi zaman denizin ak köpüklerinin arasında Hızır'ın yeryüzüne inerek okuması için bırakılan dilekleri okuyup küçücük taşlarla yapılmış 3 oda bir salon evler, deste deste paralar evlenememiş kızlarımızın şiirle dillendirdiği sevgiliyi eşi, evi olmayanın evi arabası olmayanın araba resmi çizerek bir umutla gül dalına ve dibine iliştirdiği ümitleridir.

İzmir de pek bir coşkulu geçer hıdırellezler. çoluk çocuk gündüzden akşam yakmak için tahtaları istiflerler. Tefler ziller dümbelekler hazırlanır, akşamın alacası düştüğü anda ateşler yakılır, dümbeleğin sesini duyan fırlar dışarı.

Bir fırsattır bu baharla kaynayan kanları kaynatmak için. Oynayatak mahalle mahalle dolaşılır. Ellerde çiçekler gözler fıldır fıldır etrafı gözleyerek oynar, kışın o akşamın karanlığı gibi üzerimize çöken ağırlığından kurtulur kendini genç hissedenler.
Geç saatlere kadar ateşin üstünden atlar bir şekilde cehennemde ki ateşten geçişin bir provasını yaparlar bence.:))

7 mayıs sabahı dolmalar yapılır patatesler, yumurtalar kaynar, börekler yapılır ne var ne yok sepetlere doldurulur. Hedef fuardır, en yeşiline kilim serilir oyunlar oynanır, şarkılar türküler yaş ayırdedilmeksizin çoluk çocuk yeni gelen bahar günlerine merhaba der.

Akşam olunca yorgun argın eve döner tüm hıdırellez coşkusunu yaşayanlar buruk da olsa veda ederler bir kez daha altı mayısa... Şunun şurasında ne kalmıştır sonrakine 364 gün. Gün dediğin nedir ki sular seller gibi geçer.

E gül ağacı olan var olamayan var benim gül fidanı tamamen duygusal bir yaklaşımdır blog ahalisine. Dilekleriniz için burada ağacığımız.

Ben dileğimi yaptım sanal manal e artık Hızır gül dalına denize bakıyorsa milliyet bloga da bakacaktır.
Gülmeyin efendim. Gülenler için şu fıkrayı anlatayım. Çinlinin biri vefat eden eşinin mezarına pirinç taneleri serpiyormuş. Onu gören ellerinde çiçeklerle yakınlarının mezarına gidenler gülmekten kendini alamamış.
Sormuşlar; neden pirinç serpiyorsunuz sizde bizler gibi çiçek bırakın, ne yapsın eşiniz pirinci diye bilmiş bilmiş sormuşlar. Çinli pirinçleri serpmeğe devam ederken gereken yanıtıda vermiş. "Sizin çiçekleri kalkıp koklarsa yakınlarınız benimde eşim kalkar pirinç tanelerini yer" demiş.

SEVGİ İLE KALIN EFENDİM

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

gül ağacına dileğimi koydum gidiyorum senin de tüm dileklerin kabul olsun inşallah hıdırellezin kutlu olsun sevgiler

Mavianne 
 06.05.2008 18:59
Cevap :
Teşekkürler mavianne..) dileklerini okumuştur Hızırımız.) işleme alındı.  10.05.2008 10:33
 

gul agacina delikli para bagladin mi. ayseye bu kez sahile git yat ,pardon motor da olabilir , resmi ciz dedim . bebeginiz nasillar ?

Nursen 
 06.05.2008 6:23
Cevap :
Ceni uçakta çizdim . Yine geliyorsun geziyoruz çılgın gibi..)) sevgiler  10.05.2008 10:34
 

Arkadaşım,hıdırellezi ne güzel anlatmışsın öğle,eskiler ve çocukluk ne güzeldi değil mi,benim de bu özel gün için bir yazım var,okurmusun acaba?İzmirin herşeyi özel,hıdırellezi de özel olsun değil mi ya,,,,,,,,,,sevgiler,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 05.05.2008 23:39
Cevap :
Yazılar birikti ama mutlak okunacak belim efendim oldu biliyorsun. Hazret ne kadar izin verir ise..) sevgiler can arkadaşım.  10.05.2008 10:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 292
Toplam yorum
: 1601
Toplam mesaj
: 220
Ort. okunma sayısı
: 985
Kayıt tarihi
: 08.03.07
 
 

Yazmaktan hoşlanan... Kelimeleri renklendiren bir sihirbazım ben.. Bodrum'da yaşamaktayım.. Sev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster