Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '07

   
  Kategori
  Konut Kredileri
  Okunma Sayısı
  5999
   

  Konut kredisi (mortgage) ürün çeşitleri

  Konut kredisi (mortgage) ürün çeşitleri
   

  Türkiye’de bankalar mortgage (tutulu satış) yasasının Mart 2007’de yürürlüğe girmesiyle beraber her müşterinin ihtiyacına göre farklı ve çeşitli konut kredisi ürünleri sunmaya başladılar. Konut kredileri banka, vade, peşinat, komisyon, ve faiz gibi değişkenlere göre çeşitlilik gösterdiği için hangi konut kredisinin müşteri için en uygun kredi olduğuna karar vermek aslında oldukça zor ve karışık bir işlem. Birde buna dövize endeksli borçlanma seçenekleri, her banka için farklı olan başvuru masrafları, ekspertiz ücreti vs. gibi farklılıkları eklersek, her müşterinin durumuna göre en uygun konut kredisi seçimi çok değişkenli bir optimizasyon problemi haline dönüşüyor. Bu durumda müşteriye en uygun kredi seçiminde işini bilen iyi bir aracıya diğer ismiyle mortgage broker'ına çok iş düşüyor. Tabii mortgage broker'ın müşteri için iyi bir seçim yapıp uygun tavsiyelerde bulunması için finans, emlak ve kredi ürünlerinde çok bilgili ve tecrübeli olmasının yanında, elinde çok kapsamlı hesaplama araçları, ve en güncel faiz, ürün ve masraf bilgilerinin olması gerekmektedir.

  Şu anda sunulan konut kredileri genel olarak aşağidaki şekilde gruplandırılabilir:

  1. Sabit faizli konut kredisi:

  Bu tip kredi ürünlerinde faiz oranı ve taksit tutarları vade boyunca değişmez. Piyasa faizleri yükselse de, düşse de sizin taksit tutarlarınızı etkilemez. Sabit faizli mortgage ürünlerinde kredinizi vadesinden önce kapatmak isterseniz erken ödeme ücreti (kapatmak istediğiniz tutarın maksimum %2 si kadar) ödemek zorunda kalırsınız.

  2. Değişken faizli konut kredisi:

  Bu tip kredi ürünleri faiz oranı ve taksit tutarları bankaca belirlenen bir endekse bağlı olarak değişen, ve piyasadaki faiz oranlarına duyarlı konut finansman ürünleridir. Bu ürünleri alırken dikkat edilecek husus, faiz oranları yükseldiğinde belirli bir tutarın üzerine çıkmayacak şekilde banka ile anlaşılması gerekmektedir. Değişken faizli mortgage ürünlerinde kredinizi vadesinden önce kapatmak isterseniz bir erken ödeme ücreti ödemezsiniz.

  3. Herşey dahil konut kredisi:

  Emlak ve mortgage alımı sırasında konut ve hayat sigortası primleri, DASK, taşınma masrafları, emlakçı komisyonu, kredi dosya masrafı, ekspertiz masrafları gibi bir takım masraflar olacaktır. Bu masrafların bazıları konuta gore, bazıları ise bankadan bankaya değişiklik gösterecektir. Ev alırken bu tür masrafları ayrıca peşin ödemek yerine alacağınız konut kredisine dahil edebilirsiniz.

  4. Düşük faizli konut kredisi:

  Taksit tutarlarını düşük tutmak isteyen müşteriler için sunulan bir ürün olan bu tip konut kredisinde faizin bir kısmı baştan ödenir ve böylece müşteriye daha kolay ödeme şartları sağlanır. Bu ürün diğer ürünlere göre genelde dosya masrafı daha yüksektir.

  5. Dönemsel ödemeli konut kredisi:

  Her yılın sizin belirlediğiniz aylarını pas geçen mortgage kredileri ile harcamalarınız arttığı ve rahat bir ay geçireyim dediğiniz dönemlerde hiç kredi taksidi ödemezsiniz.

  6. Sıfır peşinatlı konut kredisi:

  Bir başka evi olan ve hiç peşinat vermeden yeni evini kredilendirmek isteyen müşteriler için uygun olan bu tip kredide, sahip olunan ev teminat gösterilerek yeni ev için gereken kredinin tümü alınabilir. Burada dikkat edilecek husus bankaların genelde ipotek edilecek olan konutun ekspertiz değerinin %75-80’i tutarında mortgage kredileri vermeleridir.

  7. Dövize endeksli konut kredisi:

  Bu tip kredilerde YTL dışında, USD, Euro, CHF, JPY, gibi yabancı para birimlerine endeksli kredi temin edilebilir. Dövize endeksli krediler sabit faizli olabildiği gibi değişken faizli olarakta verilebilir. Bu tip krediyi alırken dikkat edilmesi gereken husus dövizdeki kur paritesindeki değişikliklerin sizin taksitlerinizi YTL bazında etkileyeceğidir.

  8. Yeniden yapılandırma (Refinansman) konut kredisi:

  Mevcut konut kredinizin dilerseniz vadesini, para birimini, faizini veya ipoteğini daha uygun şartlarda değiştirebilmenize olanak sağlayan kredi türüne yeniden yapılandırma veya refinansman denilmektedir. Bu hizmeti dilerseniz kendi bankanızdan, dilerseniz de size daha iyi şartlar sunabilecek diğer bankalardan alabilirsiniz. Bu krediyi alırken dikkat edilmesi gereken noktalar mevcut krediyi kapatma komisyonu (eğer krediyi 6 Mart 2007 sonrası aldıysanız kapama bakiyesi üzerinden maksimum %2 komisyon ödemeniz gerekmektedir), ve yeni kredi masraflarıdır.

  9. İpotekli ihtiyaç kredisi:

  Sahip olduğunuz evinizi ipotek ederek bankalardan ihtiyacınıza uygun kredi alabilirisiniz. Böylece mevcut ihtiyaç kredilerinden daha düşük faizde kredi alıp ihtiyacınız olan finansmanı daha uygun bir şekilde temin edebilirsiniz.

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
   
   

  teşekkürler ama ne varsa peşin parada var o da kimsede yok... Bir türlü anlayamadım şu kredi işlerini... Sevgiler

  Ozlem Ozkulak 
   19.11.2007 20:36
  Cevap :
  Ozlem Hanim- Haklisiniz... Pesin para ile ev almak aslinda en iyisi fakat, pesinatiniz almak istediginiz ev icin yeterli degilse o zaman ev almak icin yillarca para biriktirip kirada oturmaktansa, konut kredisi imkanlarindan faydalanip kira oder gibi ev sahibi olmak bence daha mantikli bir fikir. Düşünün 1000 ytl kirada oturduğunuzu. 5 yılda 60000 ytl kiraya vermiş olacaksınız eğer kira artmazsa tabii. Onun yerine o miktarda kredi alirsanız aylık ödemeleriniz bugünkü şartlar itibarı ile 1500 ytl civarı olacaktır. Fakat verilen bu taksit kira gibi havaya gitmiyor. Bu arada evin değerinin 5 yılda artacağınıda düşünürseniz artık bu işin nekadar karlı olduğunu anlatmama gerek yok sanırım. Tek dikkat edilmesi gereken nokta ödeyebileceğiniz miktarlarda aylık taksitle kredi alınmasıdır. İyi günler. Saygılarımla.  23.11.2007 17:45
   
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
   
   
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 1
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 5999
  Kayıt tarihi
  : 16.11.07
   
   

  1973 İstanbul doğumluyum. Boğaziçi Üniversitesinde mühendislik eğitimi aldıktan sonra ABD'de finans ..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster