Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Eylül '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
29596
 

İrade ne demektir?

İrade ne demektir?
 

Duygularını paylaşan kimse bulunmadığında insanın kendi haklılığına inanması da zor oluyor. İşte o zaman güçlü bir irade, sağlam bir kişiliğin önemi daha çok ortaya çıkıyor. Bir yanlışı 99 kişi söylese de eğer o yanlışsa yanlıştır. 99 Kişinin tersini söylemesi o yanlışı doğru yapmaya yetmez.

İnsanı diğer canlılardan ayıran bir özelliği de iradedir. Peki irade ne demektir. İstediğimi yaparım istemediğimi yapmam demek irade değildir. Sadece cahiller ve fazla düşünmeyen insanlar bunun böyle olduğunu zanneder. İrade demek, eşyanın gerçek doğasını anlamak demektir. Ve irade demek, olabileceği olamayacak olandan ayırabilmek ve buna göre davranmak demektir.

Bilgili bilinçli olan insan görülmeyeni görür, duyulmayanı duyar. Bir yüreğe sığmayacak şeylerden haberi olur. Sadece haberi olmakla kalmaz, haberdar olduğu şeylerden çevresinin de haberdar olması için uğraşır. Ancak insanın çevresine verebilecekleri sadece kendinde olan şeylerle alakalı değildir. Karşısındakinin de alabileceği, kavrayabileceğiyle doğrudan alakalıdır.

Şunu hiçbir zaman unutmamak gerekir ki; eğer insan bildiklerinin hepsini hiç düşünmeden her şeyi açayım derse hiç düşünmeden parçalarlar o insanı. Bu bir çelişki gibi gelse de değildir. Burada şunu hiç unutmamak gerekir ki her şeyin bir yeri, bir zamanı vardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

olan herşey adresine ulaşmış demektir.Ama o zamanı kestirmek sorun oluyor biraz.Bazen hep yanlış yerlerde ve yanlış zamanlarda buluyoruz kendimizi.Dilerim hep doğru yerde ve doğru zamanda oluruz.Sevgiler...

emel dedeoglu 
 24.09.2007 12:35
Cevap :
Sevgili Emel dileklerine katılmamak ne mümkün. Bende şunu dileyeyim herkese. Allah herkesi iyi ,güzel insanlarla karşılaştırsın, kötü insanları uzak tutsun. Sevgilerimle...  24.09.2007 13:32
 

Her zaman ki gibi çok güzel bir konuya kısa ve net bir şekilde değinmişsin:)) Ben kendi adıma teşekkür ederim.İrade; neyi ne zaman, ne şekilde kullanılacağına karar verir.Ben senin gibi güzel anlatamam ki şimdi:))Tıpkı şunun gibi ''İyilik yapmak istediğin değil, yapman gerekendir'' Değil mi:)) O güzel yüreğine sağlık, yürek dolusu sevgilerimle:)

Bal Damlaları 
 23.09.2007 11:37
Cevap :
Gene ağzından bal damlamış. Sen de artık anlatamam diyorsan biz kalkıp gidelim buralardan. Ben sadece insanların biraz daha düşünmesini öyle hareket etmesini istiyorum. Çünkü düşünmeden koşulsuz kabullenme bizi yanlışa götürür. Güzel sözlerin için tekrar tekra teşekkür ederim. Benden de sana yürek dolusu sevgiler.  23.09.2007 14:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 166
Toplam yorum
: 580
Toplam mesaj
: 76
Ort. okunma sayısı
: 1935
Kayıt tarihi
: 30.09.06
 
 

Sıcak bir Ankara yazında, 1975 yılında doğmuşum. İlk gençliğim Ankarada geçti. Üniversite yılları..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster