Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Şubat '11

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
860
 

İstanbul trafiği

İstanbul trafiği
 

1. köprü yolu Altunzade köprü altı


Eğer İstanbul da yaşıyorsanız, işinize aracınızla gidip geliyorsanız, Allah yardımcınız olsun…

Hergün sabah yedibuçuktan ve akşam beşten sonra, özellikle köprü trafiğindeyseniz, elinize tespih alıp ya sabır, ya sabır çekersiniz. Çünkü saatler sürecek adım adım ilerleyen araç kuyruğunun içinde olacaksınız. Abartmıyorum en az iki ila üç saat bu yoğun trafikte kalacağınızı unutmayınız.

Zorunlu olmasaydım geçmeyecektim aracımla Avrupa yakasına… Geçiş ayrı bir dert, dönüş ayrı bir dert… Dertleri bıraktım bir kenara, trafik durmuş araçlar ilerlemiyor, saatlerce binlerce aracın yaktığı benzin, mazot tüketiminin kaç ton olduğunu düşünüyorum duran trafikte... Vatandaşın havaya karışıp, buhar olan yakıt paralarının sorumlusu kimdir diye düşünüyorum... Ve nihayet köprü bitiyor, Anadolu yakasına geçebiliyorum üç saatte...

İki köprümüz var üçüncüsüde yapılacak. Vızır vızır çalışan metrobüslerimiz var. Hergün tıkanan Boğaz trafiğinin sırrını ben çözemedim…

Tabiki istanbullunun hergün yaşadığı trafik sıkışıklığının sebebi kaza değilse. Yolda birde kaza varsa işte o zaman işiniz iş !

***

Olduda bir kaza ile karşılaştık. Ne yapacağımızı mutlaka herkes bilir. Yinede bu bilgileri paylaşmak istededim.

Tutulacak rapor aracınızda olmalı. Herhangi bir yaralanma yok ve araçlarda sadece maddi hasar meydana gelmiş ise,

Öncelikle karşı tarafın ehliyeti olduğunu ve trafik sigortası bulunduğunu teyit ediniz. Araba çekilmeden önce bu kontrolü mutlaka yapın. Çünkü eğer karşı tarafın ehliyeti yoksa ya da trafik sigortası yaptırılmamışsa söz konusu uygulamadan yararlanılması mümkün değildir.

Örneğin kaza yaptığınız aracın sürücüsü ile kazanın oluş şekli hakkında uzlaştınız. Sıra tutanağı doldurmaya geldi. İki taraf da tutanağı doldurup imzalayacak. Daha sonra bu tutanakla karşı tarafın Trafik Sigortası poliçesini düzenleyen şirkete veya kendi aracınızın kasko şirketine başvuracaksınız, mümkünse kazanın bir fotoğrafının çekilmesi de yararlı olur. Varsa fotoğrafı tutanakla birlikte şirkete teslim ediniz.

İstanbul yollarındaki trafik yoğunluğunu http://tkm.ibb.gov.tr/yolDurumu/YogunlukHaritasi.aspx internet adresinden görebilirsiniz.

Trafik kazası hepimizden uzak olsun…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Anadolu yakasında oturanlara torpil yapıyorlar ama sabahları ve akşamları ekstra şerit veriyorlar...

Ali Gülcü 
 18.02.2011 22:50
Cevap :
sevgili Ali, aslında köprünün özelleştirmesini yapmadan , işi TOKİ'ye vermek lazım. Adamlar her işin üstesinden geliyorlar. Ben Toktuçular güveniyorum. Seçimde 1. bölge olduğu için torpil yapılıyordur. Kadıköy'ü kazanmak istiyorlar...  19.02.2011 19:44
 

Çok faydalı bir yazı. Trafiğe duyarlı şoför okuyucuların işine yarar. İstanbul çok kalabalık. Bir memleket kadar kalabalık. İki yaka arasında ki iki adet araç geçiş yolunun yeterli olması beklenmez. Bir de tabi ki girişin çıkışın ve bağlantı yollarının trafik akış mühendisliğine uygun olduğunu sanmıyorum.

Muharrem Soyek 
 17.02.2011 12:38
Cevap :
İstanbulun taşı toprağı altın dedikleri için herhalde milyonlarca köylümüz tasını toprağını satıp İstanbula geldiler. İnsandan çok araç var caddelerde sokaklarda....Saygı ve selamlarımla.  17.02.2011 19:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 358
Toplam yorum
: 1564
Toplam mesaj
: 176
Ort. okunma sayısı
: 4492
Kayıt tarihi
: 05.06.06
 
 

İstanbul Kadıköylüyüm.Yardım seven, sevimli bir insan olduğumu söyler dostlarım... Eşimi, kızımı,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster