Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Şubat '12

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
18895
 

Ölürken en çok pişman olunan 5 şey nedir ?

Ölürken en çok pişman olunan 5 şey nedir ?
 

Hayatta en çok nelerden pişmanlık duyarsınız ?

Keşkeleriniz çok mudur ?

Keşkeleriniz olmasaydı daha mutlu bir hayatınız olur muydu ?

Kuşkusuz, hepimiz keşkelerin az olduğu bir hayatı düşleriz.

Bakın, Avustralya'da yıllar boyunca evlerinde ölümü bekleyen hastalarla çalışan hemşire Bronnie Ware,  emekli olduktan sonra deneyimlerinden yararlanarak yazdığı kitapta insanların hayatlarının son günlerinde en çok neye pişman olduklarını listelemiş.

İnsanların ölümlü olduğu gerçeğiyle yüz yüze geldiklerinde çok önemli değişimler geçirdiğini belirten Ware, ölmek üzere olan hastaların inkar, korku, öfke, pişmanlık ve sonunda kabullenme gibi aşamalardan geçtiğini söylemiş.

Hastalarına en çok ne için pişmanlık duyduğunu soran hemşire, aldığı yanıtların temelde benzer olduğunu ve beş başlık altında toplandıklarını keşfetmiş :

1. "Keşke başkalarının benden beklediği hayatı sürmek yerine düşlerimi gerçekleştirme cesaretim olsaydı." Ware’e göre insanlar, yaşamlarının sona erdiğinin farkına varıp geriye döndüklerinde düşledikleri şeylerin çok büyük bir kısmını gerçekleştirmediklerini görüyor ve pişman oluyor.

2. "Keşke bu kadar çok çalışmasaydım." Ware’e göre erkek hastaların büyük bir kısmı, işleri nedeniyle ailelerine ve dostlarına yeterince vakit ayıramadıkları için pişman oluyor. Ware, erkek hastaların büyük bir kısmının eğer bir şansları daha olsa dönüp çocuklarının kaçırdıkları anlarını yaşamak istediklerini gözlemledi.

3. "Keşke duygularımı dile getirmeye cesaretim olsaydı." Birçok insanın diğerleri ile ilişkilerini belirli bir düzeyde tutmak için duygularını bastırdığını söyleyen Ware, bastırılan duyguların insan sağlığı üzerinde son derece olumsuz etkileri olduğunu ileri sürdü.

4. "Keşke arkadaşlarımla ilişkimi sürdürseydim." İnsanların kendi yaşamlarına çok fazla odaklanıp arkadaşlarıyla ilişkilerini yitirdiğini ancak ölüm yatağında fark ettiğini söyleyen Ware, ölmekte olan insanların en çok eski arkadaşlarını özlediğini söyledi.

5. "Keşke kendime daha çok mutlu olmak için izin verseydim." Çoğu insanın mutluluğun aslında bir seçim olduğunu ölüm anı gelene dek fark etmediğini söyleyen Ware, insanların rahat yaşamak uğruna eski alışkanlıklarına sıkı sıkıya bağlı kaldığını belirtti. Alışkanlıklarından vazgeçmek istemeyen insanların değişme korkusu yaşadığını ve daha fazla mutlu olma şansını kendi kendilerine yok ettiğini belirten Ware, ölüm yatağındaki hastalarının "Keşke daha çok gülseydim, keşke aptalca şeyler yapmaktan bu kadar korkmasaydım" diyerek pişmanlıklarını dile getirdiğini sözlerine ekledi.

<>>>>

Maddeleri okurken 1. ve 5. maddelerle ilgili keşkelerimi azaltırsam, ömrünün sonunda pişmanlıklarımın az olacağına dair bir sonuç çıkarttım kendi adıma.

Ya sizin sonuçlarınız ?

Pişmanlıklarınızın ve keşkeleriniz az olduğu bir hayat yaşamanızı dilerim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Yaşamımız, seçimlerimizin toplamı değilmidir? O zaman yarın keşke diyeceğimize bu gün önlem almak gerkmez mi? Ben pişman olnlardan değil, "iyi ki yapmışım" diyenlerden olduğumu düşünüyorum. Tabii büyük oranda. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 06.07.2012 21:55
Cevap :
Dilerim hayatınız boyunca daima mutlu olursunuz sevgili izmirli97, sevgiler, selamlar, iyi akşamlar.  07.07.2012 21:13
 

işimiz sakat..#

Casio Murat 
 06.07.2012 18:52
Cevap :
:) Allah hayırlısını versin Murat Bey, sevgiler, selamlar.  06.07.2012 20:48
 

Ölürken akli melekelerin sağlıklı ve tam olarak faal durumda olduğunu söyleyebilir miyiz? Sorunuz bence bir faraziyeden ibarettir. Can alıp vermeyle uğraşan birisine de bu sorunun sorulup samimi cevap alınabilmesi yüzdesi çok düşüktür. Kısaca böyle bir sorunun anlamı ve cevabı yoktur.

ahmet demir 
 28.06.2012 16:18
Cevap :
Merhaba Ahmet Bey. Sanırım yazının hepsini okumadınız, bu benim kaleme aldığım bir yazı değil. Bir hemşirenin ölmekte olan hastaları ile ilgili tespitidir. Selamlar, saygılar sunarım.  28.06.2012 21:49
 

Bence yaşayamamaktır. Onca sıkıntının arasında insanoğlu yaşadığını anlayamadan göçüp gidiyor. Selamlar...

Mesut KARİP 
 19.06.2012 22:58
Cevap :
Çok haklısınız Mesut Bey'ciğim, doğru söze ne denir ? Saygılar, sevgiler, selamlar.  20.06.2012 9:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 561
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8364
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster