Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Eylül '07

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
391
 

Lüften okuyunuz

Lüften okuyunuz
 

"Oku" denince "Canım sende, ben görselden yanayım" diyorsanız, bir kez olsun bir kitapla başlayınız. Belki fikriniz değişir.

"Sokma akıl yedi adım gider" diye bir söz vardır. Demek ki; aklı yerleşik hale getirmek, onu iyice sahiplenmek gerekiyor. Bunu da okuyarak başarabiliriz.

Her kitap (İyisini seçebilecek kadar aklımız kalmış ise! ) zekâmızı geliştirecek yorumlar ile doludur. Biz okumayı sürdürdükçe farkında olmadan kendimiz de değişiriz. Binlerce olay ve yorum zekâmızı tetikler, farklı bir insan oluruz. Ünlü bir yazarın dostu, arkadaşı olmak, onu okumakla mümkündür. Bu fırsatı kullanıyor muyuz?

Örneğin; Ben size okumayı, (genel olarak) öneriyorum. Sadece beni dinleyin, okumayın dersem ufkunuzu daraltmış olurum. Son yıllarda dar ufuklar birilerine(!) geniş menfaatler sağlamıştır. Ben okuyarak gelişmekten başka yol göremiyorum. Öğütlerle yaşayanlar başkalarının ekmeğine yağ sürmekten, kendileri de sürünmekten kurtulamazlar.

Peki, ne okuyalım? Dünya kitap dolu. Yüzlerce klasik eser, raflarda küflenmiş. Bunlar birer kişilik anahtarlarıdır. Kendi dünyamıza açılmamızı sağlarlar. Okuyarak bağımsız kişiliğimizi kazanmak, çağımız için son derece önemlidir. Bunu başaramazsak, demokratik sistemde daima aldatılan ve sömürülen biz oluruz.

Kişilik kazanmak denince, bunu sağlayan faktörlerden biri de kültür ve sanat faaliyetleridir. Tiyatroya gitmek, konserleri izlemek, resim ve heykel sergilerini izlemek, hayal dünyamıza geniş ufuklar açar. Zaman ile değiştiğimizi anlarız.

Ben bu yazıyı ne için yazdım? Sizin mutlu veya mutsuz oluşunuz beni ilgilendirir mi? Çok kişi bana "Enayiliği bırak, kendi işine bak" diyebilirler. Beni bu yazıyı yazmaya iten duygu ile, yüzlerce sayfayı kaleme alan ve bugün kemikleri dahi kalmamış saygın yazarların duyguları aynı yerde birleşir. Bilinen ve hissedilen doğruların, toplumla paylaşılabilme duygusu. Bu duygu özel yetenekler ile yaratılmış olan sanatçı ruhu taşıyan kişilerce dile getirilir.

Uygar bir yaşam için her olanak fazlası ile var. Ne mutlu onları kullanmasını bilenlere...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Okumak, okumak, ve yine okumak Hocam... Saygılar. İyi çalışmalar dilerim.

Afşin SELİM 
 23.09.2007 18:40
Cevap :
Teşekkürler... Katkılarınıza teşekkürler...  24.09.2007 10:57
 

Yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum.Diyorum ki,burdaki yazıları okuyanlar zaten az veya çok okumayı seven insanlar.Yani artık tadını almıştır okumanın...Okumayanlara nasıl ulaşacağız?Okumaya yönlendirmek için var mı aklınızda bir yöntem?Bu kadar güçlü bir sistem karşısında.....Saygılar

hewi hewi 
 23.09.2007 18:37
Cevap :
Katkılarınıza içten teşekkürler. Sanıyorum, görme özürlüler görenlerden daha şaslılar... Şu kirletilmiş dünyayı görememek ne büyük mutluluktur, bunu da ancak o kardeşlerimiz yaşayabilirler...  24.09.2007 10:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 163
Toplam yorum
: 91
Toplam mesaj
: 34
Ort. okunma sayısı
: 1180
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

1941 yılında Trabzon'da doğdum. 1961 Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen Okulunu bitirdim. 1965 A..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster