Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ocak '10

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
457
 

İNSANLARI KULLANMAYIN!

Öylesine çoğaldı ki bu gibi davranışlar, artık kiminle yüz yüze gelsem “acaba niyeti nedir ?” diye içimden sormadan edemiyorum. “Keşke düşündüğüm gibi çıkmasa” diye de dua ediyorum elbet. Çünkü “kullanılmak” bir insana reva görülecek en yakışıksız durumdur. Sevgi, saygı, nezaket , yardımlaşma gibi kavramlar karşılıksız ve çıkar beklemeden gönülden yapılan davranışlar olmalıdır. Eğer bu gibi kavramların içine makam, mevki, para gibi maddi beklentileri koyarsanız, insan olmanın yüce değerlerini erezyona uğratmış olursunuz. Ve sonunda birbirine güvenmeyen kalabalık bir yalnızlar yığınıyla karşı karşı kalmış oluruz.

Gözleri görmeyen bir insanı yolun karşısına geçirmek, yaşlı birinin koluna girip kalkmasına yardımcı olmak, bir dostu hastanede ziyaret etmek, huzurevindeki yaşlılarla sohbet edip yalnızlıklarını gidermek, darda kalmış bir dostu sıkıntıdan kurtarmak yani iyi niyetle yapılmış insani davranışların hiç birinin maddi bir karşılığı olamaz ve olmamalıdır. Eğer bu davranışlar hesap kitap yapılarak maddi beklentiler içine girilerek yapılıyorsa çok yazık. Üç kuruş maddi çıkar elde edeyim derken bütün insanlığa kara bir leke sürmüş oluruz.

Bir durum neyi gerektiriyorsa, o durumun gerektirdiği davranışı gözümüzü kırpmadan yapıyorsak güzeldir. Düşünüp taşınıp hesap kitap yaparak davrandığımız taktirde işin içine epeyce yabancı madde girmiştir ve bu yabancı maddeler ilişkilerimize de yansıyarak yabancılaşmış ilişkilerle hem kendimizden hem karşımızdakinden uzaklaşmış toplum içinde yaşayan tuhaf yabancılar olarak bir ömür heba edip gideriz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Düşüncelerinize katılmamak mümkün değil.Elinize sağlık.

Kerim Korkut 
 28.03.2010 10:33
Cevap :
Teşekkürler Kerim Bey selamlar  28.03.2010 18:27
 

Bizler 30'lu yaşlardayız ve bu tür olaylarla karşılaşıyoruz. Yaşadığımız her olaydan sonra bir dahayla başlayan yeminler ediyoruz. Tecrübe ediyoruz. Demek ki eskiden değil artık bu zamanda çoğaldı bu davranışlar. Saygılar.

Eşit Ağırlık 
 26.01.2010 20:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 1089
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1099
Kayıt tarihi
: 30.04.07
 
 

1956 Sarıkamış Kars doğumluyum. 6 şiir kitabım ve 2 deneme kitabım var. son kitaplarımı B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster