Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ekim '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1212
 

İleri demokrasi Anayasa Mahkemesi üyesini belirledi!...

İleri demokrasi Anayasa Mahkemesi üyesini belirledi!...
 

AKP oylarıyla seçilen Hicabi Dursun...


Hicabi Dursun AKP oylarıyla Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi. Sayıştay’ın önerdiği üç isim arasından AYM’ne TBMM’nin seçtiği ilk isim olan Hicabi Dursun‘u vatandaştan geçtik, vekiller bile tanımıyordu.

Dursun’un kamuoyuna yansıyan hukuki anlamda herhangi bir başarısına ulaşamadım. Tıpkı vekiller gibi bende yurttaş olarak herhangi bir fikir sahibi değilim.

İleri demokrasi’nin üniversitelere sivil polis marifeti ile girdiği ortamda yüce meclisteki yansımalarına şaşırmamak lazım. Artık 12 Eylül’ü “İleri Demokrasi Bayramı” olarak kutlayacağımız günler yakındır!

Evetçiler, “yetmez ama evet” diyen liberal yani mutasyona uğramış solcular, ileri demokrasinin ayak seslerinden mutlaka memnun olmalılar. Ne de olsa memlekete ileri demokrasi geldi, vesayet rejimi yıkılıyor…

Vesayet rejiminin yıkılmasına vesile olan Hicabi Dursun’un Sayıştay üyeliği seçimlerindeki macerası da evlere şenlik.

İleri demokrasi adeta o zaman geliyorum demiş!

Sayıştay üyeliği seçiminde adaylardan Rıdvan Güleç 40, Cavit Özkahraman 35 oy alırken, Hicabi Dursun yalnızca 28 oy almış.

Fakat 2982 sayılı Yasa ile getirilen geçici 18.madde hükümlerine göre Sayıştay Genel Kurulu’ndaki her bir üyenin tek kişiye oy vereceği esası getirilmiş, ancak bu esas Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilmişti. Eğer bu Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilmemiş olsaydı, Hicabi Dursun’un aday olabilmesi için en az 29 oy alması gerekecekmiş.

Görüldüğü üzere Sayıştay üyeliğine seçilmesi için bahtı ta 2009 yılında gülen(!) Dursun, bir yıl sonra TBMM’de muhalefetin katılmadığı bir oylamada yine bahtının gülmesiyle TBMM’nin seçtiği ilk üye olma ayrıcalığını AKP tarafından AYM üyeliği’ne seçilerek yaşıyor.

TBMM’de Muhalefet vekilleri medyaya beyanat veriyorlar “AKP’nin ataması gerçekleşti.” diye.

İleri demokrasi’nin ne olduğunu anlamamış garipler, belli…

Oylama sürecinde Meclis Başkanlığı yapan Meral Akşener’in yönettiği ikinci turda Hicabi Dursun 263 oy aldı. Diğer adaylar ise birer oyda kaldı tartışmalar üzerine on dakikalık ara verildi. Aradan sonra Akşener’in yerini Nevzat Pakdil aldı. Usul yönünden yaşanan tartışma ve itirazlara kulak tıkayan Pakdil ikinci tur oylamasını yenileneceğin belirtti.

CHP milletvekilleri Genel Kurulu terk etti.

MHP ve BDP ise oylamaya katılmadı.

Tartışmalara rağmen yapılan oylamada Hicabi Dursun 190 oy alırken, Rıdvan Güleç 31, Caviz Özkahraman ise 8 oy aldı. Bu sonuca göre de son tur oylamada Hicabi Dursun ile Rıdvan Güleç yarıştı. 256 oy alan Hicabi Dursun, TBMM’nin seçtiği ilk Anayasa Mahkemesi üyesi oldu.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yakında bu ileri demokrasi göstergesi ilerledikçe acaba şimdiye kadar hakları yenen imam hatiplilerde okullara müdür olarak atanırmı? olur mu? olur... Nede olsa çok öğretmen açığı var... Amaç kadro bizden olsun... İleri demokrasi kadrolaşmanın temel taşı oldu... Yıllardır AKP örgütlerinde görevden göreve koşanlara hayırlı olsun...

BURÇAK YAZICI 
 08.10.2010 16:47
Cevap :
Günaydın...Kurumlar arası geçiş ile diyanet kadrosunda açık olduğu yazılıyor.Hepsi yönetici oldu:))  11.10.2010 8:48
 

Adamın yüzünde nur var be kardeşim... Size de yaranılmaz ki... Hadeeee... Silivriye kış kış...

yeşilsoğan 
 08.10.2010 10:40
Cevap :
Badem bıyıklıların devrinde olduğumuzu unutmuşum:))  09.10.2010 12:59
 

Demokrasilerde her siyasi iktidar kendi yandaşlarını devletin kilit noktalarına getirir ve bu olgunun adına da kadrolaşma diyoruz. Bir zamanlarda Bülent Ecevit "Yargı solcuların elindedir" diye bağıra bağıra böbürlenebiliyordu. Kısaca demokrasinin reel bir anlamı varsa o da siyasi iktidarların devlet mekanizmasını, devlet gücünü babalarının çiftliği gibi kullanabilmeleridir. Ha padişah ha demokratik lider. Emin olun arada en ufak bir fark yoktur. Tek fark demokratik liderin koyun gibi milletler tarafından seçilmiş olmalarıdır. Demokrasi bu ve buna bezer binlerce özelliği nedeniyle iğrenç ve akla zarar bir siyaset aracıdır. O partiyi veya bu partiyi eleştirmenin hiç bir anlamı yoktur. Demokrasi budur ve daima da bu olarak kalacaktır. Netice de Adolf Hitler'i iktidara getiren siyaset aracı demokrasi değil miydi? Demem o dur ki demokrasi budur ve biz bireylerde ya bu deveyi güdeceğiz, ya da bu diyardan gideceğiz. İleri demokrasi safsataları ile birbirimizi kandırmayalım. Sevgiler ve selam

Matilla 
 08.10.2010 2:28
Cevap :
İyi de yaşı tutmuyor muş... Teşekkür ederim...  11.10.2010 15:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 816
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster