Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '07

 
Kategori
Ramazan
Okunma Sayısı
515
 

Mahalle baskısı

Mahalle baskısı, bir yalan-söylemdir, bir gerçeğin inkarı kültüdür.

Dinsel baskı zaten bir gelenektir. Yoktu da, şimdi ortaya çıkabilir, diye bir durum yoktur.

Kendi yaşamımdan basit ve kesin bir örnek: Dayım, yıllarca sol elime vurdu ki onu kullanmaktan vazgeçeyim, çünkü sol el kullanmak İslam’a göre yanlıştı. Dikkatinizi çekerim, bu adam kemalistti ve erkek çocuklarına Mustafa ve Kemal adını vermişti.

Babam deniz astsubayıydı ve bize hiçbir dini öğreti ve/ya baskı uygulamadı.

Yaşamımda camiye girmedim, namaz kılmadım, oruç tutmadım.

Tüm bunlar için yıllardır baskı görüyorum. Tüm toplum görüyor.

Her ramazan birileri birilerini öldürüyor. Mazeret çok: Oruç tutmadı, sigarasının dumanını oruçluya üfledi, vb.

İslam’ın tanımında yayılma vardır. Fas’tan Endonezya’ya kadar da böyle yayılmıştır. Amerikalar’da yayılamamasının nedeni, oralara 400 sene boyunca (1500-1900 arasında) tek bir Müslüman’ın sokulmamasıdır. Bunun nedeni de, dünyayı fetheden İspanya’nın 800 sene Endülüs (İslam) egemenliğinde kalmışlığıdır.

Mahalle baskısı denilen şey mikro şeriattır, onu uygulamamak da zaten günah sayılmaktadır.

Merak ediyorum, laikler ve ateistler Müslümanlar’ın bu atağını nasıl durduracaklar?

Ümit Culduz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"nasıl durduracaklar" derken, durdurulacağına dair gizli de bir ümit taşıyosunuz gibi geldi. benim şahsen böyle bir ümidim hiç yok. %47 için hep halkın aptal olduğu yorumları yapımıştı bence halk, kul olmayı seviyor. kullara bireysel özgürlüğü anarşist ahlakçılığı anlatmak köre gökkuşağını tarif etmek gibi. bu aptallık mı, o ayrı konu. birey olmak zor, kul olmak kolaydır ve millet olarak "kolayı" fazlasıyla seviyor gibiyiz. sadece islama karşı değil, tüm tutucu dinlere karşı bireysel özgürlükler kanlı savaşlarla verilmiş. sadece ispanya-endülüs de değil, avrupanın da kendi içindeki katolik-protestan savaşları aşikar. öyle tahmin ediyorum ki anadolu da devletin resmi sünni mezhebine karşı hiç bir zaman gerçek bir başkaldırı olmadı. kendi neslimin istikrarın sarsıldığı zor günler göreceğini düşünüyorum. çok öğretici bir metindi, teşekkürler. K.

Kerem Oğuz 
 23.01.2008 15:46
Cevap :
Kötünün hakkından daha kötü gelir. Bu bir umut değildir. Denenmiş ve başarıya ulaşmış bir çözümdür.  24.01.2008 8:55
 

zaten islam dini demokrasi dindir aynı zamanda,zorlama denen şey yoktur. ama zorlamaya çalışanlar vardır. onlar da şii gibi davranırlar.(hanefilikle şiilik arasındaki farklar vardır,biri demokrasiye yakındır,biri abartılmış sert şeriat kanunudur.)

41 quapot 41 milliyet blogun anarşisti! 
 08.10.2007 13:30
Cevap :
Sünnilerde de oruç yiyenin katl-i vaciptir hükmüne tabi kılındığını İslam Ansiklopedisi'nde okumuştum. Bir de şu gerçek var: Bu ülkenin insanı dindışı konularda da hoşgörüsüzdür, birbirinin işine karışmayı da çok sever. Saç uzatmaktan çok okumaya kadar herşeye karışırlar.  08.10.2007 13:37
 

filmi geliyor aklıma. tutucu, körlemesine bağlanan insanlar "kim oldukları" sorusunun peşine düşmediklerinden ötürü asla özgür olamazlar. kimsenin de özgür olmasını istemezler. bilgiler dogmatik olarak aksın isterler. filmde "senin saçın neden uzun" sorusunun sorulduğu sahne aklımdan hiç çıkmaz... K.

Kerem Oğuz 
 05.10.2007 11:59
 

Dediğiniz manada mahalle baskısı sadece dini konuda değil, en basit ve en anlamsız konulara kadar her yerde vardır. Mesela bence en dehşetlilerinden bir tanesi, gençlerin sigaraya alış(tırıl)ması. Tamamen mahalle baskısıyla gerçekleşmektedir. İleride sigara bağımlısı ve sağlık özürlü insanlar yaratan bu durum kimsenin ilgisini çekmemektedir. Öte yandan giyim kuşam, moda ve benzeri her şey mahalle baskısından nasibini alır. Bence en azı din eksenli olanıdır. Dinen de bu yanlıştır. Bunu meşru göstermeye çalışmak da yanlıştır.

Ahmet YILMAZ 
 04.10.2007 23:37
Cevap :
Körüklenecek bir yangın kalmadı. Müslüman cumhurbaşkanının yolsuzluktan yargılanacak olduğu bir ülkede yaşıyoruz. İnsanların dini duyguları incinmesin mazeretiyle, laik bir ülkeden ne hallere düştük. İnceldiği yerden kopsun: Ya tam şeriat gelsin, ya da tam demokrasi.  05.10.2007 11:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2217
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 495
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster