Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '09

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
975
 

İyi karne velinin kötü karne çocuğun

İyi karne velinin kötü karne çocuğun
 

Karne


İyi Karne Velinin Kötü Karne Çocuğun

Bir eğitim öğretim daha ilk dönemini bitirmek üzereyiz. Öğrencisi okula giden tüm evlerde bir telaş ve heyecan dalgalar halinde yayılmak üzere.

Karne değişik anlamlara gelse de bizim ele alacağımız karne bir sürecin notla ifadesi olarak algılanabilir. Öğrenci karnesini iki guruba ayırabiliriz, iyi notla dolu, kötü notla dolu karne ortası yok mu derseniz yok. Bir öğrencinin karnesi ya iyi olmalı ya da iyi olmalı. Bilerek aynı kelimeyi iki kere kullandım bunun ortası yok iyi biline. Çocuklara karne ne ifade ediyor diye sorsanız şöyle ifadeler duymanız büyük olasılık; İyi not içeren bir karne büyük ödül, kötü karnenin sonu ise en hafifinden azar diye tanımlanır.

Karnedeki notlar bir süreç sonunda ortaya çıkan sayısal değerlerdir. Yani karnesi zayıf olan bir çocuk kadar anne ve babası da sorumludur. Süreci okul, öğretmen ve çocuk arasında takip etmek biz velilerin temel işlevi olsa gerek.

Bir de şunu açığa çıkarmanız gerek karne bizim için ne ifade ediyor. Çocuk için ne anlam taşıyor. Şu saplantıya sakın kapılmayın, iyi karne velinin, kötü karne çocuğun değildir. Daha önceki yazılarımızın birinde söylemiştik her bireyin öğrenme, anlama, kavrama özellikleri farklı farklıdır. Öğretmenin verdiği not elbette ki önemlidir. Fakat asıl önemli olan çocuklarımızı kendi ilgi alanını ve kapasitesini kavramış, karne ve not kaygısından uzak bireyler olarak yetiştirmek değilmidir?

Kulaklarıma iyi güzelde ya “OKS, ÖSS” gibi sınavlar ne olacak soruları geliyor.

Bu sorunun cevabını inanın ben dâhil kimse bilmiyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Karne:kısa bir dönemin ,ders başarısı bazında göstergesidir,mesajıdır.Biz velilere düşen görev: nerelerde yetersizlik,eksiklik var ,bunu görebilmektir.Çocuk,en değerli varlıktır.Onu iyi dinleyip,iyi anlayıp bundan sonrası için yol haritasını birlikte çizmek yararlı olacaktır.Önce motivasyon,sonra da öğrenciye bilgi desteği sorunun çözümüne önemli katkı sağlar.Çocukla aramızdaki bağı hiç zedelemeden bunu başarmalıyız.Başka yolu yok. Bu güncel ve anlamlı yazınız için teşekkür ediyorum Eyyüp Hocam.

Nihat KARAYEL 
 12.01.2009 13:46
Cevap :
Güzel yorumunuz ve paylaşımınız icin ben teşekkür ederim.  13.01.2009 17:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 405
Toplam yorum
: 240
Toplam mesaj
: 59
Ort. okunma sayısı
: 909
Kayıt tarihi
: 19.04.07
 
 

Okumayı ve kendimce yazmayı severim. Samimi eleştirilere açık biriyimdir. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster