Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Eylül '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2046
 

Kabız oldum, yazamıyorum!...

Kabız oldum, yazamıyorum!...
 

internetten alınmıştır


Köylü vatandaş, önündeki demli çayı yudumlarken, başını kaldırıp yüzüne bile bakmadan "neyin var" diye soran doktorun karşısına oturmuş:

"Hiç sorma doktur be..." demiş..."Bağırsaklarımın hiç düzeni yok, af buyur s.çmam hiç düzgün değil... Gün oluyor aha şu önündeki bardağı koy iç; gün de oluyor ki ağzına alsan dişin kesmez"

Şimdi bu fıkrayı niye anlattım... Benzeri şikayetler MB'de de yaygınlaştı da ondan... Son zamanlarda Blog ortamında bir kabızlık sorunudur gidiyor...İfrazat olmayınca ağlama tripleri artıyor.

Üstelik bizim saf köylü gibi, buradaki "aydınlarımız" kabahati kendinde aramıyor. Öyle ya "cumhuriyet aydını"nın hiç kabahatı olabilir mi?Elbette olamaz!!

Kabahat tabii ki memlekette ve memleketi yönetenlerde... Ülkenin durumu  şöyleymiş de, böyleymiş de bizim arkadaş yazma kabızlığına uğramış, yazamıyormuş... Vah, vah!

Meğer, ülkede yoksulluk varmış da bizim velüt bloggerimiz ondan yazamıyormuş... Ülkenin durumu hiç iyi değilmiş, moraller bozukmuş... Bu ortamda ne yazılabilirmiş ki!!

Yahu, şurada çoğumuz altmışına merdiven dayamış insanlarız; bu ülkenin yetmişli yıllarını, seksenlerini, doksanlarını iyi biliriz... Hangi yokluktan, hangi yoksulluktan, hangi kargaşadan bahsediyorsun?

Eğer, kendi yaşadıklarını zihnin sildiyse -ki senin sorunun zihninde değil zihniyetindedir- şu Kemal Sunal filmlerini izle... Türkiye, eskiden nasılmış, nerdeymiş, şimdi nerelerde... İnsaflı ol!... Bu insafsızlık seni kabız yapıyor işte...

Yokluksa, bunun kralını geçmişte biz yaşadık; anarşi terörse kapılardan çıkamadığın günleri ne çabuk unuttun... Şehit cenazeleri ise, otuzlu kırklı sayılarla geldiğini biliriz(Allah korusun)

Şimdi, kendi "bitmişliğini" görmeyip olup bitenleri bahane ediyor; buradan da ağlamaklı tiripler atıyorsan sana diyeceğimiz şudur: Bir Atamlık barutun vardı, attın bitirdin, senin derdin bu...

Zaman değişiyor, ülke gelişiyor; eski Türkiye'ye ayak bağı olan vesayetler birbir ortadan kalkıyor... Bu "bağımsızlık mücadelesi"nde bedel de ödeniyor; şehitler de veriliyor.

İnşallah yakın bir zamanda bu lanelti terör de bitecek... Bu ülke insanı bu beladan da kurtulup güvenli bir geleceğe daha emin adımlarla yürüyecek... Ama sen kabızlıktan kıvranmaya devam edeceksin.

Çünkü senin derdin başka... Dediğim gibi, sen hala o eksi Türkiyenin havalarını istiyorsun... Günümüz gençliği, Twitter'da 140 karakterle inciler dizerken sen hala Köy Enstitüleri için ağıt yakıyorsun...

Devlet, milletiyle barışıp demokrasisini ileri götürmeye çalışırken sen hala "laiklik nöbetleri" ile sanrılanıyorsun...

Ne diyordu ulu Mevlana: "Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım!"... Elbette söyleyebiliyorsan, kendini yenileyebilmişsen, çağın gerisinde kalmamışsan...

Eskiyen sensin, tükenen sensin, fikir kabızı olan sensin... Bu ülke yeni fikirler, yeni anlayışlar elinde kendi geleceğine yürüyor.

Hem de, bu geleceği, geçmişinde bulmak üzere yürüyor... Sen "mazi"ni inkar ettiğinden, gideceğin bir "atinde" yok... Zaten, maça bir sıfır mağlup başlamışsın... Sen donup kalmışsın, zaman gollerini sıralıyor.

Bu kımıldayamamazlık hali seni kabız yapıyor işte... Sonra da tutuyor ülkeye, topluma, devlete, halka b.k atıyorsun; bunca kabızlığına rağmen!!

Başta anlattığım fıkrada, doktorun hastasına  ne cevap verdiğini merak etmişimdir hep...

Eminim, kabızlık çeken arkadaşlar da merak etmiştir... En iyisi, bu arkadaşlar bir doktora gidip fıkradaki köylü gibi derdini anlatsınlar... Bakalım doktor ne cevap verecek?

Doktorun cevabını da yazsınlar ki biz de meraktan kurtulalım...

Alın size bir yazı konusu işte!

cdenizkent bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İshal olup, kokulu yazılar yazmaktansa, kabızlık daha iyidir Ali bey.
Bu arada yorumlarıma cevap yazdığınızı tahmin ediyorum ama cevaplarınız nedense editör onayından geçmiyor. Bence cevaplarınızı onaylanacak şekilde yazmanızı öneririm. Selamlar...

Erol Özışık 
 27.09.2015 10:57
Cevap :
Os.ruklu (siz noktalamamıştınız ama ben cevabı riske atmamak için noktaladım) yazılar sizden geliyor Erol bey...Benim bağırsak düzenim iyi şükür...Yorumlara gelince, herkes bu konudan şikayetçi...Sistemde bir yavaşlama var, bu da MB'yi yönetenlerin işi olsa gerek ama belki de ülkeyi yönetenlerin işidir..Selamlar  28.09.2015 14:05
 

Merhaba Ali Bey...Bu arada yaşımızı da açıklamışsınız. Bloğumun başındaki resmime bir baksanıza daha 12'yi bitirmemiş tığ gibi delikanlıyım..:)) Ali Bey, burada yazanlar, bana göre, medyanın çoğu köşe yazarları gibi günü yaşıyorlar ve günü yazıyorlar. Bunların nedenini ortaya koymak için geriye dönüş yapamıyorlar. Geriye dönüş yapsalar, onun bunun yazdıkları ve söylediklerine hemen inanmazlar. Ama geri hakkında bilgileri yoksa bunu yapamazlar. Üretemezler, kabızlık çekerler...Televizyona çıkan ve kendisine sorulan her soruya hep aynı cevabı veren siyasiler gibi...Ali Bey, bu arada Kurban Bayramınızın, tüm günlerinizin/günlerimizin bayram güzelliğinde ve iyiliğinde geçmesi dileklerimle kutlar ve sağlıklar dilerim...Selamlar.

cdenizkent 
 22.09.2015 13:58
Cevap :
Teşekkür ederim Sayın denizkent...Bilgi, birikim ve önyargısızlığın ürünü olarak sizi okumaya devam ediyoruz...Bence insanın yaşı fikirleriyle belli olur...Biyolojik yaşı yirmi olup da kafası yüz yıl geriden gelen yaşlıdır asıl..Bizler genciz yani..:) Sizin de bayramınız kutlu olsun...Tüm sevdiklerinizle hayırlı, huzurlu ve mutlu bayramlar...  22.09.2015 15:25
 

Tamam yahu, insanlari kucumse , yalan soyle kendimiz icin her sey mubah dedikse halka da bo.....k at demedik. Sonra maas yerine havani alirsin. Akape ilce baskanligi

Newyorker 
 22.09.2015 0:21
Cevap :
Ben de aynını söylüyorum işte..Halk bunlara oy vermiyor diye halka b.k atıyorlar...Demek ki CHP'nin içindeki H'ye inanmıyor bu halk...Zaten CHP'nin H'si ile HDP'nin H'si aynı oldu son zamanlarda Newyork sayesinde...  22.09.2015 15:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1641
Toplam yorum
: 4248
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 793
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster