Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '07

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
508
 

Kurban bayramınız mubarek olsun

Kurban bayramınız mubarek olsun
 

Evet Saygı değer Milliyet Blog okur ve yazarları. Hıristiyan arkadaşlar ; Noel'iniz kutlu olsun . Diğer dinlere mensup arkadaşlar , sizlerinde bilmediğimiz önemli günleriniz varsa onlarda kutlu olsun. Hepinize , ama hepinize mutlu ve huzurlu ömürler.

Ve Müslüman arkadaşlar , sizlerinde Kurban Bayramı yaklaştı . Şimdiden hepinizin Kurban Bayramı mubarek olsun.

Eminim hepiniz benden daha bilgilisinizdir. Ancak gözden kaçan bazı ayrıntıları tekrardan dile getirmek istiyorum izin verirseniz. :

Lütfen herkes , Kurban Bayramının havasına uygun hareket ile hayvanlara eziyet etmeden kurbanlarını kesmeye özen göstersin. Çünki bilirsiniz ki , Kurban edilecek hayvana saygı esastır. Onu hırpalamadan , korkutmadan , dövmeden ve en hızlı şekli ile kurban etmek güzel ve doğru olanıdır. Çünki ekranlara ve doğal olarak tüm Dünya'ya ibadetlerimiz ve biz ile ilgili ipucları yaptığımız kesimler ve ortada bıraktığımız atıklar ile olumsuz olarak yansımaktadır.

Kesim sırasındaki ve sonrasındaki olumsuz görüntülere yol açacak artıkların , mümkün olduğunca ortada bırakılmadan temizlenmesi ve kesim bölgesinin tertemiz bırakılması , dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelmektedir. Tabii ki , doğru olan Belediyelerin belirlediği Kurban kesim alanlarında kesimlerin yapılması . Çünki temizlik ve düzen adına bizlere yakışan tablolar ortaya çıkmaktadır. Ancak başka yerlerde de kesim yapıyorsak ; iş başa düşmeli ve o ortamı tertemiz yıkamadan uzaklaşmamalıyız.

Ayrıca Kurban etinin paylaşımı konusunda da , dinimizin Toplumsal bir ibadet olarak bizlere sunduğu güzelliklerden olan yardımlaşmanın , en güzel şekliyle kendisini göstermesine hassasiyet ile dikkat edelim . Etlerin paylaşımında ihtiyacı olanlara verilecek 1/3 payı dağıtırken ; muhtaç olanları ve Kurban kesemeyenleri utandıracak , mahcup edecek şekilde değil , kestiğimiz Kurbandaki kendi haklarını onlara verdiğimizi ifade ederek ve onları onure ederek dağıtımı yapmalıyız..

"Aynası iştir kişinin , lafa bakılamaz." Atasözünde olduğu üzere siz ne kadar temiz , düzenli , vicdanlı , insaflı , hassas ve benzeri özelliklere sahip olduğunuzu söylerseniz söyleyin , insanlar ; özelliklede sizleri tanımayan , sizleri hep "Terör" ile özdeşleştirmeye çalışanların anlattığı şekilde bilen kişiler , gördükleri ile sizleri değerlendireceklerdir. O yüzden azami ölçüde bizlere yaraşır davranmaya çalışalım.

Saygı ve Sevgi ile kalın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Size de mutlu ve huzurlu bayramlar...Almak isteyene bir sürü mesaj var yazınızda..

Ali Gülcü 
 17.12.2007 14:37
Cevap :
Yorum için çok teşekkürler  17.12.2007 14:55
 

kurban bayramızı şeker tadında geçmesi dileğiyle...sağlıklı mutlu günlere..sevgilerimle canım...

Yaşam Çiçeklerim 
 17.12.2007 14:31
Cevap :
Çok çok teşekkürler. Gülen gözlerinde mutluluk daim olsun.  17.12.2007 15:06
 

Seninde bayramın mubarek, yeni yılın kutlu olsun. Ama benim bir blogumda kullandığım resmi kullanmışsın, gözümden kaçmadı.

Haçovalı 
 17.12.2007 13:44
 

Sizinde kurban bayramınız kutlu olsun...Dilerim daha nice bayramları sağlık, huzur ve mutluluklar içersinde geçirirsiniz...Sevgilerimle...

Zeynep Gülay 
 17.12.2007 10:14
Cevap :
Yorum için çok teşekkürler.  17.12.2007 13:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 283
Toplam mesaj
: 65
Ort. okunma sayısı
: 725
Kayıt tarihi
: 03.10.07
 
 

Ev hanımıyım. Gıda mühendisiyim. Ancak şu anda çalışmıyorum. Evim işim olmuş durumda. Amatör olarak ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster