Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Nisan '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
110
 

İİT de üçüncü nokta var

İİT de üçüncü nokta var
 

milliyet.com tr den alınıp düzenlenmiştir.


13. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesin de iki önemli nokta zirveye damga vuracak.

Ama bir üçüncüsü var ki oda İngiltere’nin adının geçtiği nokta.

Gerçi kimimiz de Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi dini bölümünü oluşturan 2’inci maddeden 10 Nisan 1928 de İslam’dır ifadesi kaldırılmış ve 5 Şubat 1937’den bu yana da bu kısım laiklik ifadesi ile doldurulmuştur. (1)

O halde laik Türkiye’nin bu teşkilatta ne işi var?

Bu ayrıca başlı başına üç nokta değil mi? Der iken…

Dayanılan noktayı  vatandaşlarının %99’nun (?) Müslüman olması ve tarihte 9’uncu asırdan beri Müslüman devletler kurmasıdır.

Deyip üç noktayı, ünlem işareti ile sonlandıracaklar da olacaktır.

Biz gündemimizin üç önemli noktasına bakalım.

Birincisi ve ikincisi dün itibari ile gerçekleşti.

Mısırda Sisi askeri rejimi seçimle iş başına gelen Mursi’yi 3 Temmuz 2013 de devirmesinden beri kesilmiş olan ve yeniden başlaması zor gözüken ikili ilişkiler de dün itibari ile dış işleri bakanları seviyesinde üst derecede resmi temas yapılması birinci noktayı oluşturdu.

Türkiye’nin ev sahipliğinde 14–15 Nisan’da İstanbul’da İslam ülkelerinin liderleri ve hükümet temsilcilerinin katılımıyla 13. İİT zirvesinde başkanlık görevinin de Türkiye’ye geçmesi ise ikinci önemli noktayı oluşturdu.

Gelelim üçüncü noktaya.

İİT’ nin 56 sı faal, biri askıda (Suriye) toplamda 57 üye ülkesi ile 5 tanede gözlemci üyesi var.

Teşkilatın 1 Haziran 1978 tarihinde Ankara’da faaliyetlerine başlayan İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) diye bir kuruluşu var. (2)

SESRIC in de projeler kısmında İslam Dünyası Bilim ve İnovasyon Atlası (AIWSI) Projesinde aynen şu ifadeler yer almaktadır.

SESRIC ve İngiltere Kraliyet Akademisi'nin birlikte yürüttüğü proje kapsamında seçilen üye ülkeler, İİT’ nin bölgesel, ekonomik ve bilimsel çeşitliğini yansıtacak şekilde belirlenmiştir. Şimdiye kadar, Mısır, Endonezya, Ürdün, Kazakistan ve Malezya olmak üzere toplam beş İİT üyesi hakkındaki ülke raporları tamamlanmış ve nihai raporu, Kasım 2014'te Fas da düzenlenen İİT, İslam Yüksek Eğitim ve Bilimsel Araştırma Olağanüstü Yedinci Bakanlar Konferansında yayınlanmıştır.” (3)

İyi de İngiltere İİT’ye ne üye ülke, ne de gözlemci ülke.

Konu bilim, teknoloji, İnovasyon(4) ve de ekonomi olunca…

İngiltere; üçüncü noktayı çoktan oluşturmuş.

O Büyük Britanya’nın asli unsuru Kraliyet Akademisi ile hop orda ve iş başında.

Nerede değil ki? Diyeceksiniz.

Aklıma geliverdi birileri ülkemize gelen Prens Charles’ı gizli Müslüman ilan etmişti de sözlüğe yeni bir kavram ve Müslümanlığa yeni bir yol açtığını sanmıştı.

O iddia da kavramda tutmamıştı. Ama üstüne çok oynayan olmuştu.

Kimi sevincinden, kimi getirdiği pirimden.

Şimdi birileri de çıkıp “İngiltere; gizliden gizliye İslam ülkesidir.” Zaten 007 J. Bond da gizli dese…

Tutmaz mı?

O zaman düğün değil bayram değil İngiltere enişte mi?

Yoksa (el) işte mi?

 

Not: (el) iki anlamda da kullanılmıştır.

Dip Not:

(1)   anayasa.gen.tr.

(2)   mfa.gov.tr

(3)   sesrtcic.org

(4) inomer.org

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İngiltere'nin durumu tam da "düğün değil, bayram değil..." ifadesine uygun. Çıkarlarının olmadığı hiç bir yerde olmazlar. Bizimkiler tepişirken onlar iyi öperler... Selamlar, mutlu kalın.

Ayşegül HAYVAR 
 14.04.2016 12:53
Cevap :
Doğru tespitleriniz. Elleri yüzlerce yıldır insanlığın üstünde...İyi öpmeler değil! O öpüşler... Saygılarımı sunar sağlık ve mutluluk dilerim.  14.04.2016 13:13
 

57 veya 56 kocaman İslam ülkesi! Toplanıyorlar; "dağ" gibi! Sonra doğuruyor; fare! Allah ıslah etsin! Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 14.04.2016 10:51
Cevap :
Toplanmak o kadar ne için ve kim için belli değil 47'inci yıl. Bir finans sistemi kurup canı gönülden destekleselerdi İslam dünyası barışın hakim olduğu sosyal olarak mutlu inanların yer aldığı ferahın dünyaya yayıldığı merkez olurdu.Saygı ve muhabbetlerimle.  14.04.2016 13:13
 

Kıymetli E Ruhi YALÇIN: İslam İşbirliği Teşkilatına üye ülkeler yıllardır kendi aralarında birbirine sadakat göstermediler.Hep böyle toplanır Rahmani düşüncelerden ayrılmış bir teşkilat haline gelmişler.İngiltere ise şeytani düşüncelerle damat olma niyetinde.Saygılar sunuyorum.Hep sağlıkla, daima mutlulukla yaşamanızı diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 13.04.2016 14:14
Cevap :
Üstadım; adı bile büyük olan bir krallığın ilk temsilcisi ve merkezi umarım Samaellikten vazgeçer. Elini her yere uzatmaz. Saygı ve muhabbetlerimle.  13.04.2016 14:39
 

İngiltere'nin Müslüman olmadığı açık olduğuna göre, asıl gizlilik İİT'de olmalı..Yoksa, bizim İİT diye bildiğimiz İngilizin İşleri Teşkilatı mı..:) Selamlarımla

ali açıköz 
 13.04.2016 14:12
Cevap :
Acep o topraklardan hiç mi çıkmadı? Çıkmış gibi mi gözüktü? 21 Ağustos 1969 Kudüs saldırısını hafifletmek için böyle bir organizasyon yapayım eften püften demiş de olabilir. AB dünyayı oynatıyor, dünyanın servetine sahip Müslüman ülkeler İİT de seyrediyor. Sömürülüyor ve sürekli kullanılıyor.Saygılarımla muhabbetlerimi sunarım.   13.04.2016 16:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 371
Toplam yorum
: 503
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 796
Kayıt tarihi
: 14.02.09
 
 

Adalet önce kendimizde başlamalı ve haksızlıklar sorgulanmalı  ve hataların, afetlere dönüşmeden ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster