Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mart '10

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
193261
 

Kanada'ya Taşınan Bir İzmirli'nin Günlüğü

Kanada'ya Taşınan Bir İzmirli'nin Günlüğü
 

Aşağıda okuyacağınız metinden, yurt dışında yaşayan çok eski bir dostumdan gelen elektronik posta sayesinde haberdar oldum ve çok hoşuma gitti. Önce net aleminde bir arama yaptırdım ki zaten baya bir meşhur olmuş bile. Sonra da bizim mahalleye baktım. Daha önce herhangi bir Milliyet Blog yazarı dostumuz bu sayfalarda paylaşmış mı diye. Bizim tezgaha henüz düşmediğini görünce sizlerle paylaşmak istedim.

Bu can sıkıntılı halimde bile beni çok güldürdü ve biraz olsun neşelendirdi. Umarım hoşunuza gider. Özellikle, Güzel İzmirli dostların dikkatlerine, hani Kanada'ya falan taşınmayı düşünenler var ise diye...

“Sevgili Günlük

12 Ağustos: Göçmenlik başvurum kabul edildikten sonra Kanada'daki yeni evime taşındım. Çok heyecanlıyım. Bura çok güzel. Dağların manzarası muhteşem… Onların karlarla kaplı halini görebilmek için sabrımı zorluyorum.

 

14 Ekim: Kanada dünyanın en güzel yeri. Yapraklar kırmızı ve turuncunun tonlarına dönmeye başladı. Bir atla kir gezintisi yaptım ve bir kaç geyik gördüm. Çok güzeldiler. Muhtemelen yeryüzündeki en harika hayvanlar. Burası cennet olmalı. Burayı çok seviyorum

11 Kasım: Geyik avlama sezonu kısa bir sure sonra başlıyor. Böyle harika hayvanları öldürmeyi nasıl olurda isterler anlamıyorum. Umarım yakında kar yağısı başlar. Burayı seviyorum.

2 Aralık: Dün gece kar yağdı. Her yerin beyaz bir örtü ile kaplanışını seyretmek için gece kalktım. Tıpkı kartpostal gibi… Meğer yıllarca İzmir'de yaşayarak kendime haksızlık etmişim. Dışarı çıktık merdivenlerdeki ve garajın önündeki karları kürekle temizledik. Kartopu oynadık (ben kazandım:)

Kar temizleme makinesi (belediye'nin) gelince, garajın önündeki karları tekrar temizlemek zorunda kaldık. Harika bir yer. Kanada’yı çok ama çok seviyorum.

12 Aralık: Dün gece biraz daha kar yağdı. Kürekle garajın önündeki karları tekrar temizledik. Burayı seviyorum.

19 Aralık: Dün gece biraz daha kar yağdı. İşe gitmek için garajdan çıkamadım. Burası çok güzel bir yer fakat kürekle kar temizlemekten yoruldum. Kar temizleme makinesine lanet olsun! Sanki beni bekliyor ve sonra yoldan geçerek karları garaj kapıma yığıyor.

22 Aralık: Bu beyaz b.ktan dün gece biraz daha yağdı. Kürekle kar atmaktan ellerim su topladı ve belim ağrımaya başladı. Kar temizleme makinesini ben garajın onunu kürekle temizleyene kadar yolun kösesinde gizlendiğini düşünüyorum p…vengin.

25 Aralık: S.çtığımın karı, yine yağdı. Eğer kar temizleme makinesini kullanan p..evengi bir elime geçirirsem yemin ederim o puştu geberteceğim.

Yollardaki lanet buzları eritmek için neden daha fazla tuz kullanmadığını anlamıyorum.

27 Aralık: Allahın belası, dün gece yine kar yağdı. Kar temizleme makinesinin en son gelişinden beri 3 gündür karları kürekle atamadığım için eve hapsoldum. Hiç bir yere gidemiyorum. Hava durumunu sunan spiker bu gece 25 santim daha yağacağını söyledi. 25 cm. karın kaç kürek edeceğini sizler biliyor musunuz?

28 Aralık: Kuş beyinli spiker yanılmış, tam 83 cm. daha kar yağdı. Bu gidişle karlar yazdan önce erimez. Kar temizleme aracı kara saplandı ve hıyar oğlu hıyar sürücü benden küreğimi ödünç istedi. Karları temizlerken tam altı kürek kırdığımı ve sonuncusunu da onun kalın kafasında kırmaktan zevk duyacağımı söyledim.

4 Ocak: Nihayet evden çıkabildim. Markete gittim ve yiyecek aldım. Dönüşte lanet geyiğin biri arabamın önüne atladı. Arabamda yaklaşık 3000 dolarlık hasar var. Bu hayvanların hepsini gebertmek lazım… Lanet çirkin yaratıklar her yerde varlar. Umarım avcılar hepsinin kökünü kurutur.

3 Mayıs: Arabayı şehirde bir tamirciye götürdüm. Yollara dökülen baş belası tuzlar yüzünden arabamın kaportası çürümüş.

10 Mayıs: Türkiye’ye kesin dönüş yaptım ve İzmir’ime bir daha ayrılmamak üzere yerleştim.

Suratına s.çayım Kanada'nın da, karın da, geyiklerin de....”

 

Son söz: İzmir’i tadına bakan bir kişi İzmirsiz kaldığında sudan çıkmış balığa döner.

 

Not: Yazının sahibini de bulmaya çalıştım ama maalsef başaramadım.

 

Tüm İZMİR yazılarım için tıklayınız

“Blog Ödülleri 2010” organizasyonunda finalist olan bu blog için bana destek vermek isterseniz, oylama için aşağıdaki linki tıklayabilir, oy kullanabilirsiniz:

http://2010.blogodulleri.com/frame/show/aydin-lik-ve-sevinc-e-dair-531

Ayrıca görüş ve bilgi alışverişinde bulunmak isteyen dostlarımız için elektronik posta adresim sevinc35.5@hotmail.com şeklinde.

Şimdiden teşekkürler ediyorum.

Erdal Ceyhan, Garip Avcı bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Vay be İzmir, sen neymişsin...? Neredeyse adam bir tek İzmir'e bütün Kanada'yı değişmeyecek. Yerli yerinde kalsın. Gördünüz mü memleketimizi!

Erdal Ceyhan 
 20.01.2017 18:37
 

Kanada'da yaşamakta olan çok değerli arkadaşım Necati Özcan'ın da dikkatini çekmesi umuduyla paylaşıyorum..karlı, buzlu, geyikli günler neco...

Ismail Yılmaz 
 29.11.2014 0:27
Cevap :
İlgi ve paylaşımınız için teşekkür ediyorum ben de İsmail Bey  01.12.2014 12:34
 

Her Allah'ın günü ortalığı teröre boğan yaratıklar olmasa bü ülke gerçekten cennetten farksız olacak.Sadece İzmir değil İstanbul,Ankara ve diğerleri..

mustafa semih arıcı 
 12.11.2012 0:04
 

doğduğu yer güzeldir. 3 yıl izmir yaşantımdan sonra memleketime kavuşunca esaret günlerim sona ermiş oldu:)

fdfsdfsd 
 03.04.2010 10:29
Cevap :
Ne mutlu size Sevgili Didedar. Ağzınızın tadı her daim yerinde ve gönlünüzce olsun. Sağlıcakla kalınız.  03.04.2010 23:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 915
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3670
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster