Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ağustos '06

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1058
 

Lidersen yükün ağır

Lidersen yükün ağır
 

Eğer liderseniz yükünüz ağır demektir. Personel gelişiminden organizasyonel hedeflere ulaşmaya kadar zaman zaman birbiri ile çatışan bir çok konuya hakim olmanız gerekir. Bazen bu yük taşıyabileceğinizden daha ağır olabilir.

Aslında taşımaya çalıştığımız bu ağır yük her gün uymak zorunda olduğumuz kurallardır aslında: “mutlaka yapmam lazımlar” ile “asla yapmamalıyımlar”. Benim ilk öğrendiğim şey bu kuralların “hayatı devam ettirici” tarafıydı ancak çoğu zaman ya beni kısıtlıyordu yada daha fazla problem yaşamama yol açıyordu.

Örneğin: "Bir yönetici mesaiye çalışanlarından önce gelir ve sonra çıkar." İşte bu her zaman mümkün olmayan ütopik bir durumdur. Birgün gerçekten gecikebileceğiniz yada erken çıkmanızı gerektirecek bir şey olması çok doğaldır.

Eğer bir liderin her zaman doğruyu yapacağını düşünüyorsanız bu gerçekçi olmayacaktır.

Yukarıdaki örneğimiz "Ben her zaman X’i yapmalıyım” şeklinde idi. Bunun bir de diğer formları var: “Ben asla X’i yapmamalıyım”, “X’i yapsam iyi olur”, “her zaman X’i yapmalıyım” vb. Burada önemli olan herhangi bir şekilde X’i yapamadığınız anda liderliğinizinde gideceğini düşünmenizdir. Halbuki hayat hiçte öyle değildir, koşullar her zaman değişebilir. Hatta bazen bu koşullar “olması” gerekeni yapmamak için çok güzel sebepler yaratırlar.

Bu kurallara uyamayacağınızı hissettiğinizde küçük bir test yapın: Yapmam şart dediğiniz şeyi yapsam iyi olur şekline dönüştürün. Eğer dönüştürebiliyorsanız problem yok ama dönüştüremiyorsanız bu gerçekten bir sıkıntıyı işaret ediyor demektir. Şimdi örneğimize geri dönelim: : "Etkin lider mesaiye çalışanlarından önce gelebilir, daha geç çıkabilir."

Bu tip kurallarımız yüzünden bazen masum olsakta kendimizi suçlu hissederiz. Peki ne yapacağız?

Kural Dönüştürme...

Kural dönüştürme iki adımda yapılır. Öncelikle şartı yumuşatacağız sonra koşullar ekleyeceğiz. Yani: “her zaman olmak zorunda” yerine “bazen olabilir” diyeceğiz.

Şimdi kurallarınızı gözden geçirin. Her gün uymak zorunda olduğunuz ve dönüştürebileceklerinizi ele alın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5355
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster