Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Temmuz '10

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
2185
 

Kapadokya'da iki mücevher buldum: 1-Sarıhan Kervansarayı ( Saruhan)

Kapadokya'da iki mücevher buldum: 1-Sarıhan Kervansarayı ( Saruhan)
 


Kapadokya…

Güzel Atlar Ülkesi…

1 Mayıslardan korkulmadığı dönemlerde, ortaokuldayken, düzenlenen bir okul gezisiyle gitmiştim oraya. 1 Mayıs 1972 de…(Hep 1971 biliyordum, tek tek yazıp hesapladım 1972 çıktı)

Aksaray’dan sonra Nevşehir’e girince, elimde fotoğraf makinamla otobüsün içinden fotoğraflar çekmeye başladım. Görüntüler tanıdık ama, anımsanan detaylar azdı. 12 yaşında bir ortaokul öğrencisiyken geldiğim bir doğa harikasının detaylarını anımsamak güç oluyordu.

Bu kez kararlı bir şekilde her ayrıntıyı kaydediyordum. İki gün gezdim, 600 kadar fotoğraf karesi saptamışım.

Bu ayrıntılardan biriydi işte Sarıhan Kervansarayı (Saruhan).

Issız bir vadide tek başına ve dimdik ayakta. Aslında yüzyılların açtığı derin yaralarla 1994 yılına kadar yarı canlı gelmiş desem yanlış olmaz. 1994 Yılında, özel bir şirketçe, “Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları” statüsünden yararlanılıp, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden 49 yıllığına kiralanarak restore edilmiş ve turizme kazandırılmış. Belki sadece turizme demek te doğru değil; ülkemiz doğal zenginlikler envanterine eklenmiş.

Sarıhan Kervansarayı (Saruhan), Sultan II. İzzettin Keykavus tarafından 1249 yılında yapılmış, 761 yıllık bir Selçuklu eseridir. Toplam 2000 m2 alan üzerine oturan bu monümental kervansaray, klasik Sultan Hanları plan-formunda olup, yazlık ve kışlık kısımlardan oluşmaktadır. Giriş eyvanı üzerinde mescidi, geniş bir avlusu, giriş solunda çeşmeli bir revak, avlu çevresinde beşik tonozlarla örtülü 6 odası, 5 sıra ayak üzerine oturan revakları, kapalı kışlık bölümü ve panoramik terası bulunmaktadır.

İşletmeci firma, Saruhan’ı Kültür ve Toplantı Merkezi olarak kullanmakta, rezerve olamayan günlerin tümünde de yerli ve özellikle yabancı konuklarına kültür mirasımızın bir örneğini, Semâ gösterilerini sunmakta.

“Tarihin taşlara yazıldığı coğrafya…

Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya…

Eşsiz tabiat mirası…

Anadolu’nun zengin birikimi…

Taşa hayat veren ustaların hikayesi vardır Saruhan’da.

Medeniyetler beşiği Anadolu’nun ortasında ıssız bir vadide asırlardır ayakta duran bir kervansaray: Saruhan” spotlarıyla tanıtımı yapılamakta bu değerli mirasın.

Her yıl ortalama 20 bin yerli ve yabancı turistin, Semâ Gösterileri için bu özel mekanı ziyaret ettiği belirtilmekte.

Bir de burayı görmeden önce, (rastlantı sonucu) klasik müzik camiasının da tanıdığını öğrendim. Andante’nin son sayılarında “Klasik Keyifler 2010” başlıklı bir duyuru gözüme ilişmişti. Meğer geldiğim mekan tam da orası imiş. Kimler yokki; Özcan Ulucan, Birsen Ulucan, Çetin Aydar, Ozan Tunca, Aslı Erdal, Tuba Özkan, Ellen Jewett, Güç Gülle, Burcu Tunca, Ruth Phillips, Efdal Altun, Nesrin Bayramoğulları, Özkan Manav, Akemi Takayama, Greg Hesselink, Ulrich Mertin, Erman İmayhan, Miri Yampolsky, Ziya Tabassiyan… Bu klasik müzik dostlarımız Temmuz ve Ağustos programları ile atölye çalışmaları yapmaktalar Saruhan’da. Schumann’ın Dünyası’nı çalışıyorlar.

Yolu Kapadokya’dan geçecek gezginlere, kültür, tarih ve doğa meraklılarına öneririm…

Saruhan, ıssız bozkırın ortasında gerçek bir mücevher gibi parlıyor.

Aslında, Kapadokya kendisi en büyük mücevher.

http://www.sarihan1249.com/

Yaz Hamra Aydemir bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hüseyin bey, ben de 1990 yılında gitmiştim Kapadokya'ya. Ama anlattığınız güzelliği görmemiştim ne yazık ki. Siz yazmasanız böyle bir tarihi mirasımız olduğunu bile bilmeyecektim. Okullarda apayrı bir ders olarak okutulmalı bütün bu değerler. Her birey ülkesinin neresinde ne güzellik var anlatabilmeli. Teşekkür ediyorum aktarımınız için. Ve bu arada; fotoğraflarınızı bir fotoğraf sitesinde paylaşmayı düşünmez misiniz? Bunu mutlaka yüzyüze konuşalım:) Sevgi ve selam ile...

Tülin Aksoy 
 11.08.2010 9:56
Cevap :
Merhaba. Sizden çok sonra gerçekleşmiş oradaki restorasyon Tülin hanım. İki günde kiliseleri hariç iyi gezdim. Epeyce ders var orada öğrencilere okutulacak. Bunlardan bence birincisi; bir doğal ve tarihi miras, insan eliyle nasıl yok edilir, tahrip edilir!.. diğeri de gelecek kuşaklara bırakılacak değerlerimizin tanıtımı, öncelikle kendimize tabi. Ben de siz e teşekkür ederim değerlli yorumunuz için. Fotoğraf konusunu görüşebiliriz:) Selamlar, sevgiler. H.H.Dulun  11.08.2010 10:21
 

İnsan bu kadar yakınıma gelir de haber etmez mi? Bana dört saat. İnanın, atlar gelirdim iki günlüğüne. Belki yirmi kez gidip gezdim Kapadokya'yı. Bir yirmiye daha değer. Keşfedilmeyi bekleyen daha o kadar çok şey var ki orada. Saruhan, son gidişimde (beş yıl kadar önceydi) sizin anlatıp fotoğrfaladığınız gibi değildi. Çok sevindirici bu. Tanıtımınız ve ebedileştirdiğiniz görüntüler enfes. Sağolun. Dost selamlarım ve sevgilerimle.

pirmete 
 31.07.2010 2:09
Cevap :
Merhaba. Çok kez istememe karşın irademle gidemedim oralara. Bir zorunluluk götürdü beni oralara, tatlı bir zorunluluk. (Detayı özelden iletirim) Sabah saat beşte geldim bu hafta ikinci gidişim sonrası. Bu kez fazla gezemedim ama. Kapadokya her zaman ilgimi çekti. Şimdi yöre insanını da yakından tanıma olanağı buldum, beğenim daha arttı. Tanrı o bölgeye de ayrıcalıklı davranmış, biraz geçfarkına varmışız ama. Yeterince dünyaya tanıtılamadığını komşum olan yabancılar da özelikle belirtiyorlar. Umarım birgün gerçek değerini veririz zenginliklerimize. Yorum ve katkınıza teşekkür ederim. Buradan da dost selamlar ve saygılar. H.H.Dulun  31.07.2010 12:36
 

Nefis bir keşif, nefis fotoğraflar... Emeğinize sağlık Hüseyin Bey... Umarım bize de kısmet olur bir gün. Teşekkürle, selamla, saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 28.07.2010 0:21
Cevap :
Teşekkürler öğretmenim. Dilerim siz de bu doğa harikası bölgeyi gezer ve izlenimlerinizi paylaşırsınız. Gerçekten muhteşem bir doğa. Rus komşum Sveta, "orada kiliselerin varlığından korkulduğu için, dünyaya yeteri kadar duyurmuyorsunuz bu doğal zenginlikleri galiba" diyor. Selamlar, saygılar.  28.07.2010 9:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 355
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1062
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster