Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
839
 

Karaköy meydanındaki kedili dede.

Karaköy meydanındaki kedili dede.
 

Fındıklı yönüne giden hızlı tramvaydan indiğinizde sağ tarafta Ziraat Bankası İstanbul şubesi vardır. Hemen yanında Bülent eczanesinin levhası gözünüze çarpar. İşte o eczanenin önünde beyaz sakallı bir dede oturur. Kalçası sakat olduğu için ancak koltuk değnekleriyle yürüyebilen dede, gecelerini karşı sokağın içinde kendisine bir hayırsever tarafından verilen bir han odasında geçirmektedir,

Hava şartları nasıl olursa olsun gündüz, o dedeyi her zaman orada görebilirsiniz. Dedenin en büyük özelliği sokak hayvanlarına sahip çıkmasıdır. O civardaki bütün sokak hayvanlarına bakar kendisi. Etrafı her zaman kedilerle doludur ve onları kendi evlatları gibi görerek besler, yemlerini ve sularını hiç eksik etmez. 40 yıldır orada olan dedeyi bütün esnaf tanır ve ona yardımcı olur.

Kendisine fotoğrafını çekip çekemeyeceğimi sorarak kısa bir söyleşi yaptım. Tabii ki çekebilirsin dedi. Kendisi 1926 doğumlu, yani 81 yaşında. Gençliğinde fabrikalarda, kömürlü gemilerde çalışmış, zaman zaman Tır altında, Tank altında kaldığını, Haliç’in bataklık olduğu dönemlerde suya saplandığı anlattı. Kendisine ayaklarının böyle bir kazada mı sakatlandığını sordum. Hayır dedi, bir akşam arkamdan sarhoşun biri uçarak kalçama tekme savurdu ve ondan sonra kalçamdan sakat kaldım dedi.

Güncel olayları da yakından takip eden dede, Türkiye’nin siyasi durumunu soran birine, şimdi konuşturmayın beni. Konuşursam çok şey söylerim dedi.

Bugüne kadar hiç evlenmemiş olan dedenin şimdi tek avuntusu, çocuğu gibi gördüğü etrafındaki kediler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

GÜZEL GÖNÜLLÜ İNSANLAR, NURLAR İÇİNDE YATSINLAR. ALLAH'IN MÜKAFATINA MAZHAR OLACAKLARI KESİN. SELAM VE SAYGIYLA...

Yurdagül Alkan 
 22.03.2013 12:27
Cevap :
Kedili dede de 2013 ün ilk aylarında yaşamdan koptu. Kendisine rahmet diliyorum. Teşekkürler Yurdagül hanım. Saygılar, selamlar...  22.03.2013 15:49
 

slm. Bu yaşli dede gibi tanidigim kediLi yada kedisiz karşilaştigim bircok buyugum yada kucugum oldu.. Şuanki ruh haLim pekte iyi şeyLer yazdırmayacak bana biLiyorum ama ben genede yazmak istiyorum. BenceLere girersek..Bence,cok yillar once kendilerini bir çok şeylerden soyutLuyorlar ve durum ortada ,etrafında kediler ve yaLnizLiktan başka birşey yok.. Gece karanLigini uzerine saLdiginda acaba Nerede benim nar kokuLu eşim ? Nerede can dediklerim dostLarim ? Nerede canimin bir parcasi evladim ? Diye soruyormudur ki acaba kendine. . işte Ortada ,buda insan oglunun kendini soyutLama sonucu acizLigi .. !

seda yilmaz 
 13.01.2008 20:46
Cevap :
Zamanında ebeveynlik görevini tan olarak yapmayan yaşlılar da bulunur tabii ki. Ama buradaki dede hiçi evlenmemiş ve bunun sonucunda da çocuk sahibi olmamış. Katkılarınız için teşekkürler..  14.01.2008 15:00
 

Evet dediğiniz gibi oldukça konuşkan ve iyi niyetli biri.. İlginç bir karşılaşmayla tanıştık kendisiyle.. Acele bir yere yetişmeye çalışıyordum. Ayakkabımın topuğu kırıldı aniden. Ve bu arada ayağımın burkulması neticesinde ayağım bir hayli ağırıyordu. Yürümekte güçlük çekiyordum. Tam amcanın oturduğu bankın önünde gerçekleşmişti bu olay.Gel kızım gel otur yanıbaşıma..Dinlen canın belliki cok yanmış dedi.Hakikaten öyleydi. Dinlenmek için oturduğumda harika bir sohbet ve içtenlikle karşılaşmıştım. Hatta bana öyle güzel bir hikaye anlattı ki..Şaşırmadım dersem yalan olur. Şimdi sizin yazınızı okuyunca daha da şaşırdım. Uzun zamandır oralara gitmiyorum.Ayrıca sağ olduğuna sevindim..Ne güzel. Güzel bir sohbetin olduğu anı bana anımsattınız..Teşekkür ederim.Sevgi ve saygılarımla..

Zeynep Gülay 
 24.11.2007 13:13
Cevap :
Evet, o amca da hikayeler çoktur. Tanışmış olmanıza sevindim. Katkılarınız için ben teşekkür ederim. Sevgiler..Esen kalın.  24.11.2007 14:26
 

Akşam bu filmi izleyip,eve gidince babamın bana yazdığı mektubu okuyup,sabah da sizin yazıyla karşılaınca..bitiveriyor insan...teşekkürlerimle..

yekruseha 
 23.11.2007 8:58
Cevap :
Ben teşekkür ederim, saygılar...  23.11.2007 10:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7879
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3370
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster