Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ağustos '12

 
Kategori
Gelenekler
Okunma Sayısı
330
 

İskilip'te Ramazan İlahicileri

İskilip'te Ramazan İlahicileri
 

İskilip’te ramazanla birlikte, teravih namazından sonra ve sahur vaktinde cami minarelerinden ilahi söylenirdi. Annelerimiz saclarda mayalı yapar, dışarıdan ilahi sesi sabahın mamurluğunda çınlardı. İlahi söylenen camilere’de evlerden sahur yemeği giderdi.

İlahiler ramazanın başında başka, ortasında başka, sonuna doğru elveda ramazan diye başlardı.

Bayramda ise sokaklarda bir tarafta topçular, bir tarafta nareciler, ilahicilerde sırığın ucuna bağladıkları havlu ile aşağıdaki manileri söyleyerek dolaşır, bahşiş toplarlardı. Gidilen evde isimler evin sahibine uygun olarak söylenir, bayram daveti olan evlerde davet yemeğine katılıp giderlerdi. Bazı evlerde sırığa havlu benzeri şeyler bağlanırdı.

Rahmetlik kambur Hamdi vardı. Kulağı az duyardı. Bayramlaşmak için bir eve yanındaki arkadaşı ile giderken “ Hasan bayramlaşmaya gidince, önümüze baklavu koyarlar. Tabaktaki baklavunun ikisini yeme yelimde bırakalım. Sonra ayıp olur ha.” Diye bağırarak söylemiş. Hamdi kendine göre yavaş söylemiş ama onun bu konuşmasını gittiği ev halkıda duymuş, başlamışlar gülmeye. Bayramlaşmaya gelince, önlerine gelen baklavunun ikisini yemeyip bırakmışlar. O bembeyaz kıyır kıyır İskilip baklavusunu. Birisi bir tabak baklava gönderse de geçmişine dua edip yesek değilmi.

Ramazan Bayramı Manileri

Yeni cami direk ister

Söylemeye yürek ister

Benim karnım toktur emme

Arkadaşım börek ister

x x x

Çarşı cami baştan başa

Keklik seker taştan taşa

Sana derim Mustafa paşa

Bayramın mübarek olsun

x x x x

İlahici kapıya geldi

Ev halkına selam verdi

Darılmayın ilahici

Bahşişi almaya geldi

x x x x

Tarlalarda olur deste

Kekliği kafeste besle

Sana derim Hasan usta

Bayramın mübarek olsun

x x x x

İşte geldik kapınıza

Selam verdik hepinize

Sana derim Nuriye teyze

Bayramın mübarek olsun

Mustafa Yolcu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mustafa Bey bunlar ne güzel gelenekler değil mi?Şimdi kalmış olduğunu pek sanmam.Gerçekten eskiden iftar öncesi o suskunluklardan sonra ortaya çıkan coşkunluklar nasıl unutulabilir?Bir de Haruniye ile Maraş'ta sık sık gözlemek zorunda kaldığım topun patlaması olayı var ki top patladı,top patladı diye eve koşardık sevinçle.Minarelerden yükselen ezan pek cılız çünkü.Ezan bu kadar metalik bir kisveye bürünmemişti.Akrabamız İbrahim Hocanın çok güzel akşam ezanı anıları vardı bir de.Güler dururduk.Teravih'ten sonra dağılan kalabalık içinde yeniden çocuk olabilsek diye düşünmüşümdür kaç kez.Çay ocakları dolar taşar; gençler, çocuklar yeni bir coşku ile tutunurlarda yaşamaya.Ellerdeki kömbeler, çörekler ve kağıt şekerler ne güzel olurdu.Leblebiciden sıcacık leblebi s.almak ise bambaşka bir sevinçti.Maraş’ta da Hitiler’den kalan Kale’de de BelediyeBandosu’nun çaldığıTSMveTHM parçları vardı.1950’lerle 1960’lar boyunca hep onları dinleyerek büyüdü bizim nesil diyebilirim.Bayramınız kutlu olsun.

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 21.08.2012 13:53
 

İyi bayramlar Ramazan Bey, İskilip'te Ramazan Gelenekleri konulu yazınızı okuyunca sevindim. Nerde o günler?...Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 19.08.2012 22:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 172
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1370
Kayıt tarihi
: 26.06.09
 
 

1953 Yılı Çorum iskilip doğumluyum.  inşaat mühendisiyim. Ankara'da ikamet ediyorum Yazılarım baz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster