Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '06

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
10800
 

İmkansız diye birşey yoktur...

İmkansız diye birşey yoktur...
 

''Birşeyin imkânsız olduğuna inanırsanız, aklınız bunun neden imkânsız olduğunu size ispatlamak üzere çalışmaya başlar. Ama bir şeyi yapabileceğinize inandığınızda, gerçekten inandığınızda, aklınız yapmak üzere çözümler bulma konusunda size yardım etmek için çalışmaya başlar"

Dr. David J. Schwartz

Bilim adamları pirelerin farklı yükseklikte zıplayabildiklerini görürler. Birkaçını toplayıp 30 cm yüksekliğindeki bir cam fanusun içine koyarlar. Metal zemin ısıtılır. Sıcaktan rahatsız olan pireler zıplayarak kaçmaya çalışırlar ama başlarını tavandaki cama çarparak düşerler. Zemin de sıcak olduğu için tekrar zıplarlar,tekrar başlarını cama vururlar.

Pireler camın ne olduğunu bilmediklerinden, kendilerini neyin engellediğini anlamakta zorluk çekerler. Defalarca kafalarını cama vuran pireler sonunda o zeminde 30 santimden fazla zıpla(ya)mamayı öğrenirler.

Artık hepsinin 30 cm zıpladığı görülünce deneyin ikinci aşamasına geçilir ve tavandaki cam kaldırılır. Zemin tekrar ısıtılır. Tüm pireler eşit yükseklikte, 30 cm zıplarlar! Üzerlerinde cam engeli yoktur, daha yükseğe zıplama imkânları vardır ama buna hiç cesaret edemezler. Kafalarını cama vura vura öğrendikleri bu sınırlayıcı 'hayat dersi'ne sadık halde yaşarlar. Pirelerin isterlerse kaçma imkânları vardır ama kaçamazlar.

Çünkü engel artık zihinlerindedir. Onları sınırlayan dış engel (cam) kalkmıştır ama kafalarındaki iç engel (burada 30cm'den fazla zıplanamaz inancı) varlığını sürdürmektedir.

Bu deney canlıların neyi başaramayacaklarını nasıl öğrendiklerini göstermektedir.
Bu pirelerin yaşadıklarına 'cam tavan sendromu' denir.

Bir insanın gelebileceğine inandığı en üst nokta, onun cam tavanıdır. Cam tavanınız hayallerinizin tavan yüksekliğini gösterir. İnsan inandığına denktir. Yapabileceğini düşündüğü kadardır...

İşte hayatımız boyunca farkında olarak ya da olmayarak hep bir engel yaratırız kendi kendimize, sanki dışarıdan gelen engeller yetmiyormuş gibi..

Yaşamınızdan engelleri bir bir çıkarmanız dileğimle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çaresizlik yada nereye kadar hareket edilebileceği öğretilebiliyor... Çocuk yetiştirirken de, çocuk ne kadar engellenirse o kadar hareket edebilecek cesarete sahip oluyor... Hepimiz sınırlandırıldık yetişirken ve kırabildiğimiz kadar zincirlerimizi kırdık yada artık hareket edebilecek gücümüzü yada cesareti asla bulamadık... Aynı deneyin akvaryum ve köpekbalığı ile yapılmışı var... araya cam konulduktan sonra köpek balığı her yemeğe hareket ettiğinde kafayı cama vura vura hamle yapmamayı öğrenir ve daha sonra cam kaldırılır... Köpek balığı ağzının önünden geçen balıkları dahi yakalamaz.... Var olan ve edindirilmiş tüm engellerin kalkması dileğiyle... Sevgiyle.

Barış 
 18.10.2006 0:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 3171
Kayıt tarihi
: 13.10.06
 
 

Psikoloji, sosyoloji ve felsefe ile yakından ilgiliyim. Tıbbi yayınları araştırmaktan keyif duyarım...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster