Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Kasım '11

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
61090
 

Kuzey ve Güney’in Annesi, düşman başına!

Kuzey ve Güney’in Annesi, düşman başına!
 

Handan Tekinoğlu'nun iki oğlundan beklentileri çok başka....


Kuzey ve Güney... İkiz bebek bekleyen bir anne adayı olarak şayet doğacak çocuklarımız iki erkek olursa diye daha dizi başlamadan eşime söylediğim iki isim.

Aylar geçti, dizi başladı, bizim çocukların cinsiyetleri belli oldu falan derken ben, özellikle Kıvanç Tatlıtuğ’un güçlü oyunculuğuyla beni şaşırttığı bu diziyi her fırsat bulduğumda izlemeye başladım. Yalnız burada dizideki karakterlerden herkesin ekranın içine düşerek seyrettiğine emin olduğum Kuzey’i yazacak değilim. Benim burada dikkatleri çekmek istediğim kişi Handan Tekinoğlu karakteri. Yani Kuzey ve Güney’in annesi, nam-ı diğer Sami Tekinoğlu’nun karısı.

Türkiye’de çok yaygın olduğuna eminim Handan Hanım gibilerin. Böyle annelere hemen her yerde rastlamak mümkün çünkü. Ne yazık ki kocası tarafından sayılmayan, hatta her fırsatta itilip kakılan, dövülüp tartaklanan, bir eş – bir anne olarak değil, evin hizmetçisi gözüyle bakılan bir kadın o. Kocası ne derse kabul eden, hatta ona karşı bir fikir beyan etmeye bile ödü kopan, hayatı evin dört duvarı içinde geçen biri. Kocasından, özellikle erkek evlatlarının babaya karşı annelerini henüz koruyamadıkları küçüklüklerinde, sıklıkla dayak yediği ortada.

Zaten erkek çocukların, annelerinin gözünde kız çocuklarına göre daha değerli olması, hatta annelerin tabir yerindeyse oğullarına aşık olmalarının sebebi de budur bence; kocalarından göremedikleri değeri oğullarından görme arzuları. Kendileri için son bir çıkış yolu olarak oğullarına güvenmeleri. 

Çocukluklarından beri kendileri için saçını süpürge etmiş kadına hakettiği değeri vermeyen babalarına karşı annelerine daha da yakınlaşan erkek evlatlarının, gün gelip kendi ailelerini kursalar bile özellikle annelerinden kopamamalarının kökeninde de bu yatar. Erkek evlatlar da annelerine, çocukluklarında veremedikleri konforu verip onu daha iyi koşullarda yaşatma, babaya karşı annenin savunucusu olma rolünü üstlenirler bir yaştan sonra. Hatta artık yetişkin olunduğu için eskisi gibi sessiz kalmak yerine gerekirse babaya rest bile çekebilecek durumdadırlar.

Dizideki Handan Hanım’ın da hayattaki tek ümidi erkek çocukları; daha doğrusu büyük oğlu Güney. Yazıma attığım başlıkta kendisini “Düşman Başına” olarak nitelendirmemin sebebi de o zaten. Çocuklarından birini diğerine üstün tutan, iki oğlunun çıkarları çatıştığında her zaman okul sıralarında daha başarılı, diğerine nazaran daha ağırbaşlı olan büyük oğlunu küçük oğluna tercih eden bir anne olması. Küçük oğlunu çoktan bir “kayıp”, büyük oğlunu ise geleceği parlak, her şeyi hakeden oğul olarak görmesi. Hatta bu görüşü yüzünden büyük oğlunun işlemiş olduğu cinayeti bile küçüğünün kabullenmesini sağlayarak küçük oğlunun esas çöküşüne sebep olduğunun farkında bile değil.

Kendisine sorsanız eminim çoğu anne gibi oğullarının ikisini de aynı derecede sevdiğini, hayatı boyunca birini diğerinden üstün tutmamış olduğunu söyler. Mutlaka kendini pek güzel inandırmıştır iki oğlunu da sevdiğine. Ama büyük oğlu Güney’i onu bu hayattan çekip kurtaracak yegane kişi olarak belirlemiş, diğer oğlunu ise ikinci planda bırakmış durumda. Arada sırada da olsa küçük oğluna olan sevgisinin altını çizmeye, sevgisini göstermeye çalıştığında gönlünden geçenleri saklayabilmesi mümkün değil. Onu daha çok kendisini tartaklamaya çalışan kocasına karşı bir kuvvet olarak kullanıyor ama oğlunu destekleyici tek bir söz söylediğine şahit olmak zor.

Büyük oğlu Güney ise, zaten daha okulunu bitirmeden zengin bir aileye yanaşmış, onların kanatları altına girmiş durumda. Hatta uzun yıllardır sevdiği mahallenin kuaförünün kızıyla yapılan nişanı atıp bu zengin ailenin kendisine kancayı takan kızıyla birlikte olmaya başladı bile. Handan Hanım da tabii ki bu durumdan pek bir memnun. Oğlunun bu zengin kızla her fırsatta birlikte olması için aklına gelen tüm nasihatleri veriyor oğluna. Hiçbir şekilde aralarının bozulmasını istemiyor ve aslında bir bakıma şimdiden kızı da gelecekteki gelini olarak çoktan kabul etmiş durumda. Okumuş bir evlat olmasını, derslerinden her zaman iyi notlar almasını son derece önemse de, kız arkadaşının ölen zengin babasının cenazesine gidebilmek için bir sınavı kaçırmasını teşvik etmeye, cenazeye gitmesini sağlamaya çalışması da gerçek niyetini açıkça ortaya koyuyor.

Sevmiyorum böyle anneleri.

Hele hele çocukları arasında ayrım yapan anneleri hiç!

http://umutsuziskadini.com/

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazınızı şuanda yaşadım olayın üstüne okudum bu kadar tesadüf olur. Bence anneler sadece erkek çocuklarına karşı değil çocukları arasında genel olarak bir ayırım yapıyorlar. Benim annem kız kardeşimle benm aramda yapıyor o ayırımı birgün bile benim için dua ettiğini göremedim etse bile hep allahtan beni yanından uzaklaştırması için dua eder genelliklede bedua eder hiç güzel söz duymadım ağzından bugüne kadar...Düşünüyorum bazen bu kadar mı kötü bir insanım diye ama hayır ben kötü değilim annem hayata karşı olan hırslarını acılarını benden çıkarıyor. Gözlem yapıyorum diğer insanlarla olan ilişkilerimi gayetde insanlar tarafından takdir alan beğenilen dürüst bir kişilğim var ama annem beni hep ezen kişi hep aşağılayan insan..

gözde cor 
 12.02.2012 11:59
Cevap :
Gözde Hanım merhaba, Mesajınıza geç yanıt verdiğim için kusura bakmayın ltf. İkiz bebeklerim henüz çok küçükler; tüm vaktimi alıyorlar. Annenizle ilgili fikirlerinize çok üzüldüm. Anneler genelde böyle bir ayrım yapmamaya çalışır. Ama sizin durumunuzun farklı olduğunu belirtmişsiniz. Haklı olabilirsiniz... Peki buraya yazdıklarınızı annenizle paylaşsanız, bir şeyler değişir mi acaba? Ne dersiniz? Belki çok büyük yanlış anlaşılmalar sözkonusudur? Hem karşılıklı kon uşarak bunlar da açığa çıkmış olur. Denemeye değer belki? Sevgiler,  14.02.2012 8:24
 

Aman Evvel ezel var olan bir kaynana tipi .hepimz cekdik hemde kimseden cekmedigimz kadar .dUNYAMIZI DARALTTILAR GENCLIGIMIZ YEDILER/ALLAH ISLAH EYLESIN BENDE ANNEYIM .KENDI OGULLARINA HAYATI ZEHIR EDIYOR BU HISTERIK ANA BOZUNTULARI .OGULLARINI ALSINLAR TURSULARINI KURSUNLAR ..SANKI KENDILERI BASKA BIRININ OGLUNU ALMADI CIFTE STANDART..NEFRETLIK CADILAR

sukran algin 
 11.02.2012 20:05
Cevap :
:o))  14.02.2012 8:20
 

yazılanlara katılıyorum ve o rol için de güçlü bir oyuncu seyretmek istediğimi belirtmek istiyorum

Oya Ipekçi 
 01.12.2011 18:02
Cevap :
Yorumunuz ve hatta yazdıklarıma katıldığınız için çok tşkler Oya Hanım :o) Selamlar,  02.12.2011 11:14
 

Doğru söze ne denir. Tebrikler!Bir süredir kıvranarak düşündüğüm şeylerdi bunlar.Çünkü bu karmaşık, açıklanması mümkün olmayan duyguları ifade etmek o kadar zor ki.Hatta bir süre ne olduğunu bile anlamıyorsun.Tesbitini yaptıktan sonra problemin, bir de çözümünü yapabilsen.Bir anne var ortada evet.Eşinden sevgi görmediği de doğru.Tek umudu büyük oğlu. En akıllı, en merhametli çocuğu o elbette.Ve işin ilginci bu yıkıcı, acımasız ve bencil sevginin kendi bile farkında değil.Kendince iyilik yapıyor çocuğuna. Onu çok seviyor.Kuzey'in annesi değil bu. Benim eşimin annesi.Ve ben bir anda bu karmaşada buldum kendimi.Ne yapsam ki...

ASLI YAĞMUR 
 28.11.2011 15:51
Cevap :
Merhaba, öncelikle çok tşkler yorumunuz için. Ne kadar güzel anlatmışsınız siz de... Böyle anneler var bence; her yerde. Sizin de hayatınızın bir parçasıymış meğer. Annelerin oğullarına bu kadar "dayanmalarını" hiç doğru bulmuyorum aslında. Hatta oldukça bencilce geliyor. Ama gelin görün ki yine bu annelerin eğitimsizlikleri, yetiştiriliş şekilleri, eşlerinden boşanamamaları, bir şekilde yürütülen/kabullenilen bir ilişkiye dönmüş evlilik olarak çıkıyor karşımıza... Derken erkek evlatların büyüyor ve kendi ailelerini kursalar bile onlara "çekirdek aile" dediğinizde karısı ve çocuklarının yanına annelerini koymaları sözkonusu oluyor... İrdelenmesi gereken o kadar çok şey var ki... Selamlar,  29.11.2011 9:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 83
Toplam yorum
: 115
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1426
Kayıt tarihi
: 03.10.11
 
 

Uzun yıllar plazalarda dirsek çürütmüş, son yıllarda refahı evden çalışmakta bulmuş ikiz kız anne..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster