Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini

http://blog.milliyet.com.tr/bashico

18 Aralık '07

 
Kategori
Evcil Hayvanlar
Okunma Sayısı
918
 

İlk acımı kalbime gömdüm, tekrar sevdim

İlk acımı kalbime gömdüm, tekrar sevdim
 

Efe Jr. ile bahçede keyif yaparken


Henüz ilk köpeğimiz Efe'yi kalbimize gömeli bir sene olmuştu. "Bir daha bu acıyı yaşayamam" diyen annemi sonunda ikna ettim. Yeni gelen, kaybettiğimizin yerini almayacaktı ki. Kalbimizde ona da bir yer açacaktık.

Böylece bir önceki yazımda anlattığım Efe'den sonra aldığımız ikinci bir kurt köpeğimiz oldu. Efe ismini o kadar sevdik ki, ikinci köpeğimize de Efe Jr. dedik. Bir sene süren bir aradan sonra sonunda ikinci bir köpeği almaya ailemi ikna ettiğim için çok sevinçliydim.

İlkinin acısından sonra bu sefer artık yurt dışından gelen köpek kandırmacasını yaşamamak için Türkiye doğumlu anne ve babasını görebileceğimiz bir yerden almak istedim. Ayrıca annesinin vereceği sosyal eğitimi alması için en az 4 aylık olması gerekiyordu.

Haftalardır gazete ilanlarını teker teker arayıp bilgi alıyordum. Aradığım bir ilanda Silivri tarafında oturan bir ailenin iki kızıl kurt köpeğinin yavruları olduğunu öğrendim. O günlerde üniversitede final haftası olduğu için evden dışarı çıkamıyordum. Belki bakarlar diye ilanı aileme gösterdim. Onlar dışarı çıktı, ben ise evde ders çalışmaya kaldım.

Akşam üstü eve gelirken telefonda, ilandaki yere uğradıklarını ancak almadıklarını söylediler. Eve geldiklerinde ise ne göreyim, o sırada TVde oynayan komedideki küçük Hüsamettin'in ortadan ayrılmış saçları gibi duran kulakları ve kocaman bir gıdışı ile yumuşacık tüylere sahip, tertemiz yavru köpek kokan bir ufaklık... Tam istediğim gibi olmuştu bu sefer ve fazlasıyla. Efe'nin yerini almayacaktı ama kalbimizde ona da bir yer açıyorduk.

Efe Jr. büyürken yine tüm aşılarını, pire damlalarını oldu. Bir yandan da birlikte okuldan dönünce çeşitli oyunlar oynuyorduk. Top peşinde koşma, halat çekiştirmece, kovalamaca derken zamanla daha karmaşık oyunlara başladık. Evin etrafında bir tur koşup aynı yoldan tekrar geri gelme, futbol, koklatılan cisimler etrafta saklanınca bulma gibi oyunları favorisi oldu.

Efe'nin tüm eğitimini aldığım kitaplardan öğrendiklerim ile kendim verdim. Ses komutu ile otur, yat, bekle, gel, ye, dur, yürü, getir, bırak, atla, tut, içeri gir, koş getir yanısıra el işaretleri ile de bazılarını yapmaya başladı.

Pozitif köpek eğitimini o kadar sevdim ki internetten özellikle bu konuda kitaplar ısmarladım. Türkiye'de düzenlediğimiz bir hobi fuarında katılımcılarımız arasında yer alan Stardogs Positive Training ile de tanışınca yeni komutları denemeye başladım. Özellikle yumuşak, nerdeyse sesi çok az kullanan komutlar Efe'nin özellikle beni daha çok dinlemesini sağladı.

Efe Jr. bugün 5, 5 yaşında koca patili, benimle devamlı oyun oynamak isteyen, babamın elinden her gün meyvasını yiyen, annemin onu sevmesinden çok hoşlanan, evimizin koruyucusu yakışıklı bir alman kurdu oldu. Evet ilk Efe'mizi hiç unutmuyoruz. Ancak ailemize neşe, mutluluk kattığı için Efe Jr.'ı çok seviyoruz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 201
Toplam yorum
: 243
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 11171
Kayıt tarihi
: 07.12.07
 
 

Tüm blog severlere merhaba! Boğaziçi Kimya bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe toplantı, etkinli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster