Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mayıs '13

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
177
 

Makul bir blog sitesi nasıl bir şey olabilir?

Önkoyut: Yazacaklarım Türkiye, 2013-2015 için geçerlidir.

 

Bir: 100 başlığa kadar yayılabilen her konuda yazılabilmesi zihniyeti ters tepebiliyor. Şimdiye kadar hiçbir matbu gazetenin hiç yapmadığı ama çok düşündüğü, futbol, bulmaca, magazin, tv sayfası olmadan gazete çıkarmak gibi, yakın geleceğin blog sitesi de ayıklanmış ve derlenmiş konularda metin yayınlayabilir.

 

Bunun için yapılacak en optimum şey, 10 konuda 10’ar yazardan, toplam 100 civarında yazarın toplanması olacaktır.

 

Bunun matbu gazetelerdeki yaklaşık 100 köşe yazarı ortalamasına benzemesi raslantı değildir.

 

İki: Öncelikle; iç siyaset, dış siyaset, sinema gibi bazı temel başlıklar, olmazsa olmaz konumda. Bunlar ilk 5’i oluşturacaksa, ikinci 5 ise serbest bir derleme olabilir. Bu da, sitelerin birbirinden farkılığı olacaktır.

 

Bu konularda yazma eğilmili olan yazarlar için konulacak temel önkoşul, bir tür bilgi yarışması elemesi gibi, konusunda en az 100 temel eseri okumuş olması zorunluluğu olabilir. Bunları da, o 10 konuda da temel bilgiye sahip editörler belirleyebilir.

 

Üç: Bundan sonrası, halihazırdaki diğer blog sitelerine göre pozisyon belirleme olabilir. Örneğin Radikal Blog başlarken, Milliyet Blog’a göre kerteriz aldı. Yaptıklarının bir bölümü hatada ısrar, bir bölümü ise atılmayan kuşun rasgele taşla vurulması gibi şeyler oldu. Yani, her 2 dev blog sitesi de, yalnızca şunu kanıtladılar: Türkiye’de yazar olabilecek kimse, özellikle de genç yokmuş ve kimsenin de söyleyecek bir şeyi yokmuş. Haa, bir de kimse özgür olmayı bilmiyormuş.

 

Dört: İlk ve son kaygı da şu olabilir: Aynen bir şirket ve bir dergi gibi, işe daha başlamadan önce, kaç yıl, kaç yazar, kaç okur gibi soruları yanıtlamış olabilme. Bu da çoğu derginin misyonu bitince  alanı terketmesi gibi, baştan bitecek bir projeye imza atmak demek. Tersi durumda sonuç, 80 senelik ‘Varlık’ dergisi sürüngenliği olabiliyor: Fanzinler edebiyata daha çok yazar kazandırıyor günümüzde.

 

Sonuç: O ‘Varlık’ dergisi bile, en az 10 Türk yazarı Türkiye edebiyatı tarihine kazandırmış olmakla övünebilir. Blogların da, gönüllü üstlenilmesi önkoşulu ile böyle bir misyonu olabilir. Sonuçta artık iktidar seçkinleri, sosyal medyadan en kötüleri seçip ödüllendiriyor nasıl olsa. Yani, alternatif blog ödülleri de konulabilir. Anımsayalım ki Türkiye’de hala Sait Faik ve Orhan Kemal ödülleri var.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Yazarlık" derken biraz düşünmek gerekiyor. Vakti zamanında kapışsak da sitede "ciddiye" aldığım birkaç üyeden birisiniz. Kulvarınız oldukça farklı sizin ve bu kulvarda teksiniz. Bu nedenle "yargılarınız" objektif değil ve olamaz da zaten. 7 senelik kıdemli bir üye olarak "kumaşı" yazarlığa yatkın üyeler tanıdım ben. Ama burası (blogculuk) farklı bir platform ve pek çok kişi bunun farkında değil.Kısaca belirteyim ki; "yazar" olanın blog sitelerinde işi olmamalı! Zaman kaybı olur bence. Konu derin ama ben bu kadar yazabildim. Selamlar.

Ümit Culduz  
 04.05.2013 19:29
Cevap :
Sonuçta yazar, okurla buluşmak için yazar. Blog da, okurla buluşmanın yalnızca bir yolu.  04.05.2013 21:07
 

İlginç düşünceler gerçekten.

Kerim Korkut 
 04.05.2013 6:31
Cevap :
Sağolun.  04.05.2013 11:16
 

Reha Bey, tamamen iyi niyetle yazdığınızdan emin olduğum bu satırlara katılmıyorum. Blog sitelerinde amaç kalem tutan herkesin günlük şeklinde paylaşımda bulunmasıdır. Konu sınırlaması vb. olmaz. Bu arada site sahibi masrafları karşılamak için reklam alır. Hepsi bu! Ha bu arada bazı blogerler sivrilir ve "yazar" olur, ne ala! Ben böyle anlıyorum ve görüyorum. Elinize sağlık...

Dr Atanur Yıldız 
 03.05.2013 18:49
Cevap :
Konu sınırlaması zaten var. Yazılamayacak konu da var. Her sitede farklı olsa da bu, var. Reklam için olan blog siteleri olduğu gibi, olmayanları da var. Özellikle (sinema, fotoğraf gibi) uzmanlaşmış blog siteleri, daha çok konunun ansiklopedisi olmak peşinde. Hepsinde yazdığım için biliyorum.  04.05.2013 9:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 500
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster