Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Adem Güngör/FETHİYE KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ

http://blog.milliyet.com.tr/ademgungor

02 Şubat '15

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
2387
 

Manda yuva yapmış söğüt dalına

Manda yuva yapmış söğüt dalına
 

RESİM; ALINTI


Manda Yuva Yapmış Söğüt Dalına Türküsü ve Hikâyesi

 
Türkünün baştan sona içinde doğruları anlatan fakat ilk bakışta anlamsız gibi görünen bir ifade taşıdığının belirtildiği makalede, türküde ozanın ince zekâsı ile hiciv sanatının çok güzel bir örneğini sunduğu görülüyor. Ozan susturulamaz ne yapar ne eder hiciv sanatını ortaya çıkararak yine diyeceğini der. İşte bunlardan örnek bir türkü de ‘’manda yuva yapmış söğüt dalına’’ bunlardan birisi de bu türkü. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Sanatçı Öğretim Görevlisi İrfan Kurt, "Halk kültüründe hiciv ve ’Manda Yuva Yapmış Söğüt Dalına’ gerçeği" adlı makalesinde bu türkünün anlamını bu şekilde irdelemiştir.


‘’Manda Yuva Yapmış Söğüt Dalına" türküsü incelenerek deşifre edildi. Türkü ilk bakışta anlamsız görünse de ozanın ince zekâsıyla hiciv sanatının en güzel örneklerinden biri olduğu anlaşıldı. Peki, manda söğüt dalına nasıl yuva yaptı?
Türküler eleştirilmek istendiğinde, sözleri anlamsız bulunduğunda genellikle örnek gösterilen "Manda Yuva Yapmış Söğüt Dalına" adlı türkünün baştan sona doğruları anlatan, ilk bakışta anlamsız gibi görünse de ozanın ince zekâsıyla hiciv sanatının çok güzel örneğinin sunulduğu bir eser olduğu bildirildi.
Türkünün Kastamonu’nun Tosya ilçesinden derlendiğinin hatırlatıldığı makalede, türküde anlatılmak istenenin ne olduğunun anlaşılabilmesi için, hem türkünün çıkış nedeninin hem de yöresel özelliklerin bilinmesi gerektiği vurgulanıyor

"KURU EKMEĞE TEPKİ" Makalede, türkünün hikayesi şöyle anlatılıyor:
"Dönemin beyi tarafından halk ozanlarının yönetim aleyhine söz söylemeleri yasaklanmıştır Bu yasağın yanı sıra saz çalıp türkü söyleyen ozana bir eğlencede kendilerine türkü çalması emrivakisi yapılmış, bir kenara da kuru ekmeklerden oluşan yemek konmuştur Bu ortamda bu türkünün çıktığı söylenmektedir Ozan da kendisine yapılan bu haksızlığı onlarla dalga geçerek dile getirmiştir"

MANDA SÖGÜT DALINA NASIL YUVA YAPTI?

Bazı kişiler tarafından saçma bulunan, manda yuva yapmış söğüt dalına’ sözlerinde anlatılmak istenen ise şöyle ifade ediliyor.


"Tosya bilindiği gibi pirinci ile ünlüdür, Çeltik tarlalarının sürülmesinde kullanılan manda yazın sıcağında göletlere yatarak az kıllı olan derisini hem serinletmek hem sineklerden korumak amacıyla çamura bular Bunun için de göletlerin ve çeltik tarlalarının kenarlarında bulunan ve dalları da suyun içine kadar uzanan salkım söğütlerin dalları üzerine, gölgesine yatar. İşte mandanın söğüt dalına yuva yapması budur"

Yavrusunu sinek kapması, ifadesinin de yavrunun sinek tarafından ısırılması anlamı taşıdığının belirtildiği makalede, çünkü yörede ’kapmak’ sözünün ısırmak anlamında kullanıldığı, bir tür sineğin hayvanların kuyruk altlarına girip ısırmasının hayvanı delirten ve oradan oraya sıçratan bir olay olduğu belirtiliyor.

TÜRKÜDEKİ SÖZLER VE ANLATILMAK İSTENENLER


Ardından "gördün mü?" sözcüğü ile türküye devam edip akıl almaz olayların olduğunu vurgulayıp alay etmek amacı taşıdığının kaydedildiği makalede, türkünün anlamı hakkında şu bilgiler veriliyor:


-İkinci kıtadaki ’Öküzün torbadan düşmesi’ ise öküzlerin hem yemlenmesi, ekine zarar vermemesi, hem de zaman kazanmak için boyunlarına takılan yem torbasının öküzün boynundan çıkması ve öküzün yemeden içmeden kesilmesi anlamını taşır.
-Üçüncü kıtadaki müezzinin minareden uçması da erenlere karışması, ermesi anlamındadır.
-Bağlantı bölümünde de tirit yemeğini emeği karşılığı hak ettiğini anlatıyor.Türküde, özellikle farklı anlam taşıyan kelimeler seçildiğinin, kendine yapılan haksızlığa onlarla alay ederek, dalga geçerek cevap verildiğinin anlatıldığı makalede, ayrıca türkünün melodik açıdan da çok zengin ve hoş ritmik bir yapısının bulunduğuna dikkat çekilerek, bu nedenle üç kuşaktır halk müziği sanatçıları tarafından okunduğu vurgulanıyor

TÜRKÜNÜN SÖZLERİ


Manda yuva yapmış söğüt dalına türküsünün sözleri ise şöyle:


"Manda yuva yapmış söğüt dalına, aman aman/

Yavrusunu sinek kapmış gördün mü?/ Amanin yandım/

Amanin amanin amanin yandım/

Tiridine tiridine, tiridine bandım/

Bedava mı sandın para verdim aldım/

Of-of/ Sabahleyin erken çifte giderken aman aman/

Öküzüm torbadan düştü gördün mü?/Amanin yandım/

Of-of/Sabah ezanını okurken-aman aman/

Müezzin minareden uçtu gördün mü?/Amanin yandım.

KAYNAK KİŞİ: "İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Sanatçı Öğretim Görevlisi İrfan Kurt, "Halk kültüründe hiciv ve ’Manda Yuva Yapmış Söğüt Dalına’ gerçeği" adlı makalesinde bu türkünün anlamını bu şekilde irdelemiştir.

 

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 320
Toplam yorum
: 156
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1696
Kayıt tarihi
: 16.04.09
 
 

Muğla Fethiye doğumluyum. Sanat okulu elektrik bölümü mezunuyum. Tarih ve Kültüre çok önem veriyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster