Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Nisan '07

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
6104
 

Korint kanalı

Korint kanalı
 

Önce Korint kanalı hakkında kısa bilgi veriyorum. Mora yarımadasını Yunanistan'dan ayıran kanal; 1881 yılında kazı çalışmasına başlanmış, 1989 yılında açılışıyla hizmete girmiştir. Korint yada Korinth kanalı açılmadan önce gemilerin kayalıklı tepe üzerinden kızaklarla çekildiği söylenmektedir. Gemilerin Mora yarımadasının etrafından dolaşmak yerine; bu kanaldan Yunanistan sularına giriş veya Ege denizine çıkış yapması gerçekleşmiştir. Bir yük veya yolcu gemisinin Mora yarımadasını dolaşması yaklaşık 11 saatini almaktadır. Korint kanalı, Gemilere hem zaman hem de yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

Kanalın teknik özellikleri şöyledir.

Kanalın uzunluğu: 6343 metre

Kanalın genişliği: 24.6 metre

Kanal derinliği: 52 metre

Kanal su derinliği: 8 metredir.

Kanalı görmek istiyorsanız; Atina’dan yaklaşık 70 km. daha gideceksiniz. Otoban olduğu için yaklaşık 45 dakikada alırsınız. Eğer araba kiraladıysanız ve zamanınız varsa; Korint kanalından sonra hemen NAVPLİO şehrine hareket edin. Korint kanalından yaklaşık 1.5-2 saat sürer. Navplio tarihi kale ve surları görülmeye değer yerlerdir. Osmanlının izleri bu şehirde de kendini hissettirir.

Yaz mevsiminde gittiyseniz; hem Korint sahilinde, hem de Navplio sahilinde denize girmenizi tavsiye ederim. Tertemiz ve upuzun sahil şeridi vardır.

Buralara gidilirde; deniz ürünleri yenmez mi? Mutlaka ahtapot ızgara ile kalamar ve bira vazgeçilmez ikili oluyorlar. Aceleniz yoksa her yer için birer gün ayırabilirsiniz. İsterseniz bir gün içinde de gezebilirsiniz ama yorucu oluyor derim.

Saygılarımla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 690
Toplam yorum
: 3569
Toplam mesaj
: 343
Ort. okunma sayısı
: 2299
Kayıt tarihi
: 17.01.07
 
 

 2007 yılından beri Milliyet Blog'da yazarım. 2009 yılında 'Normal Ötesi Aşk' ve 'Normal Ötesi Aş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster