Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Haziran '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
488
 

Kur'anı ağır ağır, düşüne düşüne oku!

Kur'anı ağır ağır, düşüne düşüne oku!
 

Kur'anı ağır ağır, düşüne düşüne oku!


Kur'an, kelime olarak, "toplamak, okumak, bir araya getirmek" anlamlarına gelir. Ayet ve Sureleri bir araya getirdiği; İslam'ın itikat, ibadet, ahlak, hukuk, v.s esaslarını toplayıp ihtiva ettiği; dünyada en çok okunan ve okunacak olan kitap olduğu için bu ismi aldığı ifade edilir.” (Alıntı/Hadimul Müslimin)
 
Düşüne düşüne oku. Elimize Kur'anın mealini yani Türkçe açıklamasını alıp okumalıyız. O zaman gerekli olanı Kur'an bize öğretir. Oku, anla, anlat, öğren, öğret. Okumuyorsan, anlamıyorsan, öğrenmemişsen, öğretmemişsen her şeye inanırsın. Nisa suresi 43. Ayeti anlayarak okursak; Yaradan sarhoş misali namaz kılmamızı değil, anlayarak, idrak ederek namazınızı dosdoğru kılın diyor. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp. Öğrenmenin yaşı ve vakti yoktur.
 
Ayetleri birleştirince anlamlar ortaya çıkıyor; Dileyen düşünür onu öğüt alır. (74/55). Kur'anı ağır ağır, düşüne düşüne oku. (73/4).
Kur'anın anlaşılabilesi için herhangi bir konudaki ayetler kümesini birlikte okumak gerekir. Hırsızlık yapanın elini kesin ayetini tek başına alırsanız hırsızın elini satırla kesersiniz. Tebbet suresi ile birlikte alırsanız, hırsızlığa neden olan sepepleri tespit edin, olumsuzlukları giderin, elindeki imkanları hırsızlık için kullananların o imkanı elinden alın, yani elini kesin (hırsızlık yapmasını engelleyin anlamında) sonucuna ulaşırız.
 
Sadece okuyorsanız hiçbir şey anlamaz hurafe üretirsiniz. Kamer suresi (17/22/32/40), Velekad yessernel Kur'ane lizzikri fehel min müddekir. (Okuyup anlamanız öğüt almanız için Kur'anı kolaylaştırdık, yok mu öğüt alan)
 
Dogmatik din anlayışına değil, evrensel din anlayışına talip ve tabi olun. Kitaba ve onun Arapça öğretilerine değil, Kur'ana ve onun fıtratça öğretilerine talip ve tabi olun. Kur'anı sadece kitapta aramayın, size siz olduğunuzu anlatan, gösteren, ispatlayan her şeyde Kur'an var. Kur'an hayat kitabıdır. Ölülere değil dirilere nizamı emir ve yasakları öğretir. Onu sadece okumakla değil anlamakla mükellefiz.
 
Akıl verdim niye kullanmadın? Vicdan verdim niye empati yapmadın? Gerçekten Kur'ana uyabilsek, aklımızı, imanımızı kullanabilsek, nefsimize gem vurabilsek, yetimi doyurur, yolda kalmışa yardım eder, düşkünü kollar, zekatımızı tam verir, infakta cömert oluruz ama bunlar insan olarak bizlere ağır geliyor. Bunun içinde bir takım tarikat ehli geçinenlere meylederek cüzi bir bağışla cennete kavuşmayı umuyoruz.
 
Kur'anı Kerim hidayet rehberidir (Bakara 2-3). Yol haritasıdır insanın. Haritayı duvara astılar, haritayı şişeye koyup suyunu içtiler, haritadaki yerlerin isimlerini ezberlediler ve yüz kere, bin kere tekrar ettiler ama haritadaki o yola çıkmadılar çıkamadılar hiç.
 
Her şeyi biliriz ama paylaşmayı pek bilmeyiz. Hak yemeyi iyi biliriz, kendi hakkımıza, hukukumuza dokunulduğunda yaygarayı basmayı da iyi biliriz ama başkasının hakkı, hukuku bizi pek ilgilendirmez maalesef.
 
HÜLYA ÇAKICI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar. İnsanın dünya ve ahiret mutluluğunu sağlamak üzere Cenab-ı Hakk tarafından gönderilen İslam'ın hayat kitabı olan Kur'an'ın dili Rabca olup; sizin de belirttiğiniz gibi, onu ağır ağır ve düşüne düşüne okumalıyız. Mekke müşriklerinden Ebu Leheb ve Ebu Cehil, Kur'an-ı Rabca olduğu için anlayamadılar. Çünkü, onlar sadece Arapça biliyorlardı. Bu durum bizler için de geçerlidir. Rabca bilenler, Kur'anı ağır ağır, düşüne düşüne okuduklarında, Kur'an-ı anlayıp öğüt alabilirler. Güzel ve faydalı bir paylaşımdı. Kaleminize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerim. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 06.06.2017 3:29
Cevap :
Teşekkür ederim, Recep bey saygılar.   06.06.2017 14:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 714
Toplam yorum
: 248
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 568
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster