Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '07

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
510
 

Kazdağı'na (altına) hücum

Kazdağı'na (altına) hücum
 

Konu Kazdağları... Biz eğer ki vatanımızı gerçekten seviyorsak Kazdağları'ndaki katliamı görmezden gelemeyiz. Kazdağları'nın barındırdığı yüksek oksijen oranı ile dünyada 2. sırada olduğunu bilmeyenimiz yoktur sanırım. Bunun dışında Kazdağları doğal sit alanıdır ve büyük bölümü Milli Parktır.

Ancak şimdilerde Kazdağları'nı birtakım fırsatçılar için önemli kılan, barındırdığı söylenen altın rezervleri. Altının siyanürle aranması için burada 5 şirkete izin verildi. Ve bunlar çalışmalarına başladılar bile.

Bunun için şimdiye kadar 350 adet ağaç kesildi. Söyledikleri yeniden ağaç dikileceği.

Söyler misiniz lütfen!!! Kaç yüzyıl sonra tekrar eski güzel haline dönebilir ki o güzelim yer.

Avrupa Birliği, çevreye vereceği büyük zararları tespit altına aldığından siyanürle altın çıkarılmasını yasakladı. Ama ülkemizde göz göre göre bu katliama birileri izin veriyor. Ve bunların kimler olduğunu bizler çok iyi biliyoruz.

Peki ne yapabiliyoruz? Hiçbirşey.

Yerel medya bunun engellenmesi için günlerdir haber üstüne haber yapıyor. Köylüler ellerinden geldiğince çalışmaları durdurarak engellemeye çalışıyorlar. NTV'den Celal PİR bu çevre felaketine dikkati çekebilmek amacıyla körfeze gelerek program yaptı. Konu enine boyuna tartışıldı.

Ama yapılacaklar bununla sınırlı değil.

Peki şimdi izinler kaldırıldı mı?

Hayır... Kazdağlarının kaz gibi yolunması yolunda emin adımlarla ilerleniyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aşağıda sözünü ettiğim Çöküş adlı kitaptan notlar: ARCO (bakır) ve Pegasus (altın) adlı maden şirketlerinin ABD'nin Montana eyaletine verdiği zararlar: Madenleri işletmek için gerekli suya kadmium, çinko, kurşun, bakır, arsenik ve siyanür gibi zehirli kimyasal maddeler karışıyor. Sonuç olarak bölgede balıkçılık ölme noktasına geliyor, içme suyu kirleniyor, tarım zarar görüyor, halkta birdenbire kanser oranı yükseliyor. Dağların oyulması, binlerce ton kayanın patlatılıp sediment olarak nehirleri bulandırması da cabası. Madenlerin yarattığı kirlilik ve çirkinlikten dolayı bölgedeki arazi fiyatları düşüyor. Madenlere karşı mahkemeler açılıyor, ama ARCO sadece madencilik anlaşmalarında öngörülmüş zararları ödüyor. Pegasus kurnazlık edip önceden iflasını ilan ederek onları bile ödemiyor. 120 milyon doların üzerindeki acil çevre zararını karşılamak develete ve dolayısıyla vergi ödeyen halka düşüyor. Kazançlı çıkan kim: Sadece madenler ve varsa arada nemalananlar!

Mustafa Tümener 
 09.11.2007 12:41
 

Tebrik ederim, çok önemli bir konuya parmak basmışsınız. Jared Diamond'un Çöküş (Collapse) adlı kitabını okumanızı öneririm. Bu kitapta, ABD'nin Montana eyaletinde yapılan türlü maden arama ve çıkarma faaliyetlerinin sonradan ülkeye ne kadar pahalıya malolduğu, madenciliğin aslında çoğu zaman üretmekten ziyade tükettiği çok güzel anlatılmış. Bütün gelişmiş (veya kafası çalışan dürüst) devletler bu tecrübeleri yaşamış oldukları için ülkelerinde öyle kolayca maden aratmazlar, hele de Kaz dağı gibi doğa harikalarında... Bu tür talanlar günümüzde hep Kongo, Nijerya, Brezilya, Endonezya, Türkiye gibi yolsuzluklarıyla tanınan 3. dünya ülkelerinin başına gelir. Unutmayın, Türkiye yolsuzluklarıyla dünyada 3. sıraya yükselmiştir. Her talandan kimbilir hangi bakanlar, hangi bürokratlar nemalanıyor. Nasıl olsa bir kulp takıp halkı uyutmak kolay: Gelişme, kalkınma, para... Türkiye'de çevre talanında halk-siyasetçi işbirliğini daha iyi anlamak gerekiyor ki bu işbirliği bozulabilsin.

Mustafa Tümener 
 08.11.2007 15:24
 

Yazınızdan dolayı teşekkürler,güncel olan ve çevre sorunları ile ilgili yazınız çok önemli Kaz dağları,Anadolu ve Trakya toprakları yaralı, Para kazanmanın ve çevre katliamının moda olduğu,çevreyi kirletenin ceza almadığı bir ülkede gelecek ten ümitle bahsetmek çok zor.Helede tanıma fırsatı buldugum bir dönem yaşadıgım Balıkesir in Akciğeri Kaz Dağları nı korumalıyız Saygılarımla

AHMET TÜTÜNCÜ 
 20.10.2007 22:28
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkürler. Ne yazık ki ülkemizde çıkar gruplarına yaranmak için gözlerini bile kırpmadan, ülkesini düşünmeden vatanını satacak o kadar çok kişi var ki.Ne yazı ki biz bunlara karşı bildiğimiz halde hiçbirşey yapamıyoruz.  22.10.2007 10:08
 

İlk blog da önemli bir uyarı yazmışsınız. Bu konuda kamuoyunda yaygın protesto varken siyasi örgütlerden pek ses duyulmuyor gibi İcraatleri demokratik siyasi platform ve parlamantoda neden gereği gibi önemsenmiyor acaba. selam ve sevgiler.

Nariçi 
 20.10.2007 22:10
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler. Yaşanan çevre felaketine karşı ne yazık ki yapabileceğimiz çok da birşey yok. İşte sesimiz duyurabilirde birşeylere engel olabilirmiyiz diye bireysel çapta çabalıyoruz. Selamınızı aldım. Benden de size selam olsun...  22.10.2007 10:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 70
Toplam yorum
: 105
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 742
Kayıt tarihi
: 18.10.07
 
 

.... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster