Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini

http://blog.milliyet.com.tr/bashico

09 Şubat '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
607
 

Kansere karşı 2 köpekle 2.000mil yürümek

Kansere karşı 2 köpekle 2.000mil yürümek
 

Hudson, Murphy ve Büyük Köpek


Günümüzde kanser insanlar kadar kedi ve köpeklerde de oldukça yaygınlaşan bir hastalık. Büyük Pirene dağ köpeği sahibi Amerikalı Luke Robinson köpeği Malcolm'u kansere kaybedince şimdiye kadar hiç yapılmamışı yapmaya karar vermiş. Köpeklerdeki kanser araştırmalarına destek vermek ve bağış toplamak için şu anki iki köpeği Murhpy ve Hudson ile birlikte Mart ayında 2000mil'i yani yaklaşık 2400km'yi Texas Austin'den Boston'a kadar yürümeye başlayacak. İstanbul -Diyarbakır arasındaki mesafenin yaklaşık 1365km olduğunu düşünürseniz bu size yürüyüş hakkında bir fikir verebilir.

Luke Robinson'ı başından geçen hikaye ise şöyle. Robinson haftada 90 saatten fazlasını sahip olduğu yüksek teknoloji ve bilim danışmanlığı şirketinde yeni başlangıç şirketlerine hizmet etmekle geçiriyormuş. Taaki başarılı iş adamının hayatı 2004'ün Mayıs ayında altı yaşındaki Büyük Pirene cinsi köpeği Malcolm kemiklere saldıran osteosarcoma cinsi kansere yakalanıp altüst olana kadar. İşi köpeğinin sağlığı yanında artık ona bir şey ifade etmemeye başlamış. Bu deneyim sayesinde hayattaki yerini tekrar değerlendirmeye ve dünyaya nasıl bir katkıda bulunabilirim diye düşünmeye başlamış.

Bir aydan kısa bir sürede Malcolm'un ön bacağı kesilmiş. Sonrasında kemoterapi yapılmış. Ameliyat sonrası iyileşme gösteren Malcolm sanki doğuştan üç bacaklıymış gibi 60 kiloluk cüssesini dengelemeyi öğrenmiş. Sonraki bir sene boyunca heyecanlı, sincapları kovalayan bir köpek olmaya devam etmiş.

Kanserin kötü tarafı çoğu vakada osteosarcoma %90 oranda tekrar metastas yani yayılma gösteriyor olması. 2005 Ağustos ayındaki röntgen filminde Malcolm'un ciğerlerinde bir greyfurt büyüklüğünde kitle belirlenmiş. Bir ay ömür biçilmesine rağmen, ev yemekleri ve bol ilgi ile asla savaşmayı bırakmayan Malcolm 5 ay daha yaşayabilmiş. Luke Robinson, haşmetli köpeği Malcolm anısına odukça duygulu bir sunum ve video hazırlamış.

Malcolm sunum: http://www.youtube.com/watch?v=dfqECVBhfkE

Peki neden hayvanlardaki kanser araştırmalarına destek verelim?

Çünkü Nature's Biotechnology (Eylül 2006) bilimsel yayınında bahsedildiği üzere hayvanlardaki kanser insanlar ile aynı özellikleri gösteriyormuş. Dolayısıyla araştırma sonucunda bulunan tedavi yöntemleri insanlar için de kullanılabilecek. Böylece araştırma sonuçlarından hem hayvanlar, hem de insanlar faydalanabilecekler.

Luke Robinson, kendisine "Büyük Köpek" lakabı takarak çıkacağı yürüyüşü tam bir macera ve spiritüel yolculuk olarak nitelendiriyor. Şimdiye kadar spora pek meraklı olmamış, 15 sene sigara içmiş biri için oldukça zor bir karar. Ancak Robinson Malcolm'a daha sağlıklı bir yaşam seçeceğine dair söz vermiş ve sigarayı bırakmış, hatta tavuk ve et yemeyi de keserek, sadece balık tüketen pescovegeteryan olmuş. Texas Austin'den Boston'a kadar yürüyüş boyunca çadırda ve ona destek verenlerin evlerinde kalacakmış. İki köpek ile otobanda yürümek tehlikeli olacağı için ara yollardan ve çayırlardan GPS ile yönün bulmayı düşünüyormuş. Ara yollarla birlikte tüm yürüyüş 2235mil ile yaklaşık 264 gün sürecek gibi hesaplanıyor.

Luke Robinson gibi herkese hayatında bir kere böyle büyük bir cesaret örneği gösterecek ve insanlığa katkı sağlayacak bir proje gerçekleştirmek nasip olsun diliyorum.

Luke Robinson'ın yürüyüşü hakkındaki sitesi: www.2dogs2000miles.org
Fotoğraf: copright verysupercool.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Başıl dikkatimi çekti ve yazınızı okuyor buldum kendimi. Ve diyorum ki iyi ki okumuşum.. Yazının bütünü bir çok şey anlatmasının yanında helede sizin o son bağlayıcı sözünüz muhteşem. ''Herkese hayatında bir kere böyle büyük bir cesaret örneği gösterecek ve insanlığa katkı sağlayacak bir proje gerçekleştirmek nasip olsun.'' Diye dile getirmeniz.. İnşallah efendim cümlemize.. ''Melekler yüreğinizden öpsün'' Saygılarımla..

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün 
 10.02.2008 15:43
Cevap :
Yazıyı beğendiğinize sevindim. Sonunda sizin de uzunca yazdığınız gibi benim de içimde güzel bir şeylere imza atmak arzusu var, diğer insanlara dokunan. Şimdilik blog yazıyorum herhalde zamanı gelecek. Sizin gibi yüreklere ulaşabiliyorsa dileğim ne güzel. :) Güzel yorumunuza teşekkür ederim. Sevgiler.  10.02.2008 17:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 201
Toplam yorum
: 243
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 11069
Kayıt tarihi
: 07.12.07
 
 

Tüm blog severlere merhaba! Boğaziçi Kimya bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe toplantı, etkinli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster