Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '11

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
212
 

Kocalar nasıl pişirilir?

Kocalar nasıl pişirilir?
 

KOCAYI YANLIŞ PİŞİRDİK BU HALE GELDİ.KAÇ


Kocaların, çoğu pişirilme sürecinde yanlış işlem görüklerinden, yumuşaklıklarını ve iyi niyetlerini kaybederek bozulurlar.

Gerçek o dur ki bazı kadınlar, onları sıcak suda haşlayarak, bazıları ilgisizlikleri   ile dondurarak, bazıları da basıp, ezip turşunu kurarak ve yine kimileri de savurganca harcayarak bozulmalarına neden olurlar.

Özenilerek hazırlanan, her kocanın iyi ve yumuşak olacağı söylenemez.. Ancak iyi pişirilenin de, gerçekten tadına doyum olmaz.

Koca seçiminde,  ne lüferin alımındaki gümüş pırıltısı, ne barbunyanın altın yaldız görünümü geçerlidir. Bunun için çarşı pazar dolaşmaya da gerek yoktur. Genellikle en iyileri kapınızın önüne gelenlerdir. (BENİM KAPI ÖNÜNE GELEN HİÇ OLMADI, MANAVDAN ALDIM. O DA ORGANİK ÇIKMADI.)

Beğeninin kişisel olduğunu düşünerek koca seçimini yalnızca kendiniz yapınız, sabırla pişirmeyeceksiniz, almaktan vazgeçiniz. (PİŞİRİRİM ZANNETTİM, TENCEREN KAÇTI.)

Kocayı pişirmek için en iyisi porselen bir kap ise de, elinizde toprak çanaktan başkası yoksa, özenle kulanıldığında aynı işi görebilir.

Kocalar da karides ve istakoz gibi canlı canlı pişirilir. Bazen pişirirken tencerenin dışına taşıp, yanabilir ya da kenarları sertleşerek kabuk tutabilir. (YA DA ARKASINA BİLE BAKMADAN KAÇABİLİR)

Onları tencerelerinde tutmak için,  görev duygusu adlı zayıf iplikten çok, huzur adlı sağlam sicimle sıkı sıkıya bağlamalıdır.

Önce sevgi, sıcaklık ve neşeden oluşan sürekli bir ateş yakılır.Koca kişiliğine uygun bir ısıya ayarlanarak ateşe oturtulur. Köpürerek taşması halinde kaygılanılmamalıdır. Pek çoğu iyice pişinceye kadar sık sık köpürebilir.

Özellikle sirke ve karabiber yerine, tatlıcıların öpücük adı altında sattıkları şekerden biraz konulabilir. Tadına bakarken hoşgörü, iyimserlik ve neşe benzeri baharattan, birer tutam katmanız önerilir. Ancak bunlar diğer baharat gibi azar azar ve dikkatlice kullanılmalıdır.

Yumuşaklığını kontrol ederken sertleşmesinden kaçınılmalıdır. Fazla yayılmasını ve kabın dibine oturarak işe yaramaz hale gelmesini önlemek için arada bir hafifçe karıştırılmalıdır.

Kıvama geldiğini anlamamak olanaksızdır. Böyle pişirildiği zaman, size çok uygun ve sindirilmesi kolay olacaktır.

Dikkatsizlik nedeniyle ev ateşini soğutmazsanız, bozulmadan istediğiniz süre dayanır. Bu yolda hazırlanmış koca, mutlu bir ömür boyunca tadını korur.

ALLAH YÜZLERİNİZDEKİ GÜLÜCÜKLERİ DAİM ETSİN.   SEVGİLİ  YAZARIM AZEMCANER BU GÜZEL YAZI İLE, SABAH SABAH   BENİ DE GÜLDÜRDÜĞÜN İÇİN YOLUN AÇIK,  HAYATIN HUZURLA DOLSUN.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 106
Toplam yorum
: 65
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 459
Kayıt tarihi
: 18.06.09
 
 

 Hayata daima pozitiv bir bakış açısı ile bakan, insanları incitmekten, üzmekten korkan ama hay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster