Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '07

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
1481
 

Kısır döngü

Kısır döngü
 

Kısır döngü, ne kötü bir şeydir bilirmisiniz. Dönüp dönüp durursun ama geldiğin yer hep aynı. Ne yapsan ne etsen çıkış yok gibi gelir insana. Sadece insan için değildir kısır döngüler. Toplumlar içinde çok çeşitli kısır döngüler vardır. Ama bu kısır döngünün farkında değildir toplumun büyük çoğunluğu. Bir kaç tane kısır döngüye gelin birlikte bakalım.

Az gelişmişlik kısır döngüsü ; Kişi başına düşen milli gelir düşüktür. Bu nedenle talep yetersizdir, bundan dolayı sermaye birikimi yetersizdir, bundan dolayı teknoloji kullanımı düşüktür, bundan dolayı da kişi başına düşen milli gelir düşüktür.

Sağlık kısır döngüsü ; Kişi başına düşen milli gelir düşüktür, bundan dolayı insanlar yetersiz beslenir, bundan dolayı bireyler çok sağlıklı değildir, bundan dolayı verim düşüktür, bundan dolayı gelir düşüktür ve bundan dolayı da kişi başına düşen milli gelir düşüktür.

Eğitim kısır döngüsü ; Kişi başına düşen milli gelir düşütür , bundan dolayı insanlar yeterince eğitim alamazlar, bundan dolayı verim düşüktür ve bundan dolayı gelir düşüktür ve bundan dolayı da kişi başına düşen milli gelir düşüktür.

Küçük ölçekli üretim kısır döngüsü ; Az gelişmiş ülkeler de küçük ölçekli üretim gözlenir, bundan dolayı verim düşük, maliyetler yüksektir, bundan dolayı küçük pazarlara yönelik üretim yapılır, bundan dolayı düşük yatırımlar yapılır, bundan dolayı da küçük ölçekli üretim gözlenmeye devam eder.

Emek kısır döngüsü ; Emek arzında fazlalık vardır, bundan dolayı zorunlu olarak emek yoğun üretim tercih edilir, bundan dolayı emek başına verim düşüktür, bundan dolayı karlılıklar düşüktür, bundan dolayı sermaye birikimi düşük kalır, bundan dolayı istihdam düşük kalır ve bundan dolayı da emek arzında bir fazlalık olur.

İşte bunlar kısır döngü halkalarından sadece bir kaçı. Bu kısır döngülerden kurtulmak gerçekten ama gerçekten çok zor. Bizim gibi okumayı, yazmayı, düşünmeyi sevmeyen ve çalışmadan köşe dönmenin mübah sayıldığı toplumlarda daha da zordur neden mi ? Şundan dolayı ; İnsanlar okuma yazmayı sevmezler, bu yüzden fazla düşünmezler, bundan dolayı çalışmadan zengin olma hayalleri kurarlar, bundan dolayı üretim seviyeleri düşüktür, bundan dolayı kişi başına düşen gelir düşüktür, bundan dolayı eğitim olanakları yetersizdir ve bundan dolayı insanlar okuma yazmayı sevmezler.

Daha neler neler yazılabilir ama fazla uzatmaya gerek yok. Hadi milliyet blogda niçin pek çok kaliteli yazının daha az ve abuk subuk yazılarında çok çok okunduğu kısır döngüsünü okuyucu kendisi düşünsün.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Üretmek yok tüketmek var, sorun çözmek yok sorun yaratmak var, çözümlenmeye yönelmek yok durumu olduğu gibi kabullenmek var.Bu böyle devam ettiği müddetçe kısır döngüler var olmaya devam edecek.Toplumun bakış açısını değiştirmesi gerekiyor ama nerdeeee...Sevgiler, selamlar.

Bal Damlaları 
 11.12.2007 14:34
Cevap :
Üretmeyen toplumların başka toplumların kölesi olmaktan başka şansları yoktur. Biz üretmemeye başladık. Köprüleri, bankaları, herşeyimizi satıyoruz. Topraklarımızı da satıyoruz. Zaten sadece satılmayan gurur kaldı onu da satınca köle olduk demektir. Ama bu toplum böyle köle kalacağına yok olsun daha iyi. Sevgilerimle...  11.12.2007 23:16
 

Demek ki bu kısır döngü bir illettir. Bir mikroptur. Toplumun her zerresine sirayet eder. Bu döngülerden kurtulmak için de zihniyetin değişmesi gerekmektedir. Bu da çok zor. Elimizdeki inputlar belli. O zaman ne yapacağız eğlenmek için, aborjinler gibi bumerang oynayacağız. Olmadı frizbi. Nasıl ama? Selamlar...

vakayinüvis 
 09.12.2007 19:44
Cevap :
Kesinlikle haklısın sevgili vakayinüvis. Zihniyetler değişmedikçe bu kısır döngüler değişmez. Ama dediğn gibi inputlarımız belli outputlarımızda ortada işte. Pek alakalı değil ama hep üç maymunları oynuyoruz. Görmüyoruz, duymuyoruz, söylemiyoruz. Sevgi ve saygılarımla...  10.12.2007 10:11
 

Saymaya kalksak daha neler buluruz, ama adalet ve güvenlik , en etkilenmemesi gerekenlerden.sevgi ve saygılar.

ay.şe 
 08.12.2007 18:00
Cevap :
işte bu pek çok kısır döngü de başka bir kısır döngüyü oluşturuyor. Az gelişmişlik kısır döngüsü eğitim kısır döngüsünü o üretim kısır döngüsünü vs vs tetikleyerek çok karmaşık bir yapı oluşturuyor. Tabi böyle olunca birileri de bunu rant veya çıkar kapısı haline geliveriyor. Sevgi ve saygılarımla...  08.12.2007 18:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 166
Toplam yorum
: 580
Toplam mesaj
: 76
Ort. okunma sayısı
: 1962
Kayıt tarihi
: 30.09.06
 
 

Sıcak bir Ankara yazında, 1975 yılında doğmuşum. İlk gençliğim Ankarada geçti. Üniversite yılları..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster