Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ocak '13

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
2102
 

Kim, nasıl iyi bir blog yazarı olabilir?

Kim, nasıl iyi bir blog yazarı olabilir?
 

İyi bir blog yazarı olmak için, kafamızı çok iyi çalıştırmamız lazım...


Blog yazarlığı, konuyu iyi bilen, yakından takip eden birçok insan gibi, bence de geleceğin yazarlık modelidir. Bu yazarlık türü, şimdilik, yanlızca Amerika'da gerçekten başarılı olmuşsa da; gelecekte, dünyanın her ülkesinden uluslararası başarı ve şöhrete kavuşmuş blog yazarları çıkacaktır elbette.

Blog yazarlığı, kitap yazmadan kitleselleşmenin en kestirme yoludur. Blog yazarı olmak için ne bir yayıncıya, ne bir yapımcıya, ne de kitaplarımızı okurlarımıza ulaştıracak dağıtımcılara ihtiyacımız var.

İyi bir blog yazarı olmanın koşullarını ve yapmamız gerekenleri kısaca şu şekilde sıralayabilirim:

- Bizi, çalışma masamızdan kalkmamıza bile gerek kalmadan tüm dünyaya ulaştırabilecek bir bilgisayar ve o bilgisayarın, sorunsuz bir biçimde işleyen bir internet bağlantısı... ( Bu yazdığımı küçümsemeyin hemen... Çünkü bu, çok önemli...)

- Eğer bu işi, gırgırına, laf olsun diye, kafamıza estikçe yapacağımız bir hobimiz olarak görmüyor ve iyi bir blog yazarı olmak istiyorsak, en başta kendimize gerçek anlamda ve yeterli düzeyde güveniyor olmalıyız.

- Ağırlıklı olarak hangi konularda yazacağımıza baştan karar vermiş olmamız, bu yolculuğumuz boyunca düşeceğimiz kararsızlıklardan, yağmur, kar ve fırtınalardan en üst düzeyde korunmamızı, yazarlık güvenimizi en hızlı biçimde kazanmamızı sağlayacaktır.

- Sürekli gelişme, değişme ve bıkıp usanmadan yenilenme ihtiyaç ve becerisine sahip olmamız, hedeflerimize ulaşmamızı oldukça kolaylaştıracaktır.

- Entelektüel yönü güçlü, gözlem gücü yüksek, analitik aklı, diyalektik mantığı, eleştirel düşünme yetisi hızla zenginleşen, duygusal zekası, empati gücü, algılama ve farkındalık eşiği yüksek, teknolojiyle barışık olan blog yazarları, tereddütsüz biçimde, engel tanımaksızın öne çıkacaklardır.

- Sahip olduğu akıl ve duygu becerilerini tam anlamıyla ve kordineli bir biçimde ortaya koyabilenler, potansiyelini gerçekleştirme gücü gerçekten güçlü olanlar; kendisinden ve çevresinde olup bitenlerden en iyi şekilde faydalanmasını bilenler; tüm yazarlık türlerinde de olduğu gibi; blog yazarlığı yaparken de çok başarılı olacaklar.

-  Araştırma sabrı yeterli, bilgi, belge ve olayları akıl süzgecinden geçirme ve muhakeme gücü gelişmiş, bilimsel şüphecilik yolundan ayrılmayan, dogmatik düşüncelerden çok; sorgulayan aklın rehberliğine inananlar, hem çok iyi birer blog yazarı hem de tam anlamıyla gelişmiş insanlar olacaklar.

- Blog yazarı olmaya karar verdiğimizde ve yapacağımız blog yazarlığı yolculuğumuz boyunca net hedefler ortaya koymamız ve bu hedeflerimizi de belirgin zaman aralıklarına paylaştırmamız; iyi bir blog yazarı olmak konusunda işimizi oldukça kolaylaştıracaktır bence.

- Kişisel bir tarzı, etkin, mutlu, doyumlu bir yaşamı olanların ya da o yaşam biçimine sahip olmasa bile, istikrarlı bir biçimde o koşulları oluşturmak için çalışanların, yaşadıkça kendisini geliştirmeye kararlı olanların, blog yazarı olması da hayat başarısına ulaşması da diğer insanlardan çok daha kolay olacaktır kesinlikle.

- İnsana, topluma net biçimde söyleyebileceği düşünceleri, yüksek duygusal cesareti, akılcı ancak sonuna kadar risk alabilen, durması gereken yeri de iyi bilen bir içsel dengesi olanlar, iyi bir blog yazarı olma yolunda hızla ilerleyeceklerdir.

- İyi bir blog yazarı olmaya karar verenlerin, sağlam bir yaşam vizyonuna, kişisel ya da toplumsal, kendilerine hangisini daha uygun buluyorlarsa o yönde geliştirecekleri, dillendirecekleri sağlam bir misyona sahip olmaları, yazarlık çizgilerini, yazım teknik ve tercih ve becerilerini, yazarlık üsluplarını oldukça belirginleştirecek ve iyi bir blog yazarı olmak konusunda işlerini oldukça kolaylaştıracaktır.

Bildiğiniz gibi, blog yazarlığıyla ilgili düşüncelerimi zaman zaman buradan, sayfamdan herkesle paylaşmaya çalışıyorum. Ben her ne kadar yazarlık yolculuğuna çok geç kalarak başlamış olsam da, en azından benden yaşça çok genç, geleceklerinin benden, bizden çok daha parlak olacağına yürekten inandığım genç arkadaşlarıma elimden geldiğince yol göstermeye çalışıyorum; şu yazdıklarımla...

Ve elbette biliyorum ki, ben, henüz, kimselere iyi bir yazarın nasıl olması gerektiğini anlatacak kadar yetkin, kendi yazarlık becerisini, yeteneğini, gücünü kanıtlamış bir adam değilim.

Benim bütün çabam, kişisel deneyimlerimden de faydalanarak "Acaba nasıl iyi bir blog yazarı olunabilir?" sorusunun cevabını merak eden kendim ve herkese; Cemce cevaplar verebilmektir.

Çorbada biraz da olsa, tuzum olursa, çok mutlu olurum. İyi bir blog yazarı olmanın yol ve yöntemlerini  anlatacak her arkadaşımıza da minnettar kalırım.

Bu yazının amacı, kesinlikle blog yazarlığı konusunda akıl vermek, ahkam kesmek değil, dileyenlerle bu konudaki düşüncelerimi paylaşmaktır.

Gerisini okurlarımın takdirine bırakıyorum.

Ve biliyorum ki, yaşamda paylaştıkça büyüyen birinci şey sevgiyse, ikincisi de bilgidir. Ama doğru, ama yanlış, sahip olduğum sevgiyi de bilgiyi de herkesle paylaşmaya çalışıyorum.

Sürç-ü lisan ettiysek, affola!...

Not: Yazıda kullanılan görsel internetten alınmıştır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir de bazen kraldan çok kralcı olmayan editörler de lazım sanırım. Saygıyla not: bknz. otosansür konulu yazım

MEHMET ATAK 
 31.01.2013 1:02
Cevap :
Düşüncenizi paylaşıyorum sayın Atak. Ben de saygı sınırlarını aşmadan, Milliyet Blogun, daha adil, daha tarafsız, daha objektif biçimde yönetilmesi için, elinden geldiğince, çaba gösterenlerden biriyim. Ancak, bazen, yönetici, daha farklı bir yönetim anlayışı sergilemek istese de, kurum içi dengeler, yönetilen insan topluluğunun binlerle ifade edilebilecek kadar geniş olması ( Aynen Milliyet Blog'da da olduğu gibi...), ideal, idealist bir yönetim anlayışını, imkansız bir hale getirebilir belki de... Bazen de kendimizi, bu blogu yönetenlerin yerine koymalıyız bence. Milliyet Blog yönetimi dahil, hiçkimseye haksızlık yapmış olmak istemem; durduk yerde... Cemce sevgilerimle...   31.01.2013 14:23
 

Sevgili Cem Bey, eğitici ve öğretici yazılarınızdan biri olmuş, ne kadar güzel. Severek okuyorum yazılarınızı her zaman olduğu gibi, bana kattığınız her şey için çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık, saygılarımla,

Leyla Kanat 
 30.01.2013 12:13
Cevap :
Ben sana bir şey katmıyorum. Sende zaten var olanın ortaya çıkmasına yardım ediyorum bence. Yorumuna teşekkür ederim sevgili Leyla... Cemce sevgilerimle...  30.01.2013 16:44
 

e ama başlık yetiyor zaten.. yok okumuyorum:) ya valla kötü niyetle söylemiyorum.. sizin yazıyı sevdiğinizi ve bu yolda devam etmek istediğinizi biliyorum.. bunda fena olan bi şey yok, aslında aksine çok güzel bi şey.. ama işte hep aynı konuda yazmaya başlayınca sıkıcı oluyor, onu demek istiyorum.. yani "yazmak" hakkında sürekli yazmak, nereye kadar aynı şeyleri defalarca söylemeden devam edebilir ki? tekrarın tekrarı (hatta bunların da tekrarı) okunmuyor, başlık yeterli oluyor sonunda.. benimki hayli zamandır buralarda olan bi okuyucu önerisi, eleştirisi vs.. üstelik gayet de iyi niyetli bi eleştiri.. öyle işte:) iyilikler bi kez daha..

fileasikpanda 
 28.01.2013 12:19
Cevap :
Niyetinizin ne olduğunu bilemem de... Ben, söyleyeceğimi söyledim size... Cemce sevgilerimle...  28.01.2013 12:55
 

Böyle madde madde, analitik ve de sanalitik düzlemde okuyunca blog yazmak zor zenaat gibi görünüyor :) N yalan söyleyeyim çala kalem yazmayı, kafama göre takılmayı tercih ediyorum. İyi de oluyor. Tabi yazdıklarınızın faydalı olduğunu da belirterek :) Sevgi ve muhabbetle..

Murat HACIOĞLU 
 28.01.2013 0:20
Cevap :
Dileyen, dilediği gibi yazabilir; sevgili arkadaşım... Bence bir mahsuru yok. Cemce sevgilerimle...  28.01.2013 15:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1340
Toplam yorum
: 3600
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1665
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster