Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ekim '17

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
112
 

İş Yaşamında Hikayeler Güven Sağlar

İş Yaşamında Hikayeler Güven Sağlar
 

“İkna etmek için inandırıcılık, inandırıcı olmak için güvenirlilik, güvenirlilik için de doğruluk gerekirEdward R. Murrow

İnandırıcılık kelimesinin detaylarına baktığımızda “güvenilir, kişide hoşa giden davranışların oluşması, güvenilir ve kişilerde olması gereken şey olduğunu anlarız. İyi seçilmiş ve iyi anlatılmış hikayeler, konuşmacının neden bahsettiğini katılımcıya konu hakkında ne bildiği konusunda ikna eder.

Hikayeler tüm unsurları anında yaratacak sihirli bir iksir değildir. Güvenirliği arttırma ve etki yarata gücüne sahiptirler.

Geçtiğimiz aylarda bir seminere konuk konuşmacı olarak katılmış sıramı bekliyor ve konuşmacıları dinliyordum. Altmış yaşlarında uzun saçlı bir adam sahneye çıktı ve izleyicilere baktı herkes ne olacağını ne konuşacağını merakla bekliyordu sahneye çıkalı bir dakikadan fazla bir süre olmuştu yaşlı adamın bu süre içerisinde ağzından hiçbir kelime dökülmedi salonda büyük bir sessizlik hakimdi. Sahneden uzaklaşmaya ve bizim bulunduğumuz yere gelmeye başladığında sesi duyulmaya başlamıştı. Elinde ne not vardı ne de sunum kumandası. Şirketin başlangıcı ve yıllar boyunca işlerin nasıl değiştiğini anlatan bir hikaye dinlemeye başladık. İki mağaza ve dokuz çalışanı ile başlayan mücadelenin bütün detaylarını en ince ayrıntısına kadar anlatıyor, insanlar büyük bir dikkatle onu dinliyordu.

Yaşlı adam sahneyi dolaşırken enerjisini ve başarmanın verdiği mutluluğu hissedebiliyordum. Yaşlı adam sahneye hakimdi herkes ile göz teması kuruyor ve sunumun başındaki gibi aradan geçen zamana rağmen dikkatleri üzerinde toplamayı başarıyordu. Ağzından çıkacak bir sonraki kelimeyi merakla beklemeye başlıyorduk en azından benim için öyleydi. Hareketleri doğal, sanki arkadaşına başından geçen ilginç bir olayı anlatır gibiydi. Kalbinden konuştuğunu gözlerindeki başarmanın verdiği mutluluktan hissedebiliyorduk.

Salonun içinde ilerlemeye hala devam ediyordu bir şeyler olacaktı ama neydi. Bu durum bende bir kat daha merakın artmasına neden oluyordu.  İlk ofislerinin boyutunu ve sekreterinin nereye oturduğunu göstermek için tekrar sahneye doğru yöneldi. Öyle güzel tarif etmişti ki hareketleri masayı koydukları yeri öyle güzel anlatmıştı ki gözlerimizin önünde o anın canlandığını hala anımsıyorum. O kadar dikkatimizi çekti ki bu tasvir katılımcıların yüzünde ki küçük tebessümü gördüğümü hatırlıyorum. Son sözleri hala kulaklarımda çınlar, başarı için “yola çık” ve hep kendini yenile. Mücadelen asla vazgeçmeyin dedi.

Konuşması bittikten sonra birkaç saniye şaşkınlık içinde bir sessizlik geçirdik. Ve herkes ayağa kalkarak onu alkışlamaya başladık. Yaşlı adam işini bir konuşmacı ve lider olarak yapmıştı. Herkesin duygularına anlattığı hikaye ile dokundu, dikkat çekti ve mesajını doğal ve ikna edici bir biçimde sundu. En önemlisi vermek istediği mesajı satın alırken giyim sektöründeki bu adamın ürünlerini de satın almıştık. Anlattığı hikâye övgüye değerdi, inandırıcıydı ve bizzat kendisi yaşamıştı. İnsanlarla hep söylediğim gibi duygusal bir bağ kurmuştu. Çalışanları ile birlikte ortak geçmişlerini daha önce neler yaptıklarını ve ileride neler yapacaklarına bizi inandırmıştı. Kısacı o yaşlı adama güvenmiştik. İşte anlattığınız hikayeler sizin iş yaşamında başarınızı ve güvenirliğinizi bir kat daha arttıracaktır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 218
Kayıt tarihi
: 08.10.15
 
 

Deneyim   Akur ilaç a.ş BÖLGE MÜDÜRÜ Kasım 2011-Nisan 2014 Dermatoloji, Kadın Doğum, FTR, Cerrahi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster