Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ağustos '16

 
Kategori
Turizm
Okunma Sayısı
41
 

Kaderine bırakılan sektör

Kaderine bırakılan sektör
 

KADERİNE BIRAKILAN SEKTÖR


Turizm Bakanı sektör yöneticilerinin bizden talebi yok diyor. Bu koltuklar nelere kadir. Amaç hizmet ve doğruluk ise gereken yerde birleşmeyi bilmeli, ortak bir payda bulmalı. Türk turizmi aciz ve ehliyetsiz insanların elinde olduğu sürece yerinde saymaya mahkum. Ülkemizin cari açığının %63'nü karşılayan turizm sektörünü kimse ciddiye almıyor ve oturdukları koltuklardan seyrediyorlar. Koltuk Sevdası sadece egoların tatminini sağlıyor. Ne kendilerine, ne de temsil ettikleri insanlara faydaları oluyor ve sistemin önünü tıkamaktan ileri gidemiyorlar. Çoğunluğu asgari ücretli olan Turizm çalışanlarının büyük bir kısmı bu yıl işsiz kaldı. Hani nerede sosyal devlet?  Bütün çalışmalar ve mali destek paketleri işverenler için hazırlanmış durumda. İşsiz kalan turizm çalışanını düşünen yok. Binlerce turizm çalışanı farklı sektörlere geçebilmenin yollarını araştırıyor. Hayata neredeyse sil baştan başlıyor. Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) çözüm önerilerine bakacak olursak, gayrimenkul zengini büyük patronları kurtarma çabasından ileriye gitmiyor.

İş dünyasından kriz için hiç ses çıkmadığı gibi, üstüne üstlük yeni otel inşaatlarına son hızla devam edilip, yeni otel alanları açmak çabasında olanlar da mevcut aralarında. Ben hiç bir yayın organında, yazılı ve görsel basın da bir iş adamının konuştuğuna, fikir üretip çare arayışı içinde oluşuna şahit olmadım. Neden? Çünkü kendilerince çözümleri personel çıkartma, azaltma veya tesisini kapatma/hiç açmama şeklinde. Bu krizden tam anlamıyla etkilenenlerin başında Turizm çalışanları, devamın da esnafları ve seyahat acenteleri vs. geliyor. Turizmi besleyen dev bir hizmet sektörü var. Sadece otel, tur, acenta ile değil, büyük bir çerçeve ile analiz etmek gerekiyor. Birlik, beraberlik olmayınca ne olduğunu hep birlikte görüyoruz.

Her zaman her şey dört dörtlük olacak diye bir şey yok. İnişler de, çıkışlar da olacaktır. Bunlar hayatın bir parçasıdır ama ortak çalışma eseri ile tatil yerlerini sessizliğe büründürenler ve istikrarlı Türkiyem aylar sonra biriken kiralar, maaşlar, prim borçları ne olacak? Nasıl ödenecek? Ve şeytan o kadar iyiydi ki tüm günahların bedeli olmayı kabul etti.

HÜLYA ÇAKICI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 714
Toplam yorum
: 248
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 568
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster