Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '07

 
Kategori
Emlak
Okunma Sayısı
1059
 

Kişisel marka

Kişisel marka
 

Hiç tanımadığımız insanlar bize para kazandırıyorsa zengin oluruz…

Bill Gates kaçımızı tanıyor, biz Bill Gates’e yıllık ne kadar kazandırıyoruz?

Bizim sektörümüzde biraz zor bir durumdur, tanımadığımız insanlar tarafından para kazanmamız. Ama tanımadığımız insanları bize yönlendirerek para kazanabiliriz.

İnsanların bize yönlenmesinde en önemli nedenlerden biri markamızdır. Ana markamızdan bahsetmiyorum, kişisel markamızdan bahsediyorum. Ofisimizden biri sadece ismimizle içeriği girdiğinde bizim müşterimiz oluyor. Müşterilere isimlerimizi ezberletmemiz gerekir; ama nasıl?

Marka her zaman daha çok kar demektir. Güven demektir. Teslimiyet demektir. BMW’ye neden diğer arabalardan iki kat daha fazla ödüyoruz?

Kişisel markamızı oluşturmak için çok basit şeylerden başlayabiliriz. İnsanların en çok hoşuna giden kelimelerden bir tanesidir isimleri. 30.000 kişilik bir stadda bile ismimiz söylendiğinde kafamızı çevirip bakarız. İnsanlara bu kadar çok sevdiği şeyi, biz neden söylemiyoruz.

Umursanmak ve hatırlanmak. Müşterilerimiz doğum ve evlilik günlerinde bizden bir tebrik mesajı alsalar, kiraladıkları veya satın aldıkları günleri bir yıl sonra onlara hatırlatsak, kaçı bizi dostlarına da önerir.

Ülkemizde iki tane dini bayram, 4 kandil, 4 ulusal bayram var. Bu önemli günlerde isimlerine yazılmış bir kutlama mesajı gönderdiğimiz zaman sizce bizim hakkımızda ne düşünürler.

Sadece bu ufak hatırlatmaları yaparak eski müşterilerimizle ayda bir iletişime geçeriz.

Ayda bir ismimizi duyan biri bizi unutur mu?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

çok kolay gibi gözüküyor ama o kadar zor ki... Müşteri portföyünüzdeki tüm müşterilerinizin adını ezberlemek, doğum, bayram, özel günlerde hatırlamak çok ama çok emek gerektirir. Eğer yapabilirsek çok da iyi sonuçlar verir.

serifsoner 
 19.12.2007 14:34
Cevap :
Ömer Bey; Zor olduğuna katılıyorum da, hangi kolay işten kolay para kazanabiliyoruz ki... Her zaman en kolay para kazandığımız işler aslında ilk başta zorlandığımız işler değilmidir? Bu gibi bilgileri takip edebileceğimiz CRM programları mevcut. Hatta biraz uğraşmayla beraber Excelde bir dosya bile yapılabilir. Ben şahsen Ms Outlook programını bu iş için kulanıyorum. Sizede tavsiye ederim. İyi Bayramlar  22.12.2007 14:47
 

İş yaşamı adına güzel bir öneriydi... Teşekkürler.

Sevgi Biçer 
 18.12.2007 14:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 4297
Kayıt tarihi
: 14.12.07
 
 

1978 yılının 30 Ekim'inde İzmirde dünyaya geldim. Annem ile Babam, Eczacılık Fakültesinde okurlarken..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster