Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Nisan '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
754
 

Hrant olmadınız, aman Hrıstiyan da olmayın!

Hrant olmadınız, aman Hrıstiyan da olmayın!
 

Hrant Dink katledildiğinde cinayeti kınayıp, mazlumun yanında olduğunu göstermek için atılan, “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz” lafını ağzında sakız eden, cinayeti unutturup bu sloganı mesele haline getiren, pek hassas, pek bilgili, pek vatansever, pek Müslüman baylar, bayanlar; buyrun, şimdi de “efendim tamam, boğazlayarak adam öldürmek pek şık değil ama, Malatya gibi bir yerde de Hristiyan olunmaz ki!” diye bahane bulun olan bitene... Bu gidişle daha çok hunhar cinayete gerekçe arayacak, daha çok slogana sinir olacaksınız.

Bu kan hepimizi boğacak. Belki ilgilenmiyorsunuz, belki ciddiye almıyorsunuz, belki bu cinayetleri sessizce onaylıyorsunuz, belki “müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz” diye gerekçe uydurmaya çalışıyorsunuz ama durum gerçekten vahim. Bu işin sonunda Yugoslavya, Afganistan ya da Irak olmak var. Milliyetçiliği, din fanatizmini, yabancı düşmanlığını kışkırta kışkırta öyle bir iklim yarattınız ki, artık cinayet işlemek için örgüt kurulmasına, öyle derin komplolar düzenlenmesine falan hiç gerek kalmadı. İşte yurdun her yanında yüreği nefretle, kinle, bağnazlıkla doldurulmuş bir kaç genç bir araya gelip en vahşi katliamlara gönül rahatlığıyla imza atabiliyorlar. Kendi dışındakine, kendinden farklı düşünene öylesine tahammülsüz hale getirilmişler ki onu yok ederken kendi canlarını bile düşünmüyorlar. Bu dünyanın her dine, her dile, her görüşten insana yetecek kadar geniş olduğunu hiç öğrenememişler. Üç Hrıstiyanı milyonlarca müslüman için tehlike olarak görecek derecede dar kafalı ve özgüvenden yoksunlar.

“Hepimiz....” diye başlayan sloganın değerini anlamayıp bunu söyleyen insanların aslında bu vatanı bütün değerleriyle beraber gerçekten seven kesim olduğunu bilmeyenler, cinayetleri değil, sloganları tartışanlar ya bu şekilde Türkiye’nin nasıl bir uçuruma gittiğini görmeyecek kadar körler ya da aslında bunu istiyorlar. “Bunu istiyorlar” lafı ağır kaçabilir ama insanların bu kadar anlama yeteneğinden yoksun olmasını kabul edemiyorum bir türlü. Şu son birkaç yılda işlenen aynı temalı cinayetler bir şeyin göstergesi değil mi?: Hastalık derecesinde bir tahammülsüzlüğün. Bugün Avrupa’da kentlerin göbeğinde milyonlarca Müslüman yaşar, binlerce camide ibadet edilir ve bunlara hoşgörüyle bakılırken tarihinde hoşgörülü olmakla övünen bir ülkede, bir Trabzon’da rahip sırtından vuruluyor, ertesi gün İstanbul’da bir gayrımüslim gazeteci pusuda katlediliyor, daha ertesi gün Malatya’da üç Hristiyan boğazı kesilerek katlediliyor.

Bu tür cinayetlerle Türkiye tamamen tek sesli hale getirilebilir, bir tek Hristiyan kalmayabilir, bütün muhaliflerin sesi kesilebilir ama bunun sonu bu cinayetleri işleyenler için de hayra çıkmaz. Bunları örtülü biçimde teşvik edenler, gerekçe arayanlar, sessiz kalanlar bilmelidirler ki, nefretten başka bir şeyle tanışmamış yüreğin düşmanı bitmez. Düşman bellediğini bitirdikten sonra daha yakınına, daha da yakınına, en sonunda da kendine yönelir. Düşman tanımı gittikçe genişler, gün geçtikçe çember daralır. Hristiyanlar biter, Alevilere başlar; Aleviler biter, ateistlere gelir sıra; onlar biter, farklı mezheplere, onlardan farklı şeyhlerin mensuplarına, farklı liderlere doğru yayılır liste... Sonunda Türkiye yeni bir Yugoslavya olur, ya da yeni bir Irak. Hepimiz bu kan deryasında boğuluruz.

Kimse etrafında yabancı düşman aramasın; en büyük düşmanı siz kendi elinizle yarattınız. İçinize iyi bakın, orada ta kalbinizde, pusuya yatmış yeni kurbanını bekliyor.

Foto: milliyet.com.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İçimi daraltıyor..Ben umudumu yitirmek istemiyorum ama son yıllar çok şey götürdü ülkemizden..Üzgünüm, geleceğimiz adına endişeliyim. Güzel özetlemişsiniz teşekkürler..Selamlar.

Doğa 
 24.04.2007 15:20
Cevap :
Yine de umudu korumak lazım herşeye rağmen Doğa hanım. Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Selamlar...  24.04.2007 21:21
 

Ülkemiz insanına yıllardır aşırı milliyetçi ideoloji egemen kılınmak istendi. Başardılar galiba. Gençlerimiz mafya dizileriyle yatıp kalkıyor... Sabah geldiğinde öğretmenine ilk sorusu : "Akşam Kurtlar Vadisi Irak'ı izlediniz mi öğretmenim" olursa şaşmayın. Küçücük öğrenciler, aileleriyle izliyor artık bu dizileri. İlkokuldaki çocuk çakı taşıyor artık. Ona meşru gösterilen şeyi yapıyor, mafyacılık oyunları oynuyor sokaklarda. Bu toplumu yaratan zihniyeti sorgulamalıyız. Farklılıkları zenginlik olarak görmeli çocuklarımız (Bunu blogumda da belitmiştim). Hepimiz "Hrant'ız ya da Hepimiz Ermeniyiz" yazısını içine sindiremeyen toplumu yaratan biz gençler değiliz... "Öteki" olmak hep sorun olmuştur zaten. "İnsanlar tek tip olmak zorunda mı?" bunu sorgulayan yok. Milli eğitimin esaslarına "araştıran,soran sorgulayan" ibaresini niye koymuşlar şaşarım... Saygılar..

Uzeyir Kadioglu 
 23.04.2007 21:41
Cevap :
Olan biteni çok güzel özetlemişsiniz Üzeyir bey, katkılarınız için çok teşekkür ederim. Aşılasınlar bakalım mafya ideolojisini topluma. Bu gidişle ilerde idari birimler yerine mafya bölgelerine göre bölünecek sanırım ülke. Hayırlısı artık. Saygılar, selamlar.  24.04.2007 12:07
 

Hoşgörünün temelinde insanda tarısal bir özün olduğu inancı ve felsefesi yatar. Böylesi hoşgörüsüz ve tahammülsüz, sözüm ona Allah yada din adına yapılan ve aslında dini tekeline almaya çalışan nasırlı yürekli, dar ufuklu insanların hoşgörüden çok uzak olmaları, mutlak tanrısal inançtan uzak oldukları anlamı da çıkıyor. Bilmiyorlar ki, dini kurtarmaya çalıştıkça (!?), Allah yolundan büsbütün sapıyorlar.

Nazan Adıgüzel Köseoğlu 
 23.04.2007 15:57
Cevap :
Sevgili Nazan, yani bu da işin bir başka boyutu. Bence sadece dini inanç kendiliğinden şiddeti önleyecek bir şey değil ama bunlar ve benzerleri inandıkları dini bile hiç bilmiyorlar zaten. Katkıların için çok teşekkür ederim. Selamlar.  24.04.2007 12:00
 

Okullarda olay çıkaran, Malatya'daki olaydaki gençlerin hepsinin ortak özellikleri var. Bu gençlerin gelecekleri yok. Olay çıkan okullardaki gençleri araştırsak, çocuk geleceğini karanlık görüyor, saygın bir mesleğe giremeyeceğini biliyor. Bu karamsarlık yüzünden saldırgan oluyor. Bir an önce Anadolu, Fen liseleri dışında kalan umutsuz öğrenciler için çalışmalar yapılmalıdır. Aksi takdirde bu olayların arkası gelir. Saygılarımla, umarım hemfikir oluruz.

Eşit Ağırlık 
 21.04.2007 13:39
Cevap :
Dediğiniz faktörler saldırganlıkta etkili oluyordur elbette. Ama bir insan öğrenci yurdunda otururken ders çalışacağına cinayet planı yapıyorsa bunda başka faktörlerin de etkisi vardır bence. Sadece karamsarlık ve gelecekten umudu kesmek değil. Bence bundan daha önemlisi yaratılan düşmanlık atmosferidir. Cinayetlerden sonraki internet yazışmalarını, katillere destek mesajlarını hatırlarsak olayın sadece yoksulluk ve yoksunluktan ibaret olmadığını daha net görürüz. Selamlar, saygılar...  24.04.2007 11:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 431
Toplam yorum
: 4967
Toplam mesaj
: 287
Ort. okunma sayısı
: 3653
Kayıt tarihi
: 30.06.06
 
 

Anahtar kelimeler: Antep, İstanbul, Haziran, İkizler, Beşiktaş, MÜ İletişim Fakültesi, Gazetecilik. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster