Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
341
 

Korkak kedi.

Korkak kedi.
 

yorumsuz.


Yıllardır Güneydoğu halkı ezilmişliğin faturasını devlete ödettirmeye çalışmıştır, geçmişte baskı ve yıldırmalar sonucunda doğu halkı topraklarını zengin köy ağalarına satmış bunun sonucunda topraksız kalan toprak sahipleri köy ağalarına ırgatlık yapmışlardır.

Sonuç olarak yıllar geçtikçe kaçakçılığın bittiği doğu bölgemiz halkı sefalete sürüklenmiştir, çünkü toprak ağalarının yanında artan nüfusları ile geçinemez hale gelmiştir.

Sabah haberlerini dinlerken diyarbakır halkının toprak ağalarına karşı isyan başlattığı topraklarının traktörlerle tarıma hazırlamak isteyen toprak ağasının traktörleri taşanmış, bu isyanda yine çocuklar kullanılmış en ilgi çekici olanı ise bir kız çocuğunun ağaya seslenişi idi;

Korkak kedi diye bağırıyordu ama nerden bilsin yavrucak neyin mücaedelesini veriyordu onu dahi bilmiyordu sadece traktörlere taş fırlatıyor, bir yandanda isyana müdahele eden güvenlik güçlerine korkulu gözlerle bakıyordu.

Güneydoğu halkı açılım safsatasını yanlış algilıyor, onlar toprak ağalarına sattıkları toprakları devletin geri vereceğini zannediyorlar. Devlet açılım yapacaksa doğuda toprak reformu yapmalıdır, tabi bu iş siyasi çıkar ve menfaatler gözetilmesi nedeniyle mümkün olmamaktadır.

jandarmayı göndereceğine kendin gelsene ""KORKAK KEDİ"")))))))))))

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Korkak Kedi yazınızla ilgili, son İsmet İnönü Hükümeti tarafından Meclise getirilen "Toprak reformu" ve "İlkögretimin 8 yıla çıkarılması" kanun teklifleri, kabul için 1964 sonbaharında TBMM'ye sunulmuştu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Hukuk Müşavirliğine gelen Adalet Partili iki senatör (partiler arası anlaşmayla hazırlanan) bu iki temel kanunun da geçmeyeceğini, "geçmez bey, ne o geçer ne öbürü" diyerek gittiler. O tarihte 1961 Anayasası gereği ikinci Meclis Senato vardı. Gerçekten de ne "İlköğretimin 8 yıla çıkartılması" ne de "Toprak reformu" kanunları Adalet Partisinin red oylarıyla geçirilemedi. Zaten iki ay sonra da son İsmet İnönü Hükümeti düşürülüp, Adalet Partisi iktidara geçmişti. Toprak reformunu kimlerin engellediğine bir hatırlatma!

Yalçin Yalvaç 
 17.11.2009 22:39
Cevap :
Yorumunuz ve hatırlatmanız teşekkür ederim yalçın abi bu konuda gerçekten bu bilgiye sahip değildim sizden öğrendim ama aynı düşüncede birleştik zengin toprak ağaları+siyasi menfaatler bu işin engeleyicileridir bunlar oldukça hiçbir zaman toprak reformu olmayacaktır doğu halkının isyanı hiçbir zaman bitmeyecek, ülkenin mikzeri olmaktan da kurtulamayacaktır, saygılar sevgiler  18.11.2009 19:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 193
Toplam yorum
: 164
Toplam mesaj
: 79
Ort. okunma sayısı
: 504
Kayıt tarihi
: 28.02.08
 
 

Sinop doğumluyum, ülkesini ve ulusunu seven bir vatansever, her ay devlete düzenli vergisini ödeyen ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster