Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Şubat '12

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
82656
 

Kendini sevmek ne demektir ve kendimizi nasıl sevebiliriz?

Kendini sevmek ne demektir ve kendimizi nasıl sevebiliriz?
 

Bugün, “Kimlere Âşık Oluyorsunuz” adlı yazıma oldukça manidar bir yorum yazan, Sn. Hüseyin Okan Durmuş Bey bana sormuş;

Nilgün Hanım, Şunu anlayamıyorum, örnek verirseniz sevinirim. KENDİNİ SEVMEK NE DEMEK? Bir insan kendini nasıl sever? Kendini sevmek, insanın kendini bir şekilde ödüllendirmesi ile mi olur? Kendini sevmek nasıl olur?”

Kendisine sınırlı alanda cevap yazabildim, sonra uzun uzun düşündüm.

Sn. Hüseyin Okan Durmuş Bey’in bu manidar sorusu beni geçmişe, kendimi şiddetle sevmediğim ve sevmeyi reddettiğim zamanlara götürdü. 

Ben kendimi sevmememin acısını farklı şekillerde yaşadım.

Kendimi sevmediğim için, kimseyi de layıkıyla sevemedim. Çünkü sevmenin ne demek olduğunu bilmiyordum. Nasıl sevilir bilmiyordum? İnsan sevince karşısındakine nasıl davranır bilmiyordum?

Durum böyle olunca kendimi sevmediğim için, kimse de beni layıkıyla sevmedi.

Bu duyguyu bilmediğim, tatmadığım için başkasına yaşatamadım. Haliyle o başkası da bana yaşatamadı.

İtiraf etmek gerekir ki, kendimi sevmeyi öğrenmem oldukça uzun zaman aldı, ama en nihayetinde oldu, başardım.

Şimdi ise kendimle harika bir ilişkim var, kendimi o kadar seviyorum ki, bana bir şey olursa yaşayamam :)

Bu bloğumu Sn. Hüseyin Okan Durmuş Bey’e ve onun nezdinde, kendini sevmenin ne demek olduğunu bilmeyenlere, kendini sevmeyenlere ithaf etmek istiyorum.

Kendimi sevmediğim dönemlerde, Psikolog Susanna McMahon’un “Terapistim Yanımda” adlı kitabı, bana kendimi sevme yolculuğunda çok yardımcı olmuştu. Bu güzel kitabı okumanızı öneririm.

Şimdi bu olağanüstü kitaptan bazı bölümlerle sizi baş başa bırakmak istiyorum :

Kendinize, bir başkasına “âşık olduğunuz” tarzda âşık olursunuz.

Önce kendinizi fark eder ve yaptığınız ufak tefek şeylere- söylediklerinize ve söyleyiş tarzınıza, hareketlerinize, gülüşünüze, sevdiklerinize, sevmediklerinize, vs…-dikkat edersiniz.

Kendinizi, ilgi duyduğunuz birisini kabul ettiğiniz tarzda kabul edersiniz. Hatalarınızı affeder ve başarılarınız için kendinizi takdir edersiniz.

Kendinize iyi davranır, bazı şeyler kötü giderken, kendinizi desteklersiniz.

Başarıları dikkate alır ve övgü yağdırırsınız. Sevdiğinize yaptığınız komplimanları ve söylediğiniz sözleri aynen kendinize söylersiniz.

İhtiyacınız olunca, kendinize zaman ayırır, kırılınca şefkatli davranırsınız.

Kendinize aynada güler ve “seni seviyorum” dersiniz. Önceleri aptalca veya uygunsuz gelebilir, ama yine de yapın. Bir başkasına ilk kez aşkınızı ilan ettiğinizi hatırlıyor musunuz? Ne kadar huzursuzdunuz ve reddedilmek ve bağlanmaktan ne kadar çok korkuyordunuz? İlk kez aynaya bakıp, kendinize “Seni seviyorum” derken, genellikle aynı duygular yaşanır.

Basittir, ama kolay değildir. Deneyin ve ne olursa olsun kabullenin.

Bir ilişkide olduğu gibi inanmak biraz zaman alır. Ama sıkça söylerseniz, sonunda inanırsınız ve bu sizin gerçekliğiniz haline gelir.

Bir başkasına sadece söylemek yeterli olmadığı gibi, kendinize de sadece söylemek yeterli değildir. Kendinize sevgiyle davranmalı ve bunu tutarlı bir şekilde ve sık yapmalısınız. Kendinizi sevdiğinizi kendinize hissettirmelisiniz.

Başkasına onu sevdiğinizi söyler, sonra da onu ihmal edip, azarlayıp, kötü davranırsanız, gerçekten sevdiğinize inanmayacağı gibi (sağlıklı hiç kimse bu şartlar altında sevildiğine inanmaz), davranışlarınız sözlerinizi desteklemezse, siz de kendinizi sevdiğinize inanmazsınız.

Bu sözleri duyma gereksiniminiz olduğu için kendinize “Seni seviyorum” demeniz önemlidir, ama genelde kendinize sevgiyle davranmanız da aynı derecede önemlidir.(Her zaman değil genellikle, çünkü kusursuz değiliz ve bazen unuturuz)

Aynaya bakıp, “Seni seviyorum” demek ve kendine sevgiyle davranmak görevi çoğu insanı hayal kırıklığına uğratıyor çünkü sevildiklerini ve sevgi dolu olduklarını hissetmiyorlar.

Bu sizin başınıza da gelirse, normal olduğunu bilin. Denemeye devam edin. Sevgi duygusu sevecen davranışları takiben oluşacaktır Bir gün aynaya bakıp, sevildiğinizi hissedeceksiniz.

Kendini sevmek bir eylemdir ve yeterince sevince sevildiğinizi hissedeceksiniz. Duygu değil, davranışlar sizin kontrolünüzdedir.

Kendinizle, bir başkasıyla ilgilendiğiniz gibi ilgilenebilirsiniz. Önce kendinize ne istediğinizi sorun. Bilmiyorsanız, kendinize gereksinimlerinizi sorun, Cevap gerçekçi ve olanak dâhilindeyse bunu kendinize verin. Eğer cevap ne gerçekçi ne de olası ise, onun yerine geçecek bir başka şey bulun ve bunu kendinize verin.

Hatırlayın, çocukken olanaksız bir şey istediğiniz zaman, onun yerine verilen başka bir şey sizi nasıl hemen tatmin ediyordu? Sadece hiçbir şey verilmeyince, kendinizi kandırılmış ve sevgisiz hissediyordunuz. Cömert olun ve kendinize sevgi verin. Kendinizi seviyormuş gibi davranın, yakında seversiniz.

Her birimiz istisnasız, kendimizi sevmek ve gerçek mutluluğu bulma ve yaşamımızın amacını keşfetme gücüne sahibiz.

Bugünü ve yarını daha anlamlı yaşayabilmemiz ve hayatta olmanın keyfini daha derinden hissedebilmemiz için, kendimizi yürekten sevelim.

Saygılarımla,

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kendimi de, herkesi de seviyorum. Bu yazınız için de size teşekkür ediyorum Nilgün hanım. Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 14.02.2012 18:49
Cevap :
Ne güzel, hep sevgiyle, mutlu ve tabi ki gülerek kalın Cem Bey :) Sevgiler benden de size.  15.02.2012 8:36
 

Nilgün hanım, özellikle sabahları aynada kendime gülümsemeye başladığımdan beri günlerimin daha sakin ve daha neşeli geçtiğini söylersem abartmış olmam:) Ayrıca "kendimi sevmeyi" ve "aynada gördüğüm, hayatını yaşadığım Didem'den memnun olmayı" başarabilmek de, en büyük antidepresanım oldu. O gün bugündür bana pek bunalım uğramıyor çok şükür...Sevgi ve selamlar..

Didem Aydin Gocerli 
 08.02.2012 10:27
Cevap :
Ne mutlu size Didem Hanım, yürekten tebrik ederim. Keşke aynı özeni ve sevgiyi insanlar kendilerine gösterebilseler. Aslında biz böyle olduğumuz için dünya böyle... Tanrılar Okulu adlı kitapta sık sık tekrarlanan bir cümleydi bu, ne kadar doğru değil mi ? (birazdan o kitaptan bir alıntı ile blog yazacağım.) Sözün özü: biz kendimizi sevelim, gereken ilgiyi özeni gösterelim ki, dünya da bize aynı şekilde davransın. Size güzel, huzurlu, sevgi ve ışık dolu bir gün dilerim, herşey gönlünüzce olsun, saygılar selamlar.  08.02.2012 11:42
 

Sevgili Nilgün, Öncelikle tabii ki kendimi seviyorum, sonra da diğerlerini. Kendini sevmeyen insan başka bir şeyi, doğayı, hayvanları ve insanları zaten sevemez. Hayvanları ve insanlardan "çocukları" çok ama çok seviyorum. Bu sevgi insana yaşam gücü veriyor, hayata bağlıyor. Sevgi olmasa yaşamın anlamı olur muydu? Bu yorumu bana yazdıran duygu bile sevgiden esinlenmişken...Çok candan sevgiler...

Yurdagül Alkan 
 07.02.2012 9:14
Cevap :
Yorumunuza aynen katılıyorum ablacığım. Ben de sizin gibi küçük insanları ve hayvanları çok ama çok seviyorum :) Sevgiden yaratılmışız ve amacımız sevgi ışığımızı bu dünyaya yaymak olmalı, tıpkı sizin yaptığınız gibi.. Öpüyorum, kocaman kocaman sevgiler gönderiyorum size.  07.02.2012 11:44
 

Atalarımız ne demiş ''kişi kendinden bilir işi''.Kendini seviyorsa insan hayatı sever.Kendimi seviyorum beni yaradan SEVDİ de yarattı.

Şennur Köseli 
 06.02.2012 20:48
Cevap :
Günaydın Şennur'cuğum, ne güzel özetlemişsin. Allah sevgiyi baştan içimize sokmuş. Bize de bu sevgiyi gün ışığına çıkarmak ve olabildiğince yaymak ve iyice parlamak düşüyor. Seni seviyorum canım, kocamaan öptüm.  07.02.2012 8:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 563
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8523
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster