Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
752
 

Kedi Bile "Miyav" Dedi...

Kedi Bile "Miyav" Dedi...
 

Her sabah olduğu gibi bu sabah da evimin kapısından çıkıp arabama binene kadar olan kısa mesafede görebildiğim, tanıdık-tanımadık tüm insanlara “günaydın” diyerek yürümekteydim. Karşılık olarak aldığım ve kendilerine çok acayip bir şeyler söylemişim tarzındaki tepkilere aldırış etmeden, bunu her sabah yapmaktayım.


Hatta birkaç hafta önce, tam bizim apartman kapısının önünde aracına binmekte olan orta yaşlardaki, hali vakti, kılığı kıyafeti yerinde olan bir adama –<ı>aracının ön camında doktor amblemli çıkartma vardı- yine gülümseyerek ve gözlerinin içine bakarak “günaydın” demiştim. Okumuş-yazmış, eğitimli(?) olduğu her halinden belli olan temiz yüzlü bey, bana acayip acayip baktığında, bir kere daha ve daha yüksek sesle ama yine gülümseyerek “günaydın” deyince; diliyle dişinin arasında ve nesli tükenmekte olan bir hayvana atılan garabet dolu bakışlar eşliğinde, bir “günaydın” diyebilme lütfunda bulunmuştu.


İşte bu sabah da aracımı park ettiğim yere yaklaşırken, önünden geçtiğim, sokağın çöp bidonlarının hemen yanında, okul servisi beklemekte olan, bir lise talebesine “günaydın” dedim. Genç delikanlı, kocaman kocaman açtığı gözleri ve anlamsız bakışlarıyla bana bön bön bakarken, çöp bidonun içinden “miyav” diye bir ses duyuldu.


Sonra içerden, sapsarı ve kocaman tüylü bir sarman çıkıp, gözlerimin ta içine bakarak bir “miyav” daha dedi. Işıl ışıldı gözleri ve yanmış, is olmuştu kümük burnunun sadece bir yanı.


Bir kediye baktım, bir de lise öğrencisi delikanlıya. Gülümsedim her ikisine de bir daha.


Bu yazımı okuyan tüm anne ve babalardan, mesleğine halen devam eden tüm öğretmenlerimiz ve her türlü eğitmenlerimizden gönül dolusu bir ricam var:


Lütfen bugün, yaşlarına bakmaksızın, ulaşabildiğiniz tüm çocuk, öğrenci ve kursiyerlerinize “günaydın” demeyi ve “gülümseme” yi öğretiniz.


İnanınız ki onların; o binlerce matematik denkleminden, vektör hesaplarından, katalizörlerden, organik kimya formüllerinden, tanjanttan, hipotenüsten, endoplazmik retikulumdan, Himalaya Dağları ’nın yüksekliği, Lut Çukuru ‘nun derinliğinden, Mercidabık ‘tan, failatun failatun failundan, simple present tense ile near future tense arasındaki farklardan çok daha fazla işine yarayacak, insan olduklarının farkına vardıracaktır.


N’olursunuz...Lütfen...@Geçen sene bugün “Teneşir Cumhuriyeti –16-“: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=20519


@Geçen sene bugün “Hadi Uluengin’in ‘İki Okuyucu’su”: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=20532


@Geçen sene bugün “Kısır, kısır mıdır ?”: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=20579

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kedi de ne tatlıymış ama... onca insan bakarken, karşılık vermiş...

Arzu Pınar 
 25.01.2008 22:55
Cevap :
Aynen öyle Arzu Hanım. Sevgi ve selamlarımla.  26.01.2008 14:02
 

Küçük bir ilçeden gelip yerleşeli Antalya'ya, tam 14 yıl oldu. 14 yıl boyunca bu yazınızın içeriğiyle mücadele ettim. Zaman zaman yazılarıma da yansımıştır, sitemlerim. O günaydını, merhabayı, iyi akşamları bu kadar özler mi insan!.. İnanın yazdıklarınız, yakındıklarımın ondabiridir belki. Alışamadım, bu kent yaşamına da bu yüzden. Zorunluluktan yaşıyorum zaten bu modern köyde. Ama anlaşılan benim sıkıntılarım sadece Antalya'ya özgü değil, genelleşmiş! Geleneklerimiz, göereneklerimiz, iyi olan neyimiz varsa bir bir yok oluyor maalesef. Yarama bastınız bugün yine Aydın bey, çok doluyum. Bundan sonra yazacaklarım beni nezaketin dışana taşıyabilir, iyisi kısa kesmek. SON PARAGRAFINIZIN HEPİMİZİN ÇIĞLIĞI OLDUĞUNUN, BİR KEZ DE BEN ALTINI ÇİZEYİM. sELAMLAR, SAYGILAR. H.H.Dulun

Hasan Hüseyin Dulun 
 09.01.2008 12:13
Cevap :
Sevgili Dulun Bey, değerli ve çok anlamlı katkınızdan dolayı size teşekkür ediyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum. Hoşçakalınız.  10.01.2008 21:10
 

Aydın bey; bizim sokağı süpüren çöpçüden, bahçıvana kadar herkese gülümser ve günaydın derim. Hatta, bununla da yetinmez kolay gelsin derim. Şunun şurasında kaç tane güzellik kaldı ki, toplumsal yaşamın içinde? Size de günaydın bu güzel kış sabahının içinden. Selam alanlarınız çok olsun. Sevgiler.

Tülin Aksoy 
 09.01.2008 9:28
Cevap :
Çok teşekkür ederim Tülin Hanım. Sabah-ı şerifleriniz hayrolsun efendim.  10.01.2008 21:10
 

Size de günaydın olsun Aydın Bey. Elinize sağlık, sevgilerle.

ROSEMOON 
 09.01.2008 8:51
Cevap :
Çok teşekkür ederim efendim. Sağlık ve afiyetle kalınız.  10.01.2008 21:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 902
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3722
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster