Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '10

 
Kategori
Trafik
Okunma Sayısı
2480
 

Antalya da bir trafik kazası ve düşündürdükleri

Antalya da bir trafik kazası ve düşündürdükleri
 

Antalya’ya gelip yerleştiğimizden beri en çok dikkatimi çeken yönü, trafiği oldu bu yeryüzü cennetinin. Kendimce yaptığım tespitleri de, zaman zaman yazdığım bloglarda ve blogdaşlarımın bloglarına yorumlarımla dile getirdim. (*) ve (**)

Turizmin başkenti Antalya da, yerleşmemin üzerinden geçen 17 yıla karşın, trafiğinde çok önemli bir gelişme olmadı. Hoşnut olduğum tek başarılı uygulama; motosiklet ve mobiletlerle, elektrikli bisiklet sürücülerinin kask takmalarının alışkanlık haline getirilebilmesiydi. Sorunun çözümü, herhangi bir uygulamayı, kuralı, “alışkanlık haline getirebilmek” becerisini gösterecek yöneticilerin başarısına endeksli. İstenilince, kuralların alışkanlığa dönüştürülebileceğinin bir örneği “kask” konusu.

En çok kuralları korumak ve kollamakla görevli olanların, görevlerine ihanet ettiklerinden yakındım. Antalya için belirteyim; raylı sistemin üstünde bir otomobil görürseniz, büyük olasılıkla polis otosudur! Trafiğe kapalı caddelerde görülen otomobillerin de hemen tümü polis otosu… Kırmızı ışıkta geçenlerin de bir kısmı polis otosu! Kaldırımda park eden, kaldırımda üstünüze gelen otoların da… polis otosu olduğunu görürseniz şaşmayın.

Bunları anımsatmamın gerekçesi, dün, büyük gazetelerin hemen tümünün Akdeniz eklerinde yer alan bir trafik kazası haberi idi.

İpucu: “Polisin Hıdır ağabeyi yaşam savaşı veriyor”… Haberin başlığı buydu, Hürriyet Akdeniz’in. Detay: “Saat 00.15 sıralarında motosikletiyle kent merkezinden Masa Dağı yönüne giderken ters yöne giren Hıdır Kocakaya, Gökhan Sağır yönetimindeki otomobille çarpıştı. Çarpışmanın şiddetiyle yol kenarına savrulan Kocakaya ağır yaralandı. Hemen hastaneye kaldırılan Kocakaya’nın durumu ciddiyetini koruyor. “ Soner Kocaer imzalı haber böyleydi.

En önemli detay: “…Antalya’da 26 yıldır görev yapan ve geçen yıl İl Emniyet Müdür Yardımcılığı görevinden terfi ederek 1. Sınıf Emniyet Müdürü olan Hıdır Kocakaya… Antalya’daki kameralı güvenlik sistemi MOBESE’nin kuruluşunda görev almış, sistemin sorunsuz çalıştırılması aşamasında katkılarda bulunmuştu. “ Bir başka Akdeniz ekinde de, Kocakaya’nın bir dönem trafikten sorumlu olduğu yazılı idi!

Girizgah sonrası bu haber için ayrıca yorum yapmam şık olmayacak...

Bu yazıyı okuyan, mutlaka kendince bir çıkarım yapacaktır.

Antalya sakini olarak, uzun yıllar bu ile hizmet eden 1. Sınıf Emniyet Müdürü Sayın Kocakaya’ya geçmiş olsun ve acil şifa dileklerimi gönderiyorum.

(*) http://blog.milliyet.com.tr/Antalya__da_trafik/Blog/?BlogNo=47277

(**) http://blog.milliyet.com.tr/Otuz_yil_once__otuz_yil_sonra/Blog/?BlogNo=44703

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kemer takmak arabadakileri acizmi kılıyor acaba.hangi arabaya göz atsam Kemer sus olarak dürüyor yerinde..ah ah..canavar bizi gözetliyor ne yazikki..sevgiler..acil şifalar..

aygoz Özlem Eryoldaş 
 21.07.2010 19:26
Cevap :
Selam. Uzunca zamandır vaktinizi sanıyorum bebeğinize ayırdınız, hoş geldiniz. Kocaman delikanlı olmuş maaşallah, fotoğraf öyle diyor:) Kemer takma konusu maalesef ülkemizde önemli sorun. Kemer takmak ve sağ ayağımızdaki pedala sahip olabilsek herşey daha güzel olacak. Teşekkürler. Selamlar, sevgiler. H.H.Dulun  21.07.2010 23:15
 

Nasıl öğreneceğiz acaba; kuralların hepimiz için olduğunu? Sakın aklınızdan eğitim cevabı geçmesin. Üzgünüm, eğitim sistemi denilen şeyi gömdük. Her SBS, OKS, ÖSS, olmadı KPSS tarzı sınavlarla eğitime anma törenleri düzenliyoruz... Üzgünüm... memleketime çok üzülüyorum...

Emine Supçin 
 17.07.2010 0:37
Cevap :
Yani... evet... Biraz can sıkıcı durum. Ama eğitim var mutlaka içimnde çözümün. Sistem tuhaflaştı. 12 Eylül sonrası, eğitim sisteminin temel direği eğtimcileri yeterince eğitici-öğretici duruma getiremediler. Örneklediğiniz sınavlara anma törenleri, sanki cenaze törenleri çağdaş eğitimin. Aslında en önemlisi, içinde çoğlunlukla görgü kurallarını barındıram "yaşam kültürü" diye düşünüyorum. Bu kültürün eksikliği, eğitimin iyi düzeyde olduğu insanları da, vahim sonuçlar doğuran uygulama ve davranışlara yönlendirebiliyor. Memleketimiz için üzlmemek mümkün mü? Ama umudu da elden bırakmamak gerek. Selamlar, saygılar.H.H.Dulun  17.07.2010 10:41
 

Ben de Sayın Kocakaya'ya geçmiş olsun dileklerimi yolluyor ve onun şahsında bu ülkeyi canları pahasına ayakta tutan tüm askeri-sivil güvenlik güçlerimize teşekkür ediyorum. Anlamlı ve yerinde bu yazı için size de teşekkür ederim Sayın Dulun. Selamla, saygıyla,... MS

Mehmet Sağlam 
 16.07.2010 9:39
Cevap :
Umuyorum bu blog ve yorumlarımız ilgililerince de okunuyordur. Dolayısıyla dileklerimizde yerine iletilmiş olsun. Trafik, ülkemizin genel sorunu olmasına karşın, Antalya'ya özgü özel koşulllar vardır. Engebesiz arazisi ve ılıman iklimi(kış) yılın 12 ayı bisiklet ve motosiklet kulllanımını kolay hale getirmekte. Trafikte her zaman bir, iki tekerli ek yükü var. Bir de kuralsızlık eklendiğinde...vahim sonuçlar ortaya çıkıyor. Blogdaşım İdris Elmas'ın yorumundaki ayrıntılar örnektir. Dün Sayın Kocakaya'nın sağlığının düzelmekte olduğu haberi yer aldı, yerel medyada, bu haberi de paylaşmış olayım. Öğretmenim, çok teşekkürler yorumunuz için. "Selamla...Saygıyla..." H.H.Dulun  16.07.2010 10:22
 

Kask konusu da komik bir durumda aslında. Öndeki sürücü kask takıyor, arkadaki eşiyle çocuğu takmıyor:) Kaskların kimisi karton kadar dayanıksız. Düzelecek elbet, düzelecek de, ne zaman?

Tülin Aksoy 
 14.07.2010 23:13
Cevap :
Kask konusunda belirttiğiniz trajikomik görüntülere ben de rastladım. Kaskların malzemesi nedir tam bilmiyorum ama, hafif olduğundan sizde o intibaı uyandırmış olabilir. Bisiklet kullanırken kask taktığım için böyle düşünüyorum. Şu kuralsızlık ortamında ben başarılı buluyorum kask uygulamasını.  15.07.2010 9:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 355
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1069
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster