Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '17

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
534
 

Kur’an-ı Kerim’den mesaj var – 4

Kur’an-ı Kerim’den mesaj var – 4
 

Yüce Allah insanlara iyiliği, doğruluğu, çalışmayı, okumayı, güzel ahlaklı olmayı, ve hayatın her türlü serüvenini öğretmek için peygamberler görevlendirmiştir. Allah peygamberlere melek aracılığı ile mesajlar göndermiştir. Bu mesajlar bazen sayfalar halinde, bazen de kitaplar şeklinde olmuştur.

Allah insanların doğruyu görebilmeleri için onlara gönderdiği elçilerin sonuncusu  olan Hz. Muhammed’e bildirdiği ilk mesaj “Oku!” emridir.

Yüce Allah’ın insanlara ilk emri okudur. Bizler okuyarak, öğrenerek, araştırarak, inceleyerek hayatı öğrenip düzgün yaşamalıyız. Okumak, öğrenmek, düşünmek, araştırmak, düşündüğünü ifade etmek, karar vermek,istemek insan olmanın gereğidir. Bu özellikler insanı diğer canlılardan ayırmaktadır.

Düşünebilmek için, doğruyu görebilmek için önce okumalıyız. Allah’ın ilk emri olan okumayı beşikten mezara kadar adet edinmeliyiz.

Okuyarak ilim sahibi olmalıyız. Yaptığımız her şeyi bilerek yapmalıyız. Nelerin yararlı, nelerin zararlı olduğunu okuyarak ve araştırarak öğrenebiliriz. Körü körüne taklit etmemeliyiz.

Bir Müslüman olarak yapılması gereken şeyleri bilmeliyiz. Dinimizin emir ve yasaklarını, helali ve haramı, doğruluğu ve dürüstlüğü, güzeli ve çirkini, ibadetleri, insanlar arası ilişkileri ve diğer hususları dinimizin kaynaklarından okumalıyız. Öncelikle Kur’an-ı Kerim’in meali ve tefsiri, hadis tercümeleri ve diğer İslami eserlerden okuyup öğrenmeliyiz.

Hayatımızı kolaylaştırmak, teknolojiyi geliştirmek için ve insanlığın yararına olmak üzere diğer bilim dallarıyla ilgili eserleri de okumalıyız. Bilim için de okumak ve araştırmak zorundayız. Okumaktan başka çıkar yol yoktur. 

Kısaca okumak ve öğrenmek hayatımızın en önemli parçası olmalıdır. Peygamberimiz şöyle buyurmaktadır: “ İlim tahsili her Müslüman’a farzdır.

(İbni Maca,mükaddime,17)

Bu konuda, Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’deki ilk mesajı  şöyledir:

“Yaratan Rabbı’nın adıyla Oku!”(Alak suresi,1.ayet)

Ne mutlu hayatı okuyabilenlere …

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 361
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 647
Kayıt tarihi
: 08.04.13
 
 

1965 Trabzon Of doğumluyum. İlahiyat Fakültesi mezunuyun.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeniyi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster