Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '10

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
133151
 

Kul hakkı nedir? Nasıl affedilir?

Kul hakkı nedir? Nasıl affedilir?
 

Kul hakkı, maddi manevi insana yapılan her türlü haksızlık ve kötülüktür.

Kuran’a baktığımız zaman Yüce Allah’ın kul hakkına ne kadar büyük önem verdiğini görürüz..

Öyle ki bir insan hatalarından, eksiklerinden dolayı, samimiyetle tövbe edip Allah’tan bağışlanma dileyebilirken, kul hakkında mutlaka haksızlığa uğrayan kişiyle görüşüp, bizzat helallik alınması gerekiyor.

Allah yolunda canını veren bir mümin, bunun büyük mükâfatını görmesine rağmen, kullara olan borçlarından kurtulamıyor. Zira kul hakkının affını Cenabı-ı Hak kula bırakmış. Aynı şekilde, samimi tövbe eden bir müminin de geçmiş günahları affolunuyor, ama kul hakkı bu affa da girmiyor.

Yüce Allah, zulmederek ve haksızlık yaparak kul hakkına saygısızlık edenlerle ilgili şöyle buyurmuştur

’Kim zulme uğradıktan sonra hakkını alırsa, artık onlara yapılacak bir şey yoktur. Ancak insanlara zulmedenlere ve yeryüzünde haksız yere taşkınlık edenlere ceza vardır. İşte acıklı azap bunlaradır.’’(Şura suresi-42)

Kul hakkı her insan için geçerlidir. Müslüman olsun olmasın, insana yapılan her türlü haksızlık kul hakkına giriyor.

Dinimizin bu konuya önem vermesinin nedeni; kul hakkı yemenin yalnızca kişilere değil topluma da zarar vermesidir. Çünkü insanların birbirlerine ve haklarına saygı göstermediği bir toplumda, birlik ve beraberlikten, huzurdan söz edilemez.

Kul hakkı maddi olabildiği gibi manevi de olabilir. Örneğin; bir kimse hakkında gıybet etmek, yapılan bir iyilik karşısında teşekkür etmemek, çalıştığı işyerinde görevinin layıkıyla yapmamak, aracından bilerek yayanın üzerine çamur sıçratmak, insanları bilerek yanlış bilgilendirmek .... vs kul hakkıdır.

‘’ Bir kimseden haksız olarak alınan bir kuruşu, sahibine geri vermek, yüzlerce lira sadakadan kat kat daha sevaptır. Bir kimse, Peygamberlerin yaptığı ibadetleri yapsa, fakat, üzerinde başkasının bir kuruş hakkı bulunsa, bu bir kuruşu ödemedikçe, Cennete giremez. ‘’ Hadisiyle kul hakkının ne kadar önemli olduğunu anlayabiliyoruz.

Kul hakkından kurtulmanın tek yönü; hakkı yenilen insandan helallik almaktır. Eğer bu kişi ölmüşse, yakınlarıyla helalleşip, o kişiler için dua etmelidir.

Hz Ömer’in kul hakkıyla ilgili güzel bir Kıssası’na yer vermek istiyorum;

Hz Ömer halife iken, bir gece makamına ashaptan biri gelir. Selam verip oturur.

Fakat selamı alınmaz. Hz Ömer işiyle meşguldür ve sahabe bekler..

Sahabenin yüzüne bakmayan Hz Ömer işini bitirip mumu söndürür. Bir başka mumu yakar ve o anda sahabenin selamını alır, konuşmaya başlar.

Sahabe sorar;

-Ya Ömer, niçin hemen selamımı almadın ve bir mumu söndürüp diğer mumu yaktıktan sonra konuşmaya başladın?

Hz Ömer cevap verir;

Evvelki mum devletin hazinesinden alınmıştı. O yanarken özel işlerimle meşgul olsaydım Allah indinde mesul olurdum. Seninle devlet işi konuşmayacağımız için, kendi cebimden almış olduğum mumu yaktım, ondan sonra senine konuşmaya başladım.

Sahabenin gözleri yaşarır, ellerini kaldırarak şöyle dua eder;

-Ya Rabbi! Hz Ömer’i bizim başımızdan eksik etme.

Müslüman ya da değil, hiçbir insanın hakkını yemek caiz değildir ve çok günahtır.

Sevgi ve ışıkla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"... affetsinler ve hoşgörsünler. Allah'ın sizi bağışlamasını sevmez misiniz? Allah, bağışlayandır, esirgeyendir." (Nur, 22) ayetine göre bağışlayalım ki bağışlanalım...Her koşulda bağışlayıcı olursak Allah'ın sevgisini kazanabiliriz. “…öfkelerini yenenler ve insanlar (daki hakların)dan bağışlama ile (vaz)geçenlerdir. Allah, iyilik yapanları sever."(Al-i İmran, 134)

Allah'a Yöneliş 
 20.02.2010 17:52
Cevap :
Merhaba efendim, çok teşekkür ederim katkınız için.. Allah hepimizi böyle haklı dahi olsak, öfkemzi yenen ve affeden kullardan olmamızı nasip etsin... Selam ve saygılarımla.  20.02.2010 20:50
 

Değerli Öğretmenim. Bir yoruma yazmış olduğunuz cevabta ne kadar güzel belirtmişsiniz; "gerekirse kendi hakkından vazgeçmek" diye. Diğergamlık, İsar: Gerektiğinde ihtiyacın olmasına rağmen, bir başka mümin kardeşin için kendi hakkından vazgeçmek. Peygamber Efendimiz (S.A.V.); "Müminin en güzel hasletlerinden biridir" buyurmuşlardır. İhtiyacın olmasına rağmen, başka bir mümin kardeşinin ihtiyacını, kendi ihtiyacına yeğ tutmak. Ne mutlu bunu başarabilenlere. Rabbim; bizlere de bu örnek ve güzel hasleti yaşamımıza nakşetmeyi nasip eylesin İnşaallah... Sağlıcakla Kalınız... Selam ve Dua ile...

Yorum Dükkânı 
 17.02.2010 11:02
Cevap :
Sv Yorum Dükkanı, çok teşekkür ederim katkınız için.. gerekirse kendi hakkından vazgeçmek, ne kadar asil bir davranış değil mi.. benim genellikle uyguladığım davranıştır ama bunu hep yapabilsek keşke.. Selam ve saygılarımla efendim.  17.02.2010 18:35
 

Çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Sadece yetim hakkı yiyenler için bile Allah "karınlarında ateş yiyenlerdir" şeklinde bahsediyor. O yüzden insanlara karşı son derece adaletli ve çok güzel ahlaklı, hatta hep kendi hakkından vazgeçecek şekilde davranmak gerekiyor. Çok teşekkürler bu güzel yazı için.

Ahmet Secer 
 16.02.2010 10:07
Cevap :
Ahmet Bey, her zamanki gibi çok teşekkür ederim katkınız için... Ayrıca, ne güzel ifade etmişsiniz; gerekirse kendi hakkınıdan vazgeçmek.. sizin her zaman söylediğiniz gibi; güzel ahlak kuran ahlakını benimsemekle oluyor. Selam ve saygılarımla.  16.02.2010 12:47
 

Merhaba...Bir insanın hakkını yemek, onun hakkı olan bir şeyi kullanmasını engellemek ve onun hakkını gasp etmek...Bunlar bir insana yapılabilecek ve ahlaksızlık sınırları içine girebilecek en büyük kötülüklerdir...Her insan hakkına razı olmalı ve bunun ötesine geçmek için başkalarını hakkına tecavüz etmemelidir...Selamlar.

cdenizkent 
 15.02.2010 17:14
Cevap :
Sn cdenizkent, çok teşekkür ederim katkınız için, söylediklerinize aynen katılıyorum; insanların hakkını gasp etmek ( tabii hakkı olan bir şeyse) ahlaksızlık sınırlarına girer. Herkes, kendi hakkına razı olmalı, olmayan bir hakkı almak için başkalarının hakkını çiğnememeli..yoksa, toplumsal huzursuzluk olur elbette..Selam ve saygılarımla efendim.  15.02.2010 17:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 289
Toplam yorum
: 626
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 10988
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster