Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ağustos '07

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
1155
 

Hayvan Sevgisi

Hayvan Sevgisi
 

Köpek besleyenlere sormak istediğim onlarla paylaşmak istediğim konular var...

Apartmanların içinde kedi-köpek beslersiniz ve birileri tepki verince cevabınız hazırdır, ' Hayvan düşmanları. '

Onları o kadar çok seversiniz ki sabahın 06 sınsa sokaklara çıkarırsınız, temiz hava alsın tuvalet ihtiyacını gidersin diye. Onları öyle özgür bırakırsınız ki boyunlarından tasmasını bile çıkarırsınız.

Tasmalı dolaştıranlarınız da tasmanın zincirini öyle uzun bırakır ki, rahatlıkla yanından geçen birinin bacağını ısırıp koparabilecek kadar, hatta onu parçalayıp öldürecek kadar.

Sonra da ahlam kesersiniz, ' Hayvanları sevmeyen insan' ı sevemez ' diye.

Siz önce insanları sevin ve saygı duyun da, köpeğinizin onlara zarar vermesini önlemek adına kendi üzerinize düşen görevleri yerine getirin.

Hiç kimse evin içinde bütün gün havlayan köpek sesi dinlemek zorunda değil. Hiç kimse sokaklarda hayvan pisliklerinden yürüyemeyip akrobasi yapmak zorunda değil. Hiç kimse sizin keyfiniz öyle istiyor diye ısırılmak zorunda değil. Hiç kimse kedi-köpekle canciğer kuzusarması olmak zorunda değil.

Sevgiden bahsediyorsunuz ya bence asıl sevgisiz olan sizlersiniz. Sadece sevgisiz olmakla da kalmayıp aynı zamanda korkaksınız. İnsan' dan, insanı sevmekten korkuyorsunuz. Öyle korkuyorsunuz ki ödünüz patlıyor. Sevilmemekten korkuyorsunuz, zarar görmekten korkuyorsunuz ve hayatınızı hayvanlara adıyorsunuz.

Sonra bir de mazeret buluyorsunuz, ' Hayvanlar insanlardan daha az zararlı ' diye. Böylece kendi korkaklığınızla, kendi çaresizliğinizle, kendi sevgisizliğinizle hayvanları esaret altına alıyorsunuz.

Bunun adına da, ' Hayvan sevgisi ' diyorsunuz.

Hayvanları ben de severim, bütün canlıları severim ama sizin canınızın istediği kadar değil, kendi yüreğimden geldiği kadar. Bu güne kadar bilerek hiçbir canlıya zarar vermedim, vermem de. Ama sizin bu arızalı hayvan sevginiz yok mu beni gerçekten çileden çıkarıyor.

Sağlık sorunum nedeniyle hergün yürümek zorundayım ve bu yürüyüşlerim sırasında İzmir gibi bir Büyükşehir' de yürüdüğüm sokaklarda sabahın 06 sında hergün en az 5 tane köpekten sakınarak yürümek zorunda kalıyorum. Bunlara halk dilinde, ' Başıboş ' köpekler diyoruz.

Gazeteler sürekli haber yapıyor, ' Başıboş köpekler bilmem kaç kişiyi ısırdı ' diye.

Bir de sahipli köpeklerimiz var ama onların da tasmaları yok. Yanında fon oluşturan sahipleriyle birlikte, ' Yollar bizim ' edasıyla yürüyorlar.

Birkaç gün önce köpeğine tasma takmamış olan bir sahibeyi ikaz ettim. Ve işte verdiği cevap

' O kadar köpekten benim köpeğimi mi gördünüz, asıl tasma siz hayvan düşmanlarına takılmalı '

Zaten yürüyüşüm anında yeteri kadar canım acıyor, kanter içinde kalmışım bir taraftan. Saniyelik geçen zamanda durdum, düşündüm, ölçtüm, biçtim.

Madem tasma bana takılacaktı, o halde o köpeği ve sahibini ısırabilirdim. Sonra ısırmaktan vazgeçtim, kuduz aşım yoktu.

Sahibeye değil ama köpeğe acıdım ve ona zarar gelmesini istemedim...

O yüzden de geçici bir süre için bile olsa kimseyi ısırmamaya karar verdim. ( Sabrımı zorlayan köpekler ve sahipleri olursa niyetimi bozabilirim )

Bu kadar sitemden sonra şöyle de bir konu var. Hiç aklı başında hayvansever yok mu?

Elbette var, ama onların yukarıda bahsettiğim hayvanseverler gibi şuursuzca davrandıklarını hiç zannetmiyorum. Onlar bilinçli hayvansever ve aynı anda hem hayvanı hem de insanı sevebiliyorlar. Yürürken sakız çiğneyebilmek gibi.

Sahipli köpeklerin önlemini onları ısırarak almış olduğumu düşünerek bir diğer konu olan sahipsiz köpekler sorununu nasıl çözeceğimi düşünüyorum. Bu iş belediyelerin işi ve bu sorunu öncelikle Konak Belediye Başkanı A Muzaffer TUNÇAĞ' a ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz KOCAOĞLU' na bildiriyorum.

Umarım sahipli köpekleri ısırdıktan sonra başıboş köpekleri de ısırmak zorunda bırakılmam...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Esma.hn:Sizi onaylamamak mümkün değil.Malesef bız toplum olarak her işi abartmakta bir numarayız.Sevdiğimizi ya çok sevip boğazını sıkıyoruz,yada başıboş bırakıp telef ediyoruz.sevdiğimizi zannediyoruz ama sevmiyoruz.Haddimizi bilmiyoruz.Demokrasiyi nalıncı keseri gibi kullanıyoruz.Caddelerde alınıp biir müddet bakıldıktan sonra bırakılan kedi ve köpekler bi hayli çok.. sevğiler.saygılar..

Hasan Göksu PBahçe 
 02.01.2008 18:37
Cevap :
Sayın yazarım sefalar getirdin. Bu konuyu yazdığımda hayvan düşmanı olarak gösterildim oysa ben hayvanları severim. Burada beni yargılayanların bilmediği birşey var, onlar aylarca felç kalıp yürüyemeyen birinin ameliyattan hemen sonra uzun yürüyüşler sırasında hayvanların yaşattığı korkuyu ve yaşanan zorlukları bilmiyorlar umarım öğrenmek zorunda da kalmazlar...Benim tepkim hayvanlara değildi zaten, onları tasma takmadan sokaklara çıkaranlaraydı... Sevgiler  02.01.2008 19:49
 

Esma hanım; Gösteriş için yapılan bütün davranışlara karşıyım, Giyinmek - Takı takmak - Çok lüks bir araba - 90 m2 daire yeterken 220 m2 lik dairede oturmak - Sevgi - Aşk herşeyin sade ve gösterişsiz olması gerektiğini düşünüyorum. Yazılarınızın hayranıyım.. insan sizin yazılarınıza "dur bi bakiim ne yazmış" diye başlıyor aaa bi bakıyorsunuz yazının sonu gelmiş, çok sevdiğiniz bir porsiyon pastanın hemen bitivermesi gibi. Kaleminize yüreğinize sağlık. Kemal Uygun

Kemal Uygun 
 31.08.2007 19:54
Cevap :
:)Sevgili Kemal, ne mutlu bana ki senin gibi okurlarım var. :) Sevgiler  01.09.2007 12:57
 

Sahipsiz sokak köpekleriyle uğraşmak Belediyelerin değil, gerçek hayvanseverlerin işidir. Ülkemde belediyelerin çok daha önemli işleri vardır(!). Apartmanda ve evde köpek beslenmez, bu konuda haklısınız. Onlara yaşam alanı bırakmadığımız için sokaklarda başıboş bir şekilde dolaşmak zorundalar işte ama o sokaklarda dolaşma önceliği sizin mi yoksa köpeklerin mi önce bu konuda anlaşmamız gerekiyor. Hayvanları sevmeye mecbur değilsiniz elbette ama onlar da yaşamak durumunda. Şikayetçi olmak kolay ama taşın eltına elimizi sokmamız da gerekiyor, topu belediyelere atmadan. Alev Meisel Hanımın sayfasını bir ziyaret edin isterseniz. Günlerdir "İmdaaaaat" diye çağrı yapıyor. Selamlar, saygılar.

Ümit Culduz  
 30.08.2007 20:36
Cevap :
Sevgili Ümit öncelikle sayfama hoşgeldin. Bir konuda anlaşalım, ben hayvanları sevmediğimi söylemiyorum tam tersi ben yeryüzündeki bütün canlıları çok seviyorum. Sana katılıyorum sokak köpeklerine hatta tüm canlılara yaşama hakkı tanımalıyız elbette. Benim tepkim, sorunum, şikayetim sokak köpeklerinden çok, sahibini gezdiren köpeklere. Yani bu tepki sevgisizlikten değil sorumsuz sahiplerden kaynaklanıyor. Herkes bu konuda kendine düşen görevi yaparsa zaten sorun olmaz. :) Sevgiler  30.08.2007 23:39
 

Köpeğim var..köpeğimin tasmasının ipi bana çok yakın şekildedir..yani sizin gördüğünüz kişi ve kişiler..biraz görgüsüzmüş..herkes köpekten korkmayacak diye bir kural yok..ayrıca herkes köpek sevecek diyede bir kural yok..sevmeyene saygılıyız..ama korkana daha çok saygılıyız..geçmişinde ne yaşadı bilemeyiz ki..insanları korkudan ürkütmeye ne hakkımız var nede hakları var..hayvan beslemek bir sanattır tıpkı çocuk yetiştirmek gibi..hayvanı eğiten sensin.evinde serbest bırak ama yinede dikkatli ol..çünkü kapı heran çalabilir..gelene havlar..hayvandır..tanımıyor..yani uzun lafın kısası siz zır cahillere rast gelmişsiniz..geçmiş olsun ama ne olur bütün hayvan severleride aynı katagoriye koymayın..

Zeynep Gülay 
 30.08.2007 20:11
Cevap :
Sevgili Zeynep, hoşgeldin. Elbette tüm hayvanseverleri aynı kategoriye koyamam, bu korkunç bir yanlışlık olur. Zaten yazımda gerçek hayvanseverleri, sorumluluk sahibi olanları ayrıca değerlendirdim. Herkes köpek sevecek diye bir kural yok demişsin ya hani ben aynı fikirde değilim. Hayvanları sevmeyen insanların normal insanlar olmadığını düşünürüm. Benim burada altını çizmek istediğim şey ' Lütfen birbirimizin haklarına saygılı olalım ve lütfen sözlerimi hayvan düşmanı olarak almayın ' . Çünkü ben hayvanları ve tüm canlıları kendini hayvansever adleden birçok insandan daha çok seviyorum. Ve ayrıca bilinçli bir hayvansever olarak seni kutluyorum. :) Sevgiler  30.08.2007 23:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1929
Toplam yorum
: 7351
Toplam mesaj
: 429
Ort. okunma sayısı
: 649
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

  Hayatı ciddiye almam, emeği çok ciddiye alırım. Dünyanın en vazgeçilmez üçlüsü; çocuklar, çiçek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster