Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ocak '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1389
 

Kaleme Bile Sırrını Söyleme, Gider Kağıda Yazar

Kaleme Bile Sırrını Söyleme, Gider Kağıda Yazar
 

Sır, gizli kalması ve herkese söylenmemesi gereken şeydir.

Yeter ki sır vatanın bütünlüğüne, toplumun birlik ve beraberliğine, ülke huzuruna zarar verecek ve insan canına kast edilecek sır olmasın.

Hırsızlık, soygun, yetim malını gasp, her türlü yiyecek ve içeceğe dair hileye başvuru düşünceleri sır sayılmaz.

Sır gibi seversen eğer muradın gerçekleşir, Bilmez misin tohum toprağa gizlenirse yeşerir. ( Mevlana)

Düğmem sırrımı başkasına söylerse onu koparır atarım.

Sırrının sahibi olmak, akıllı insanın alametidir. 

Arsız, ayarsız, zevzek ve geveze insanlar sır tutamaz, bu hâl, onların ahmaklığının işarettir.

Söz taşıyan ve sır tutamayan, sözü sahibine ileten kişileri tanıdıkça, hayal kırıklıkları yaşamamak için feraset sahibi olunmalı ve onlarla mesafeyi korumaya itina gösterilmelidir.

Sır saklamasını bilmeyenler geveze, hasis ve korkak insanlardır.Sır tutmak, güçlü bir irade ister. Nefsinin kontrolünü elinde tutanlar sır tutarlar.

Başkasının gizlilerini araştırmak, sırrına ulaşmaya çalışmak, ağır bir vebaldir. İradesiz kişiler sır saklayamaz.Taşınması en önemli ağır yük, sırdır. Sırlar, en ağır emanettir.

Sırrı ifşa etmek, emanete hıyanettir. Emanete riayet etmek, müminlik alâmeti, emanete hıyanet ise, münafıklık alâmetidir.

İşte bu nedenlerle derler ki, sırrını hiç kimseye söyleme! Sırrını verdiğin zaman özgürlüğünü de yitirmiş olursun.   

Sırrını akıllıya söylersen, seni zelil ( hor ) görür. Ahmağa söylersen, başkalarına söyleyerek sana hıyanet eder.  

Bana emanet edilen bir sırrı kutsal bir emanet gibi saklarım. Lakin elimden geldiği kadar sırları bilmemeye çalışırım.

Kaleme bile sırrını verme, gider kağıda yazar.

Her insan sırdaş olmaz, her testi su tutmaz.

Sırrını söylersen, senin kendi gönlüne sığmadı demektir.

Senin gönlünde sığınacak yer bulamayan sır başkasının gönlünde nasıl yer bulur, başkasının gönlüne nasıl sığar?

Kendi sırrına, kendi gönlünde yer bulamayan insan başkasının gönlü geniş olur diye hiç beklemesin. Sır saklamasını bilmeyenden arkadaş veya dost olunmaz. 

Arkadaşının sırrını söylemek hainliktir. Kişiye ait özel bir sırrın ifşa edilmesi ile ferdin haysiyeti, onuru ile oynanmış olur.

Aileye ait sırların ifşa edilmesi de ailenin haysiyetini zedeler. Sırrı ifşa edenler sır hırsızlığı yapmış olurlar. İnsanlıktan hayvanlığa dönmüş yaratık sayılırlar.

Topluma ait sırların ifşası edilmesi, millî haysiyetin, milletin itibarının yok edilmeye çalışılması demektir.

Bütün sırlar,  Yüce Allah’a hazır ve nazır, bizlere ise, söylenmedikçe gaiptir.

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

Abbas Oğuz, Nurbanu Kablan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sır saklamasını bilmeyenle arkadaş olunmaz. Güvenip de sırrını söylediğin kişi şayet sırrı ifşa ederse ihanet etmiş oluyor ve böylece güvenin önemi ortaya çıkıyor, burada sır saklanması gereken bir emanettir. Aslında sır tek kişiliktir, iki kişinin bildiği şey artık sır değildir kardeşim, yazının her paragrafına katılıyorum, sağlıklar dileyerek selamlarımı gönderiyorum...

Yurdagül Alkan 
 27.01.2018 15:56
 

Sizin paylaştığınız sözlere benzer bir söz daha vardır Sayın Burakgazi. "Sırrını söyleme dostuna, o da söyler dostuna." Böylece sır yayılıp gider. Ama sizin de belirttiğiniz gibi yolsuzluk, hırsızlık yapanların sırları açıklandığında, bu açıklamaları, Kuran ayetlerine dayandırarak, günah olduğunu söyleyenler de çıkabilir. Ama onlara kulak asmamak gerekir. Saygılar, selamlar...

Erol Özışık 
 27.01.2018 12:34
Cevap :
Kıymetli Erol Özışık; Ülkenin bölünmez bütünlüğüne, Toplumun huzuruna, Hırsızlık, Yetim malı gasp etme ve benzer diğer konular gizli kalmamalı ve bunlar sır sayılmaz, bunlar açıklanmalı. Bazıları ayetleri kendi kirli emelleri için tercüme ederler.Allah bütün kullarına eğriyi takip edin dememiş doğruyu takip edin demiş. Elbette sırlar değişiktir dost, arkadaş,aile arasında kalması gereken sırlar ifşa edilmemelidir. Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  27.01.2018 14:35
 

Zihni psikolojik baskı altında tutan duygu,düşünce ve hislerin yarattığı o ağır yükü iradenin bir odasına doldurup kapısına da kilit vurmak lâzım.Elbette insanı fazla etkilemeyecek ufak tefek sırlar paylaşılabilir;bu davranış karşılıklı güvenin tesis edilmesine etki edip rahatlama da sağlar.Önemli olan sırrın saklanması.Sır,anlatılanda kaldığı sürece benliğini korur.Üçüncü bir kişiye ulaştırıldığında ise gaip özelliğini yitirir...Hassas bir konuya değinmişsiniz ne güzel!Elinize sağlık Burakgazi bey dostum.Selam ve saygılarımla sağlık içinde kalınız.

Abbas Oğuz 
 26.01.2018 13:41
Cevap :
Kıymetli Abbas Oğuz; Ne yazık ki günümüzde dost sandığınız, arkadaş olarak kabul ettiğiniz ve insan olarak gördüğünüz bazıları sır yaymayı şiar etmişlerdir.Bu alışkanlık onlara duyulan güveni ve itimadı kaybettirmiştir.Yazdığınız gibi ufak, tefek sırlar paylaşılabilir ancak öyle sırlar var ki onları sadece Yüce Allah biliyor ve hiç birini kullarına yaymıyor. Dost dostun, arkadaş arkadaşın sırrını saklamıyor ise insanlık vasıflarından birini yitirmiştir.Yazımızda önemli bir söz vardır" Düğmem bile sırrımı söylüyorsa söker atarım" Bu zamanda güven ve itimat çok önemlidir.Saygılar sunuyorum.Sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum.   26.01.2018 15:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 609
Toplam yorum
: 7066
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1936
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster