Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Nisan '07

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
4589
 

Kabalaya ezoterik bakış

Kabalaya ezoterik bakış
 

Kabala çok detaylı bilgi birikimi gerektiren bir bilgi sistemidir. Sizlerle paylaşacaklarım sadece bir ön bilgi olarak kabul edilebilinir. Bilginin bir türü halka açık, mecaz içermeyen, akılcı iken; diğeri ezoterik, alegorik ve mistiktir. Bilgi ve bilgelik akil olana özü itibarı ile verilirken, akil olmayan çoğunluk şekil ile yetinmektedir.

Kabala, alma, kabul etme anlamına gelen mistik bir öğretidir. Ayrıca gelenek, görenek demektir. Sözlük anlamı olarak da “elden ele geçirilerek iletilendir”. Bu öğretiye göre Tanrı bütün kâinatı 10 Sefirot (Sayı) vasıtasıyla yaratmıştır. Sefira ya da Sefirot’un sayısı ondur. Sefirotların sayısı değişmez; toplam 10 dur. 10 Sefirayı birbirine bağlayan 22 yol vardır. Bu 22 yol Eski İbrani Alfabesindeki 22 harfe denk düşer.

Kabala Musevilik içinde, Tasavvuf İslam içinde Gnostisizm Hıristiyanlık içinde bir mistik hareket için kullanılan terimlerdir. Kabalanın temel fikri insanın mevcut fiziksel enkarnasyonuna ve evrimine giderek yoğunlaşan tabakalardan geçerek indiğidir. Ritüeller, alıştırmalar ve meditasyonlarla yaratılışta ve uygulayanın bedeninde potansiyel olarak mevcut olan enerji "uyanabilir", arınabilir ve yönlendirilebilir. Böylece bu enerji ruhsal tekâmül, genişleme ve fiziksel sağlık ve iyileştirme için kullanılabilir.

Harfçilik ve sayıcılıkla karışık tasavvufi evren öğretisidir. Kutsal kitap metinleri ile sözlü gelenekler üzerine yapılan her tür yorumların ve uygulamaların genel adıdır. Kabala, bir kitap veya kitaplar toplamı değil; Evrenin görünür karmaşasını açıklamaya ve zıtlıklarını kolay anlaşılabilir bir hale getirmeğe amaçlar.

Bu bilgiler sadece kapının aralanmasını sağlar her ezoterik bilgi birikimi bizi kaynağa, daha önceye gitmeye teşvik eder. Tüm öğretiler aynı özü farklı cümlelerle anlatırlar. Bize düşen hepsinden kendi penceremizin büyüklüğünce alabileceğimizi almaktır.

Berk Yüksel

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Acaba kabala ile kabul edilen öğreti vesilesi, bir takım rivayetlerin tekerrürünü yaşadığını iddia eden kişileri de kabul ediyor mu? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygı ile..

SIBEL 
 11.04.2007 19:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 242
Toplam yorum
: 420
Toplam mesaj
: 122
Ort. okunma sayısı
: 32322
Kayıt tarihi
: 09.03.07
 
 

21 Aralık 1973, Ankara doğumludur. Lisans ve yüksek lisansını “İşletme” alanında yapmıştır. Araşt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster