Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Temmuz '17

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
3065
 

İşletmelerin Ekonomideki Önemi Ve İşletme Yönetimi

İşletmelerin Ekonomideki Önemi Ve İşletme Yönetimi
 

iienstitu.com sitesinden alıntılanmıştır.


İşletme toprak, emek, sermaye gibi üretim faktörlerini bir araya getirerek kar elde etmek ya da sosyal fayda sağlamak amacıyla kurulan üretim birimidir. Üretimin gerçekleştirilebilmesi için gerekli girdileri bir araya getirerek insan ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik faaliyet yürüten işletmeler kar elde etme ya da sosyal fayda sağlama amacıyla kurulabilirler. Günümüzde gelişen teknoloji ve sosyo—ekonomik şartlar işletmelerin önemini daha da arttırarak sosyal ve siyasi aynı zamanda teknik bir birim olarak öne çıkarmıştır.

Uluslararası sermayenin önündeki engellerin azaldığı ve sermaye akışkanlığının oldukça hızlandığı bir dönemde yaşıyoruz.  Ülke ekonomisinde işletmeler üretim birimleri olmaları, yaratıcı olmaları, bölgelerin ekonomik gelişmesine önemli katkı sağlamaları ve üretim sonucu elde edilen gelirin tüketime harcanması yerine işletmeler tarafından tekrar üretime kaydırılması sonucu toplumsal tasarrufların artmasında ve değerlendirilmesinde etkin bir rol üstlenmeleri nedeniyle hayati öneme sahiptir. İşletmelerin varlıklarını ve büyümelerini sürdürebilmeleri iyi yönetilmeleri ile mümkündür. Firmaların yönetimi kompleks bir çevrede çok sayıda beceri gerektirir. Derin bir ekonomik bilginin yanı sıra iletişim ve sunum becerileri esneklik ve çalışma azmi gibi yetkinlikler iş dünyasında başarılı faaliyetler için büyük bir önem taşımaktadır. İşletme yönetimi ekonomik, toplumsal, siyasi, ekolojik ve etik bağlamlarda gelişmiş bir anlayış gerektirmektedir. Bu nedenle işletme yönetimi bütüncül bir bakış açısına sahip kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Ekonomi de bu denli büyük bir öneme sahip olan işletmelerin iyi yönetilmesi için gerekli nitelikli insan kaynağının yaratılması için kamu ve özel sektörde çok sayıda eğitim kurumu açılmıştır. Kaliteli bir işletme yönetimi eğitimi sonucunda çalışanlar iş hayatında önemli farklar yaratarak toplumsal ve ekonomik gelişimin sürdürülmesini sağlarlar. İşletme yönetimi mezunları sorunları analiz etme, çözüm yöntemlerini değerlendirme ve ulaştıkları sonuçları iş yaşamında etkin bir şekilde kullanma ve kararlar alabilme yetisini kazanırlar. İster kar amacıyla olsun ister sosyal fayda üretme amacıyla kurulmuş olsun her türlü örgütün işletme yönetiminden mezun nitelikli çalışanlara ihtiyacı vardır. Bu nedenle işletme yönetimi mezunları her derece seviyesinde bu alanda iş bulma imkânına sahiptir. Çalışanlar da iş dünyasında kendi kariyerlerini ileriye taşımak için bu alanda eğitim alabilirler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1489
Kayıt tarihi
: 16.06.17
 
 

İK alanında yüksek lisans yaptım. Çalışmalarımı kendi tumblr sitemde yayınlıyorum.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster