Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Nisan '12

 
Kategori
Ekolojik Yaşam
Okunma Sayısı
149
 

Kent insanı

Kent insanı
 

Galiba yeni bir insan türü doğuyor. Doğadan uzakta yaşayan, rüzgarda yağmurda ne yapacağını bilmeyen, ağaçtan meyve koparmasını bilmeyen, ne yiyeceğini bile bilmeyen, kısacası yaşamasını bilmeyen bir insan türü. Malum geçenlerde yurdumuzun bir kısmı şiddetli rüzgara maruz kaldı. Ben yaklaşık 4 yıl Gökçeada’da yaşadım bu rüzgarın kat kat fazlası orda sık sık görülür ama ada halkı gayet sakin karşılar bu doğa olayını çünkü ne yapacaklarını bilirler. Yağmur yağacak dışarı çıkmayın, hava rüzgarlı kar yağacak evde oturun, yarın aşırı sıcaklar geliyor aman dikkat. Düşünsenize köyde yaşayan birine yarın yağmur var dışarı çıkmayın dediğinizi.

Doğa ile barışık yaşayan insanlar ne yiyeceginide bilir, nasıl mı? Doğa onlara söylerde ondan. Yazın ayrı meyve, sebze, mantar, bitki vs. kışın ise ayrı sunar nimetlerini insana ve şimdi bunları yiyin der adeta. Hatırladığım kadarıyla son 10-15 yılda terayağ 5-6 kez hüküm giydi ve beraat etti, şu an durumu ne bilmiyorum. Kırmızı et, süt, meyveler, sebzeler vb. örnekler çoğaltılabilir hepsi muhakkak mahkemelik olmuşlardır, ama hala kent insanı ne yiyeceğine karar veremedi. Bana kalırsa hiç uğraşmasına gerek yok nasıl olsa ne yerse yesin zararlı çıkacak. Organik adı altında 80’li yıllarda yediğimiz, köylülerin hala yemeğe devam ettiği ürünleri, aslında yememiz gerekenleri kat kat pahalıya satıyorlar.

Bütün bunlar yetmiyormuş gibi çocuklarımız sadece kötü beslenmekle kalmayıp en büyük öğretmen olan doğayı tanımadan büyüyorlar. Yaşayarak öğrenmekten, muhakeme yeteneğinden, sorumluluk almaktan (benim ilk sorumluluğun bahcedeki ağaçta yuva yapan kuşlara göz kulak olmaktı), hayvan sevgisinden (gerçi hayvan bile görmüyorlar artık) ve doğanın vereceği bir çok nimetten mahrum kalıyorlar.

Bence yeni bir insan türü doğdu bile...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

maalesef öyle. belki de sorun; artık ağaca yuva yapan kuşu göremememizdir.

Berati Kolci 
 14.12.2012 13:22
 

Doğru söylüyorsunuz, yeni nesil Yoksun yaşıyor çoğu güzellikten dilerim en kısa sürede başta aileler sonra etkili ve yetkili merciler doğanın yok olmasına dur diyebilir. Paylaşımınız için teşekkürler

Cemile Torun 
 21.04.2012 21:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1568
Kayıt tarihi
: 04.04.08
 
 

İstanbul Üniversitesi Deniz Biyolojisi anabilim dalinda arastırma görevlisiyim. Şuan doktora yapiyor..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster