Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '17

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
379
 

İngiltere Kraliçesinin Tacındaki Elmasın Gizemi

Şu an, Meltem Güner’in “Sırlar Bohçası” kitabını okuyorum. Kitap semboller hakkında oldukça bilgilendirici. Orada dikkatimi çeken bir konu oldu Meltem Hanım’ın değindiği. İngiltere Kraliçesinin tacındaki elmas…

Dünyanın en büyük elması, Kuh-i Nur( Nur Dağı) . Hindistan'da bulunduktan sonra, İngiltere Kraliçesi'nin tacına konulan Kuh-i Nur'un henüz değerinin üzerine çıkan bir elmas dünyada yok. 'Nur Dağı' anlamına gelen elmasın hikayesi ise oldukça ilginç.

İddialara göre Kuh-i Nur, 13. Yüzyılda, Hindistan'ın Güneydoğusu'ndaki Golconda madeninde bulundu.Mihrace'nin vasiyeti ile tapınağa bağışlanması kararlaştırılan elmas, 19. Yüzyılda İngiltere'de ortaya çıktı.Hintlilerin, çalındığını iddia ettiği, İngilizlerin ise 1850 yılında, Kraliçe Victoria'ya hediye edildiğini, iddia ettiği miras aslında, Babür Şahı Nasireddin Muhammed Hümayun Şah'ın türbesindeydi. Delhi'de en az Agra'daki Taj Mahal kadar yüksek bir sanat eseri olan Hümayun Şah'ın kabri ve türbesinde bulunan avizenin son tırnağında duran Kuh-i Nur elması, İngilizlerin tarafından buradan alınarak ülkelerine götürüldü. İngiltere'de yeniden ortaya çıkan Kuh-i nur, bir süre sergilendi fakat dikkat çekmediği fark edildi.

Sergide ilgi görmeyen Kuh-i Nur, Kraliçe'nin emriyle yeniden kesildi. Kesim işlemi sırasında yüzde 40'ını kaybeden Kuh-i nur, Kraliçe Aleksandra'nın görkemli taşlarla süslü tacında yerini aldı. Ana Kraliçe tacı ilk kez 1937 yılında eşi Kral 6'ıncı George'nin taç giyme töreninde taktı. Kuh-i Nur, bu tarihten itibaren, İngiltere'nin en önemli sembollerinden olan tacın bir parçası olarak karşımıza çıktı. Ana Kraliçe'nin ölümünün ardından, tacı bu kez de II. Elizabeth'in başında tüm dünya gördü. İnanca göre, tacı bir kadın hükümdar taktığında; aşırı güçleniyor. Erkek taktığında ise, şanssızlıklar peşini bırakmıyor ve güç kaybediyor. Bu nedenle tacı, kraliyet ailesinde sadece kadınlar takabiliyor.

Hintliler elması geri alabilmek için İngilizlere; İngiltere Kraliyet ailesine dava açtılar. Dönemin İngiltere Başbakanı David Cameron'un iade talebine ilişkin sözleri dünya basınında geniş yer bulmuştu. "Eğer birine 'evet' derseniz, bir bakarsınız ki British Museum boşalmış" ifadesini kullandı.

PEKİ SİZCE NEDİR BU ELMASI BU KADAR DEĞERLİ YAPAN? SADECE MADDİ DEĞERİ Mİ?  YOKSA GERÇEKTEN SEMBOLLER HAYATIMIZDA BÜYÜK ROL MÜ OYNUYOR? 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 129
Kayıt tarihi
: 25.09.17
 
 

YAŞAMIN ÖĞLEDEN SONRASINA BİR KEZ GEÇTİĞİNİZDE GERİ DÖNMEK İMKANSIZDIR.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster