Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
940
 

Karabasanın yeni yüzü ÖSS

Karabasanın yeni yüzü ÖSS
 

Dünyanın en çok kullanılan arama motorunda arandığında,kendisi hakkında 4.870.000 sonuç çıkması mıdır ÖSS'yi bu kadar ünlü yapan yoksa Anayasasında ''18 yaşından küçük olan herkes çocuktur'' maddesini taşıyan bir ülkede, 18'e adım atmayanların karabasanı haline gelmesi mi bu kelimeyi bu kadar bilindik yapan. Bu sorunun cevabını hepimiz biliyoruz ve bu durumun içinde olmak emin olun karşıdan seyirci kalmaktan çok daha farklı.

Yakın bir arkadaşımın anlattığı bir olay sanırım bu durumun en iyi göstergesi. Henüz 4. sınıf öğrencisi olan küçük bir çocuğun dershanede yaşattıkları bence gerçekten içler acısı. ''Özel bir eğitim kurumunda yeni iş bulan öğretmen Esra hanım, öğrencilerine içten sevgi beslemektedir. Onların 10'lu yaşlarda olması aynı zamanda minicik sıfatını da ekletir öğrencilerine. Oldukça yoğun bir matematik konusunun anlatımı sırasında öğrencisi Gökhan'ın bir sorusuyla donar ansızın; ''Öğretmenim ne zaman oyun oynayacağız?''.

Size böyle bir soru yöneltilmiş olsa ne yapardınız bilmiyorum ama bana yöneltilseydi cevap verebileceğimi hiç sanmıyorum. Henüz oyuncaklarından kopamayan bir çocuğa 4 yıllık fakültelerden mezun olan milyonlarca insan açık da kaldığı için sizleri de bir yarış atından farksız olarak daha fazla kamçılıyoruz diyemezsiniz; değil mi?

Lise dönemi, insan hayatının psikolojik açıdan en zorlu dönemlerinden biri. Birey olma yönünde ilerlemelerden tutun, kimlik kaygısına kadar bin bir derdin bulunduğu bir dönemde gözlerinizi her kapattığınızda aklınıza hayatınıza yön verecek bir sınavın sizi beklediği geliyorsa, hayatınızda baharında size neler yüklendiğini düşünmekten kendinizi alamazsınız.

''Bugün kaderimizin efendisi olduğumuzu, bize verilen görevin gücümüzü aşmadığına ve onun ıstırap ve zahmetlerinin benim dayanıklılığımın ötesinde olmadığına eminim. Kendi nedenimize inandığımız ve kazanmak için yenilmez bir iradeye sahip olduğumuz sürece zafer bize uzak olmayacaktır''

Şimdi ben bu sözle kendimi mi kandırıyorum,yoksa sizi mi? Ne oldu nutkunuz mu tutuldu?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Oyun çağındaki çocukların bir yarışa sokulması elbette saçma ve anlamsız ama madem bu zorunluluğu değiştiremiyoruz, o zaman en iyisi onlara dersleri oyunlarla öğretmek. Özellikle İngilizce, Matematik ve Fen bilgisi dersleri, oyunla öğretilmeye en müsait dersler. İyi bir öğretmen, konuyla ilgili bir oyun yaratabilir veya bunun için piyasada çok fazla materyal var. Kullanmak yada yaratmak önemli.

OynamıYorum 
 26.11.2006 17:43
 

ne kadar haklısınız...bir eğitim fakültesi öğrencisi olarak içimi acıtıyor,oyun çagındaki öğrencilere yarış atı muamelesi yapılması...ne kadar yanlış ve çarpık bir eğitim sistemi ve ne kadar da damardan geliyor,düzeltmek adına elinizi nereye atsanız o şey elinizde kalıyor... sonra "neden çocuklarımızın psikolojisi bozuk,suc oranları neden artıyor??" gibi söylemler... cok yazık...

la bohéme 
 01.11.2006 23:17
Cevap :
Eğitim fakultesi mezunu olmanız durumun ciddiyetini farketmenize büyük bir etken ancak göremeyenlerin bir eksikliği değil ... düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkürler... bilinçli kalın....  03.11.2006 12:26
 

selam gercekten karabasan tabirini yerinde kullanmıssın ya ama karabasanlar rüyada oluyo ve gercekle alakası olmuyo bizim sistemimiz karabasan üstü bi seviyede genclere gercek hayatlarında psikolojik sorunlar yasatıyoo adamı geriyo deyim yerinde isee. ama yapılacak tek sey bizden öncekilerin dönemi bizim dönemimiz ve sizlerin dönemii için gereken sey.. bu diyardan gidemeyecegimiz için bu deve güdülecek:)

burhan 
 31.10.2006 18:26
Cevap :
''karabasanın yeni yüzü'' tabiriyle bende karabasanın artık rüyalar aleminden çıkıp gerçek hayata daldığını sembolize etmek için kullanmıştım.diyardaki develeri bizmi güdüyoruz yoksa güdülüyor muyuz bilmiyorum ama herkese sabır ve başarı diliyorum.yorumun için teşekkürler...  31.10.2006 19:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1059
Kayıt tarihi
: 27.10.06
 
 

''Bir önyargıyı yok etmek, bir atomu parçalamaktan daha zordur" demiş deha Albert Einstein. 1990 doğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster