Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Eylül '16

 
Kategori
Futurizm
Okunma Sayısı
296
 

İnsanlar kaderlerini değiştirebilirler mi?

İnsanlar kaderlerini değiştirebilirler mi?
 

haberturk.com


Yaşadığımız her an, kader açısından ikiye ayrılır: İnsan iradesiyle ilişkili olmayan alan ile insan iradesiyle ilişkili olan alan. Bu ikincisinde Allah insana bir ölçüde seçme ve müdahale etme hakkı ve yetkisi vermiştir. İşte konumuz da bu ikinci alandır.

Hepimiz geçmişimizi biliyoruz. Ama geleceğimizi görebiliyor muyuz? İnsanlar geçmişteki gibi geleceklerini önceden görebilseler de, geleceklere giden yolu her zaman izlemezler. Ama izlerlerse bu bilinçte ortaya çıkar ve ortaya deja vu denilen olay çıkar.

Bazı insanların yetenekleri zayıf, bazılarının ki de güçlüdür. Zayıf olanlar ileriyi göremezler. Olası gelecekleri göremedikleri için hareketlerinin sonuçlarını tahmin edemezler.  Güçlü yetenekleri olanlar ise, gelecekteki kendilerinin kararlarına uyarlar ve aynı şeyleri yaparlar, bu nedenle de kararları doğrudur, bilinçaltları da  bu kararların doğru olduğunu  bir şekilde onaylar.

Ama yine de geleceğimizi fırsatlar karşısındaki seçimlerimiz belirler.

Şimdi yandaki fotoğrafa bakın. O fotoğraf bundan 21 yıl önce çekilmişti. Orada bulunanlar  acaba günümüzde hangi konumda olacaklarını tahmin edebilmişler miydi?

Şimdi o günden bu  güne kişilerin karşılarına çıkan fırsatları nasıl değerlendiklerini araştıralım.

Nikah masasında Hakan’ın evlendiği ilk eşi Esra hanım, zamanın Başbakanı Çiller’in araya girmesiyle evlenmeyi kabul etmiş ve 4 ay evli kaldıktan sonra 1999 depreminde ailesiyle birlikte hayatını kaybetmişti.

Türk futbolunun gelmiş geçmiş en büyük golcülerinden olan Hakan Şükür, ülkesinden uzakta yaşamak zorunda kalacağını o zamanlar hiç düşünmüş müydü?

O zamanlar muhterem kişi sıfatıyla tanınan Gülen’in, içten pazarlıklı bir terörist başı olacağını kim tahmin edebilirdi?

Fazilet partisi kapanmamış olsaydı, Erbakan olduğu sürece Erdoğan siyasi hayatında bu kadar yükselebilecek miydi?

Sonuç olarak kişilerin karşılarına fırsatlar çıkmış, bu fırsatları bazıları iyi, bazıları da kötü değerlendirmişler ve ortaya bugünkü sonuçlar çıkmıştır.

Şimdi lütfen kendinize şu soruyu sorun.

Şu an geçmişte düşündüğünüz noktada mısınız?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Erol bey, çok doğru ve soruları yerinde olan bir blog yazısı okudum, zaman içerisinde kendi iradelerimiz ile yaşadıklarımız bizim hayatımızı belirler dolayısı ile asl olan kendi akli iradelerimizdir. Yaşam kodlarına dokunarak insan kaderini aslında kendisi yaratır. Elinize, dimağınıza sağlık selam ve saygı ile.

Nizamettin BİBER 
 02.10.2016 9:29
Cevap :
İnsanları diğer canlılardan ayıran en önemli özellik akıl ve zeka olduğuna göre, geleceğimizi aklımız ve zekamızla verdiğimiz kararlar belirliyor Nizamettin bey. Bu kararlar da çevresel faktörler ve üçüncü şahıslar da etkili olabilir ama yine de en son bizim vereceğimiz kararlardır. Yaşadığımız tecrübeler ise, yanlış ile doğru arasındaki ayırımı daha da belirginleştirecektir. İnsanlar ileride düşecekleri olumsuz durumlar için başkalarını suçlamaları yerine kendilerinde hata aramalıdırlar. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  03.10.2016 18:08
 

Sevgili Erol Bey öncelikle böyle güzel bir konuya değindiğiniz için teşekkürler..Zaten insanı düşündüren yazılar yazıyorsunuz..Biz toplum olarak kaderci değil miyiz ? Yanlış yaparız kaderin arkasına sığınırız, istemediğimiz olayları yaşarız ne yapalım kader deriz..İnsanlar tamamen değil ama kısmen kendi kaderini kendi çiziyor, aynı hatayı beş defa yapan insanın kader işte demesi ne kadar komikse, kaderi tamamen kabul etmemekte doğru değil tabii..Şuan istediğiniz noktada mısınız diye sorarsanız..Kaçırdığım fırsatlar yüzünden istediğim noktada değilim diyebilirim, kim bilir henüz çok gencim belki o fırsatları hala yakalayabilirim;)) Sevgiyle kalın..

Selda Çakmak 
 01.10.2016 19:21
Cevap :
Eğer kaderimizin irademiz dışında olduğunu düşünürsek, işlediğimiz günahlar için sorumlu olmamamız gerekir Selda hanım. Allah kaderimizi böyle yazmış, biz ne yapalım dememiz gerekir. Ama yaşadığımız sürece karşımıza öyle fırsatlar çıkıyor ki, biz bunların bazılarını değerlendirirken, bazılarını değerlendiremiyoruz. O zaman keşke demeye başlıyoruz, ama iş işten geçiyor. Ama yine de insanlar ümitlerini hiçbir zaman kaybetmemeliler. Sizin de dediğiniz gibi henüz yaşınız genç, karşınıza bir çok fırsat çıkacaktır. Önemli olan onları yerinde değerlendirmek...Teşekkürler. Sevgiler, selamlar...  03.10.2016 18:04
 

İnsan aklının çalışma sistematiği,düşünme,sorgulama ve yaratma üzerine kuruludur.Çalışan akıl kendine zikredilen dünü olduğu gibi bugünü ve yarını,her şeyi sorgular.Sorgularken de tercih ve seçimlerini belirgenleştirir ve zihninin çarklarını çalıştırarak kendi kaderi üzerinde söz sahibi olabilir;çünkü tercih ve seçim kendine bırakılmıştır.Adem,Havva ve yenilen yasak meyve örneği de neyin doğru neyin yanlış olduğunun sorgulanmayışındandır.Öngörüsüzlük mevcuttur yani.Yandaki şahsiyetler de amaçları doğrultusunda çabalar sarfetmişlerdir elbette.Kiminin öngörüsü tutmuşştur da.Kişilerin eğilimlerinden doğan davranışları hesaba katıldığında,kimin nerelere gelme arzusunu yansıtır az çok.Bazen başkalarının tercih ve seçimleri de bir başkasını etkiler.Buradan da insanın kaderini bir başka insan da değiştirebilir;ama öyle yazılmışa yazanın göz yumması onun sevgisi ve yumuşaklığından mı bu da sorgulanmalıdır.Nedeni araştırılmalıdır...Anlamlıydı.Selam ve saygılarımla Erol bey.

Abbas Oğuz 
 01.10.2016 16:48
Cevap :
Yaratanın kulları için bir kader çizdiği inkar edilemez Abbas bey. Ancak Allah insanlara akıl vermiştir ve insanlar da akıllarını iyi veya kötü kullanabilmektedirler. Öyle olmasa, Allah kaderimizi böyle çizmiş, işlediğimiz günahlarda hiçbir suçumuz yok deyip işin kolayına kaçarız. Tabii ki yaşamımız boyunca kendi irademiz dışında da bazı oluşumlar içindeyiz. Başkaları da kaderimizde etkili olabilmektedirler. Ama öngörüsü yüksek olan insanlar, o kişiler hakkında da bir fikir sahibi olup, nasıl davranacaklarını bilebilirler. Ama şahsi çıkarları için, toplumu zararı uğratanlar da mutlaka cezalarını çekmelidirler. Teşekkürler. Saygılar, selamlar....  01.10.2016 19:32
 

Düşündüğümden daha iyi nokta mı ummak bulmak deryasında olabiliriz ama huzurluyum ve istediğim de buydu en önemlisi manen olmak istediğim yerdeyim :) selamlarımla :))

Tülay EKER 
 01.10.2016 10:43
Cevap :
Ne güzel...Zaten önemli olan huzur içinde olmak değil mi? İnsan huzur içinde sevdikleriyle birlikte olduktan sonra gerisi boş...Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  01.10.2016 11:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3151
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster